Yaz mevsimi ve artan bileşen sıcaklıkları

Fyria

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Her yılki gibi, bu sene de yine ekran kartlarımız, işlemcilerimiz yavaştan ısıyı görecek. E tabi sıvı soğutması olanların böyle sorunu olmayacak fakat, laptop ve hava soğutma kullanan arkadaşlar ne yapacak acaba? Aynı zamanda ben de yine bu sıcaklık için geldim.

Normalde PUBG gibi ağır bir oyunda bile 73C'yi geçmeyen RX 560'ım şu an 79C'leri görmekte. 1800-2400 RPM arasında çalışıyor fanları. Kasanın kapağı açık değil daha. Odada maalesef klima yok, pervane var, o da iyi aslında.
Bir yandan Recep abinin bu yaz için bir video çekmesini veya konu hazırlamasını bekliyorum, böyle giderse ki bu daha yaz mevsiminin başlangıcı, daha 35 dereceleri görecek.
Peki, soğutma için sizin fikirleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutmada iyi bir hava soğutma kullanılıyorsa pek ısınacağı düşünmüyorum işlemcinin. Bence kasanın kapağını açmalısın

Toz temizliği yapın gerisi sıkıntı değil. Senelerdir yüksek TDP değerine sahip bilgisayarlar çalıştı aşırı sıcaklıklarda. Sistem altından kalkamazsa frekans düşürür artık. Elinizden gelen bir şey olmaz ama zararı da olmaz pek. :)

Kasam MidT ATX, yani çift slot RAM kullanabilen anakart bulunuyor, büyüklüğü iyi fakat ekran kartına çok yer kaldığını düşünmüyorum. İşlemci elbet pek ısınmıyor genellikle yükte 55-60C'yi geçmemekte. Fakat ekran kartı'nın 80' leri görmesi yanmasından korkmamdan ziyade performans düşüklüğünden korkuyorum. ASUS Strix' in soğutmasını kullanıyorum. Kasada fazladan sadece 1 adet 12cm fan var
Yazın odam kıştan daha soğuk oluyor. :)
Kasayı da masanın altından değil düz ve açık bir yere aldım ki daha iyi hava alsın.
Nasıl olduğunu bide bize anlatsan, yazın nasıl daha soğuk oluyor ?
TDP değerlerim çok yüksek değil bu arada, yük altında taş çatlasa toplam 125W'yi geçmiyor.

TDP değerlerim çok yüksek değil bu arada, yük altında taş çatlasa toplam 125W'yi geçmiyor.
Klimayı açıyordur 😊. Şaka bir yana hava sirkülasyonu sağlamsa sizin de korkmanıza gerek yok. Ayrıca toz temizliğini iyi yapın gerisini fanlar halleder.

Kasam MidT ATX, yani çift slot RAM kullanabilen anakart bulunuyor, büyüklüğü iyi fakat ekran kartına çok yer kaldığını düşünmüyorum. İşlemci elbet pek ısınmıyor genellikle yükte 55-60C'yi geçmemekte. Fakat ekran kartı'nın 80' leri görmesi yanmasından korkmamdan ziyade performans düşüklüğünden korkuyorum. ASUS Strix' in soğutmasını kullanıyorum. Kasada fazladan sadece 1 adet 12cm fan var

Kışın odam 25 derece, yazın 22 derece.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı