Yavru muhabbet kuşu çok hızlı nefes alıyor

Kussever

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, benim 2 aylık yavru bir muhabbet kuşum var alalı 2 hafta olacak 3 gün sonra. Dün gece 1 metrelik bir yükseklikten aşağıya uçmaya çalıştı ancak uçamadığı için yere sert bir şekilde düştü. Başta sağ ayağı biraz acıyor gibiydi 2-3 dk sonra geçti ancak ağzını açıp kapatıyordu sürekli ve hızlı nefes alıyordu. Birkaç dakika sonra geçti ama dünden beri aralıklarla sürekli ağzını açıp kapatıyor ve hızlı nefes alıyor. Yem yemesinde, su içmesinde ve yürümesinde tırmanmasında sıkıntı yok ancak hâlâ arada sürekli olarak ağzını açıp açıp kapatıyor hızlı hızlı nefes alıyor neden acaba hasta mı oldu yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba, benim 2 aylık yavru bir muhabbet kuşum var alalı 2 hafta olacak 3 gün sonra. Dün gece 1 metrelik bir yükseklikten aşağıya uçmaya çalıştı ancak uçamadığı için yere sert bir şekilde düştü. Başta sağ ayağı biraz acıyor gibiydi 2-3 dk sonra geçti ancak ağzını açıp kapatıyordu sürekli ve hızlı nefes alıyordu. Birkaç dakika sonra geçti ama dünden beri aralıklarla sürekli ağzını açıp kapatıyor ve hızlı nefes alıyor. Yem yemesinde, su içmesinde ve yürümesinde tırmanmasında sıkıntı yok ancak hâlâ arada sürekli olarak ağzını açıp açıp kapatıyor hızlı hızlı nefes alıyor neden acaba hasta mı oldu yardımcı olabilir misiniz?

Hızlı nefes alıp verme stres-korku'dan kaynaklı.

Akciğerlerinde problem yoktur değil mi düşmeden kaynaklı? Bir de bu korkusunu atması için ne yapabilirim?
Buradan kesin bir şey veremeyiz bence bir veterinere görünmeniz en iyisi sert bir çarpma ve ufak bir hayvan. Büyük ihtimal stresten kaynaklıdır ama yine de bir kontrol ettirtin.

Akciğerlerinde problem yoktur değil mi düşmeden kaynaklı? Bir de bu korkusunu atması için ne yapabilirim?

Veteriner'e götürmek en iyi yöntem fakat hızlı nefes alıp vermek aşırı sıcaklık-stres-korku gibi şeyler'den kaynaklı oluyor fakat Veteriner'e bir baktırın yere düşmüş sert bir şekil'de.

Sicalik ve efordan kaynaklı olabilir. Benim de 5-6 aylık japones türü muhabbet kuşum var, o da uçuşlarda gagasi açık ve hızlı bir şekilde nefes alışverişi yapiyor.
Size tavsiyem o yaştaki kuşu fazla yüksekte tutmayın. Tüyler ve kanatlar henüz gelişmediği için sert inişler yapar. Benimki uçma egzersizlerini kafes çatısında havalanmadan yapıyordu.

Son düzenleme:

Ne olur ne olmaz veterinere götürün, bir sorun varsa veteriner orada anlar ve tedavi eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı