Yavru kedi tırmalaması kuduz yapar mı?

Merzey

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, halamgilin evinde 2 tane 3 aylık kedi var haliyle çok heyecanlılar hoplayıp zıplıyorlar oynarken işte oyunun verdiği heyecanla tırmalıyorlar, ısırıyorlar falan bu kuduz muhabbetinden korkarım. 2 3 sene önce sokak köpeği pençe attığı için kuduz olmuştum simdi halamgilin kedisinden bir şey olur mu diye içime şüphe düştü.

Son düzenleme:
Aşılı ise olmaz. Aşısız ise de büyük ihtimalle hep evde oldukları için sıkıntı olmaz ama yine de doktora görünmekte fayda var.

Kuduzun yanı sıra kedi tırmığı ateşi denilen bir enfeksiyon da bulaşabilir. Bartonella henselae denilen bir bakteri var o neden oluyor. Evde yaşadığı için zor bir ihtimal tabi bu ama neden olmasın.

Kedi tırmalaması sonucunda kuduzun bulaşma ihtimali çok düşük(Bu tanıya tam olarak ulaşmak için kedinin geçmişini de bilmemiz gerekiyor o yüzden tam olarak bir şey söylemek doğru olmayacaktır) . Ancak yine de, tırmalama sonrasında ufakta olsa geçme riski bulunuyor uygun bir şekilde temizlemen önemli ama içinin rahatlamasını istiyorsan çözümü burada değilde sağlık kurumlarında araman daha doğru olacaktır

Kedi tırmalaması sonucunda kuduzun bulaşma ihtimali çok düşük(Bu tanıya tam olarak ulaşmak için kedinin geçmişini de bilmemiz gerekiyor o yüzden tam olarak bir şey söylemek doğru olmayacaktır) . Ancak yine de, tırmalama sonrasında ufakta olsa geçme riski bulunuyor uygun bir şekilde temizlemen önemli ama içinin rahatlamasını istiyorsan çözümü burada değilde sağlık kurumlarında araman daha doğru olacaktır
Hocam bir de benim 2 sene önceden yapılmış kuduz aşım var köpek tırmalaması yüzünden baktığım zaman aşıların koruma yılı olarak 2 3 sene diyorlar

Kolonya dökün pek bir şey olmaz beni kaç kere cırmaladı. Bir de beni cırmalayanlar çöpte falan geziyordu.
Hocam bu ev kedisi halam köyde yaşıyor yan taraftaki tanıdığının kedisi doğum yapmış halam da sahiplenmiş iki tane ikisi de gayet sevimli ilgiyi severler kendilerini sevdiriyolar kucakta uyutmana izin veriyorlar herhangi bir saldırma huyları yok ama korkuyorum bi yandan

Yeni konular

Geri
Yukarı