Yatırım yapmak mı yoksa sıradan bir insan gibi çalışmak mı?

@Neşeli Enginar bey, verdiğiniz fikir bence hiç fena değil.:)(y)

@BilgisayarKurdu daha önce inşaat işiyle uğraştığımı belirtmiştim...
Eğer sabırlı biri iseniz, geleceği parlak bir bölgede, ''İnşaat daha temelde iken'', Kredi çekip orada kendinize bir daire alabilir biraz zaman geçtikten sonra, ki o zamana kadar Kredi borcunuz da bitmiş olsun. O daireyi satıp başka bir bölgede o parayla iki daire almanız mümkün.
Dediğim gibi, bu biraz zaman alacaktır ancak çok tatlı parası var.(y)

Tabi çekeceğiniz Krediye oldukça faiz binecektir ancak siz daireyi sattıktan sonra, dairenin size kazandırdığı o para ile hem faizi hem de iyi bir kar elde etmiş olacaksınız.

Bu arada, %30 nakit, geri kalanı da aylık artan bin TL'niz yeterli olacaktır.

Ya ben hisse alıp satma veya borsa işlerinden öte daha elle tutulur yatırımlardan bahsediyorum hani.
Mesela bir taksi plaka alıp kiralamak veya bir ev yapıp tüm binayı kiraya vermek gibi.
Oturduğun yerden para akmasını sağlayacak yatırımlar yani.

Ben yine aylık 6 bin TL paramı kazanırım ama köşeden de sürekli para kaynağım olur hani? Bahsettiğim şey bu.

Bunu yapar isen on numara olur. Şu dönem de para kazanmak önemli değil yan gelirinin olması önemli az bile olsa yan gelirin var ise bu sana çok yarar sağlıyor. Şöyle düşün akşam işten gelince evce mahalleye bilgisayar konusunda yardımcı oldun ve akşamları evde 20 TL para kazandın. Aylık 600 TL yapar bu para senin işe gidiş , geliş , şahsi masraflarını karşılar. Maaşına dokunmamış olursun. Bu paranın 600 TL değilde 1000 TL olduğunu veya 2000 TL olduğunu düşün bakalım o zaman ne olacak. İmkanın var ise ev , dükkan , arsa almanı tavsiye ederim. Ailen ile bu durumu konuş bence imkanın var ise gayrimenkul alman kiraya vermen 5 -10 sene sonra ne kadar değerleneceği belli olmaz. Belki 10 katına satarsın aldığın kiralarda sana çerez parası olur. İstanbul ' un bazı yerlerinde arazi alanlara affola sözüm meclisten dışarı salak gözü ile bakıyorlardı. Ama şimdi o arazi sahipleri zengin oldu. 10 tane daireleri var. Bu işin içinde olduğum için tavsiye ediyorum. Gayrimenkul imkanın var ise en iyi yatırım aracı. Eğer kendi imkanların ile yatırım yapacak isen o zaman altın almanı tavsiye ederim sürekli takip edersin alıp satarsın arada kar edersin.

Evet 4 sene sonra sonuç?

Döngüyle başa dönmüşüz.

Mustang'in kaputunu yalamak mı 🤨

ABD'de ortalama gelire sahip bir kişinin rahatça binebileceği bir araç ancak bizim için hayalden bile öte. Aracı alsak vergisi dert, vergisini ödesek, yemeği dert, yemeğini ödesek rutin bakımı dert.

Mustang'e binmeden de yaşanıyor, villada oturmadan da yaşanıyor. Özellikle böyle bir ülkede, ortalama gelire sahip bir bireysen.

Bu sebeple ya yetinmeyi bileceğiz, ya da hayallerimiz için risk oyunları oynayacağız. Yatırım işi risk işidir. Kazanmak da var, kaybetmek de var. Kazanıp kaybetmek de var. Adamı fame de eder, rezil de eder.

30 yıl önce kuş uçmaz, kervan geçmez yerlerden toprak alanlar, aptal mısın o arsayı ne diye aldın diyenlere karşılık yine de alanlar bugün son model E Mercedes'lere biniyorlar :) Yatırım böyle bir şeydir.

Son düzenleme:
Hocam sonuç ne oldu, hayallerinize kavuşabildiniz mi?

Evet 4 sene sonra sonuç?

Döngüyle başa dönmüşüz.

Ah be hocam keşke yatırımlarınızı yapsaydınız belki çok iyi paralar kazanırdınız en kötü denemiş olurdunuz. Eğer hala böyle düşünüyorsanız geç değil hocam tekrardan başlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı