Yayın İçin Twitch vs Youtube

NightMareX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın zamanda PC toplayıp artık hayal ettiğim gibi kanal ya da twitch üzerinden yayın yapmak istiyorum.

Diğer oyun yayıncılarından farkım oyunları hardcore oynayıp oyunu anlatıp izleyicileri sıkmadan sohbet ederek oynamam.

Eskiden 15 bin aboneli kanalım vardı bazı özel sebeplerden dolayı kapatmam gerekti.

Ve şu an yeniden açmak istiyorum, ama Youtube Türkiyenin şu anki durumundan dolayı twitch daha uygun geliyor bana. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz. Ayrıca eğer twitch üzerinden yayın yaparsam ne gibi şeylere ihtiyacım olacak?

Ve sistem ve internet canlı yayın için uygun mudur?

Sistem:
  • İ5 7400
  • RX 470
  • Z170 gaming k3
  • 8 GB RAM
  • 500 GB HDD
İnternet Özellikleri:
  • TTnet 16 MB
  • Download: 5 MB
  • Upload: 1 MB
  • Ping: 8ms

1 MB Upload ile Twitch yayını ne kadar iyi olur bilmem ama 2 yaparsan daha iyi sonuçlar alırsın. Benimde 24 MB Download 2.10 Uploadım var ama bilgisayarım iyi değil. Bende güzel bir bilgisayar toplayıp Twitch'e atılmayı düşünüyorum.

Upload hızın pek yeterli değil. Bence YouTube'da bir süre devam et normal video çekmeye. Ardından yayınlar için Upload hızı yüksek bir pakete geçersin ve hem YouTube'da hem de Twitch'de aktif olarak ilerlersin. Sonuçta sadece bir platformda ilerlemek zorunda değilsin. İki yerde de aktif olursan senin avantajına. Yayın için en kötü 2 MBps ortalama ve ideal bir yayın içinde 4MBps iyidir.

Sistemde ki o anakart gereksiz. Sistem için tam bütçeniz ne kadar? Monitörünüz var mı? Hangi parçalar elinizde mevcut?

Eğer para sıkıntı değilse ve 4G destekleyen bir telefonun varsa telefonunun internetini kullanıp yayın yapabilirsin, ben birkaç kere Twitch'den telefonumun interneti ile yayın yapmıştım, gayet rahat 1080p 30 fps yayın yapılabiliyor.

@Barış Tolon @Ustadharak @Berkay ERTÜRK

Üstadlar cezam vardı cevap yazamadım.

Bugün TTnet'i arayıp internet hızını 24 Megabit yaptım ve AKN'yi 100 GB'a çektim.

Sizce bunun Upload üzerinde bir etkisi olurmu şuan daha etkin olmadığı için speed test yapamıyorum sizce nasıl olur?

Ayrıca sistemi daha eksikler olduğu için kutularından bile çıkarmamıştım sistemi dizmemiştim yani, dün işlemci ve anakartı geri iade ettim onların yerine B350 Tomahawk ve Ryzen 5 1500x alıcağım.

Hocam bir hatanızı düzelteyim. Şirketler hız olarak MBps cinsinden sunar. Ama bir indirme işlemi yapıldığında Mbps cinsinden görünür. 8 MBps= 1Mbps. Yani siz 24 MBps almışsanız, 3 Mbps hız alacaksınız demektir. Upload olayını onlara soracaksın. Biz bilemeyiz.

Hocam bir hatanızı düzelteyim. Şirketler hız olarak MBps cinsinden sunar. Ama bir indirme işlemi yapıldığında Mbps cinsinden görünür. 8 MBps= 1Mbps. Yani siz 24 MBps almışsanız, 3 Mbps hız alacaksınız demektir. Upload olayını onlara soracaksın. Biz bilemeyiz.

Peki teşekkür ederim.

Twitchte hangi oyunu oynayacaksınız bilmiyorum ama, oynadığınız oyuna göre ilgi çekici başlıklar koyarsanız insanların ilgisini çekebilirsiniz. Size yardım etmek isterim.

Şuanda Ryzen 5 işlemciyi beklediğim için ortada bi sistem yok oyüzden size ben bi süre sonra geri dönerim teşekkür ederim :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı