Yavru köpek çığ mama mi alınmalı?

Özlemmxxx

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar, yavru köpek çığ mama mi almam gerekiyor? Uyuz için ne yapmam gerekiyor?
Labrador yavru köpek buldum sokaktan.
Gece sesini duydum ağlıyordu havlamiyordu.
Eve aldım çok kaşınıyor kasinirken ağlıyor.
Yıkamak istemedim çok bağırdı sadece arka kısmını yıkadım sudan nefret ediyor. Biraz da hava soğuktu fön makinesiyle kurutmak istedim. Sesten korktu en son ufonun karşısında kucağımda kurudu ve uyudu. Hasta olmasin diye birkaç gün evde tuttum yumurta hasladim, süt verdim.
Kaşınmasi durmayinca 2 bulduktan gün sonra veteninere götürdüm uyuz varmış hayvanda iç dış parazit için hap verdi. Kadında çok parazit çıktı. Beyaz uzun makarna gibi kabız di zeytinyağı az içirdim.

Neredeyse 1 hafta olacak hala kaşınıyor balkona yer yaptım hava sıcaktı ve çok kasindigi için bu sefer hasta oldu. Ama neden oldu bilmiyorum burun akıntısı başladı ertesi gün hapşırma öksürme sonra kusma biraz ayran içirdim kusması geçti ama öksürüğü devam ediyor içeri alamıyorum. Çok bir pire döküyor, inşallah iyileşir 1 2 güne geçmezse veteninere goturucem. Bakmak için fazla durumumda yok. Ben de hamileyim öyle gelince köpek kıyamadim. Elimden geleni yapıyorum 2,5 kilo sürekli dışarı çıkarıp oynuyorum ama kuru mama yemiyor. Sütun zararlı olduğunu öğrendim, artık vermiyorum. Patates hasladim yerken damağına yapışıyor yumurta seviyor, tavuk veriyorum. Pişmiş kemiksiz çığ mama mi almam gerekiyor? Uyuz için ne yapmam gerekiyor?

Piresini kendi elinizle ilaçla beraber temizleyebilirsiniz, ben öyle yapmıştım. İlaç döktüğünüz zaman pireler bir süreliğine bayılıyor. O anlık pireleri elinize alıp, ortadan ikiye bölmeniz gerekiyor. Başka türlü ölmüyolar.

Veterinere götürdüğünüz zaman düzenli bir ilaç vermedi mi ? Uyuz ve kurtlar için düzenli bi ilaç vermesi gerek.

Köpeğe kemik vermemeye çalışın. Kemikler, köpeğin midesini delebiliyor. Kemik seviyorsa, ballı kemik alın.

yavruyken ben kurumamayla sütle kendime göre yaş mama tarzı bişey yapıp veriyodum gayet de yerdi bişey olmadı büyüdü süt zararsız diye biliyorum uyuz içinde az bir zeytinyağıyla en çok kaşıdığı yerleri ovalayın iş yapar diye tahmin ediyorum

Merhabalar, yavru köpek çığ mama mi almam gerekiyor? Uyuz için ne yapmam gerekiyor?
Labrador yavru köpek buldum sokaktan.
Gece sesini duydum ağlıyordu havlamiyordu.
Eve aldım çok kaşınıyor kasinirken ağlıyor.
Yıkamak istemedim çok bağırdı sadece arka kısmını yıkadım sudan nefret ediyor. Biraz da hava soğuktu fön makinesiyle kurutmak istedim. Sesten korktu en son ufonun karşısında kucağımda kurudu ve uyudu. Hasta olmasin diye birkaç gün evde tuttum yumurta hasladim, süt verdim.
Kaşınmasi durmayinca 2 bulduktan gün sonra veteninere götürdüm uyuz varmış hayvanda iç dış parazit için hap verdi. Kadında çok parazit çıktı. Beyaz uzun makarna gibi kabız di zeytinyağı az içirdim.

Neredeyse 1 hafta olacak hala kaşınıyor balkona yer yaptım hava sıcaktı ve çok kasindigi için bu sefer hasta oldu. Ama neden oldu bilmiyorum burun akıntısı başladı ertesi gün hapşırma öksürme sonra kusma biraz ayran içirdim kusması geçti ama öksürüğü devam ediyor içeri alamıyorum. Çok bir pire döküyor, inşallah iyileşir 1 2 güne geçmezse veteninere goturucem. Bakmak için fazla durumumda yok. Ben de hamileyim öyle gelince köpek kıyamadim. Elimden geleni yapıyorum 2,5 kilo sürekli dışarı çıkarıp oynuyorum ama kuru mama yemiyor. Sütun zararlı olduğunu öğrendim, artık vermiyorum. Patates hasladim yerken damağına yapışıyor yumurta seviyor, tavuk veriyorum. Pişmiş kemiksiz çığ mama mi almam gerekiyor? Uyuz için ne yapmam gerekiyor?
Öncelikle yaptığınız çok güzel bir davranış tebrik ederim. Evimde iki tane 3 yaşında köpek olan bir hayvansever olarak bir kaç öneri söyleyebilirim. Elinize bir eldiven takıp pireler tırnağınızla hayvanın üzerinden alıp iki tırnağınızla pirenin üstüne bastırın. Çıt diye bir ses gelince ölmüş oluyorlar. Sütü sulandırmadan vermeyin köpeklerin sindirim sistemi laktozlu sütü sade sindirebilecek kadar gelişmiş değil. Tatlı vermeyin köpekler doğuştan diyabet hastasıdır. Ayrıca durumunuz el verir mi bilmiyorum fakat köpekleri 6 aylıktan önce dışarı çıkarmak sakıncalı. İç dış parazit, karma, gençlik hastalığı ve kuduz aşısını olduktan sonra çıkartın. Her aşı 20-50₺ arası. Bu kadar küçükken dışarı çıkarsa gençlik hastalığına yakalanabilir çok yaygındır ayrıca ölümcüldür. Köpeği yine aynı şekilde yıkamayın. 6 ayı geçmeden yıkanması sakıncalı. Balkonda yer varsa köşeye birkaç gazete serin. Tuvaleti geldiğinde yerleri koklamaya başlar o sırada kucaklayıp gazetenin üstüne bırakın tuvalete de alışsın. Kabızlığının sebebinin eve yeni aldığınızda dolayı adaptasyon süreciyle alakalı olduğunu düşünüyorum zaman verin. Sütü iyice sulandırdıktan sonra eğer içmezse şırıngayla içirin daha çok küçük süte ihtiyacı var. Şimdilik tavuk da vermeyin. Kuru mamaya alıştırmaya çalışın. Hemen hemen her markette iyi kötü mamalar var fiyatları da pahalı değil. Diyeceklerim bunlar. Yazdığım her şeyin doğruluğunu internetten teyit ettirebilirsiniz eğer içinize sinmezse. Buraya diğer üyelerin yazdığı mesajları da kâle almadan önce internetten teyit edin. İyileşince buraya mesaj yazarsanız hepimiz bilgileniriz.

En yakın veteriner kliniğine götürün, yolda bulduğunuzu ve maddi olarak sıkıntıda olduğunuzu düzgün bir dille anlatın. Eğer durumunuz varsa uygulanan ilaçların ücretini karşılarsınız. Şu aşamada en hızlı olacak şekilde uzman hekimin görmesi gerekiyor hastayı. Uyuz deri altına inen bir parazit hastalığıdır ve duruma göre çeşitleri bulunur. Uyuz kulak veya anüs gibi bölgelerdeyse daha ciddi zararlar verebilir. Askarit benzeri iç parazitler görece daha hızlı tedavi ediliyor. Parazit yumurtaları makat kısmında veya kuyruk kısmında bulunabilir. Bunlar uykuda veya dışkılama sonrası üstüne dolanıp genellikle susama benzer şekilde kurur, yeni bir sindirim sistemine girip tekrar aktive olmayı beklerler. Bu sebeple koklama veya öpme gibi davranışlardan kaçının. Mümkünse yattığınız odanızdan izole edin. İlaç ismi vermem doğru olmaz, hekim muayenesi ile reçete ettirebilirsiniz. Dış parazit kısmı hem ortama hem de canlıya bağlı bir durum. Eğer dışarı giriş-çıkış yapacaksa kalıcı olarak engellemek mümkün olmuyor. Damla, pudra ve tasma şeklinde dış parazite biraz olsun mani olan ürünler kullanılabilir. Uyuzu iyileşince bu işte uzman kliniklerin kuaför hizmetleri var, yıkama ve tarama ile yüksek oranda fayda sağlanıyor.

Beslenme mevzusunda ise tavuklu veya tavuk içerikli herhangi bir besin vermeyin, hekim muayenesinde öğrendiğiniz yaşına göre (mümkünse marka tavsiyesine uygun besinler alın) uygun yaş ve kuru mamalar verebilirsiniz. Bunlar dışında ev besinlerinden en azından iyileşene kadar uzak tutun. Çiğ et vb. sakatat kesinlikle vermeyin. En acil şekilde ilk olarak gençlik, karma ve diğer sıralı aşılarını yaptırın.

En hızlı biçimde zaman kaybetmeden uzman hekime tam muayenesini yaptırın. Söyleyeceği ve önereceği şeyleri eksiksiz yerine getirmeye gayret edin. Burası bir teknoloji forumu, hekimlerin önerisi dışında kimsenin kesin yap dediği şeyleri dikkate almayın, hekim kontrolü dışında yardım talep etmeyin. Hayatını kaybeden canların büyük bir kısmı; yanlış yönlendirme ve yanlış besin seçimi gibi oldukça kolay çözümü olan hatalar yüzünden oluyor. Eğer durumunuz müsait değil ve sorumluluk almak istemiyorsanız bulunduğunuz il veya ilçe Belediyesi'nin veteriner işleri müdürlüğüne bakım ve barınak talebi oluşturun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı