Yazılım dili seçimi

@Zurnadürüm Hocam biraz derpesif yazmışım o yorumu şuan daha iyi bir ruh halinde gibiyim o an hiç bir şey yapamıycakmış gibi hissediyorsun işte aklıma takılan konu yazılımda sürdürülebilirlik olması bu diğer mesleklerde de var mı acaba yoksa sadece yazılıma özgü mü bu durum?

@yucewalden dünyada hiçbir alanda kesintiyle tam kapasiteye ulaşamazsın. Bir işi tam öğrenme çok daha iyi bir şey. Bir de bu senin dediğin şey muhtemelen öğrenim eğrisinin yarattığı zorluklar. Her alanda başta zorlanırsın, ama problemin üzerine yılmadan gidersen ve biraz pratikle çok kolay atlatırsın ve üstesinden gelirsin.

Muhtemelen sende de her yazılımcıda olduğu gibi bu sorun olacak ve sıkılma gibi bir durum da olur zamanla. Bundan en iyi kurtulma yolu sadece olarak oradan uzaklaşma, daha sonra temiz bir düşünce ile yine üzerinde çalışma. Alan farketmeksizin bir konuda sorun yaşadın ve canını mı sıkmaya başladı çözülmez olması. Biraz dikkatini başka yöne verecek aktiviteler yap, en basitinden git bir çay/ kahve molasına çık. Daha sonra o işle uğraşınca dikkatini daha kolay toparlarsın.

Yine diyorum, bu yalnızca yazılımla ilgili değil, her alanda böyle olacak.
@byte.buster @delikarga buyurun yapın 🙂 Egzantirik egzantirik fantezilere gerek var mı? C#'ın asıl kullanımı belli. Mobil geliştirici olup C# kullanan… Oyun yapımında olabilir? Ben şahsen şahit olmadım hiç. Dart ve ana diller etrafında dönüyor şu anda mobil sektör. Yapabiliyor olman yapmanın mantıklı olduğu anlamına gelmiyor her zaman. Ben de yürüye yürüye Bursa'dan İstanbul'a giderim öyle bakarsak değil mi?
Alnı öpülecek yorum.

@yucewalden dünyada hiçbir alanda kesintiyle tam kapasiteye ulaşamazsın. Bir işi tam öğrenme çok daha iyi bir şey. Bir de bu senin dediğin şey muhtemelen öğrenim eğrisinin yarattığı zorluklar. Her alanda başta zorlanırsın, ama problemin üzerine yılmadan gidersen ve biraz pratikle çok kolay atlatırsın ve üstesinden gelirsin.

Muhtemelen sende de her yazılımcıda olduğu gibi bu sorun olacak ve sıkılma gibi bir durum da olur zamanla. Bundan en iyi kurtulma yolu sadece olarak oradan uzaklaşma, daha sonra temiz bir düşünce ile yine üzerinde çalışma. Alan fark etmeksizin bir konuda sorun yaşadın ve canını mı sıkmaya başladı çözülmez olması. Biraz dikkatini başka yöne verecek aktiviteler yap, en basitinden git bir çay/ kahve molasına çık. Daha sonra o işle uğraşınca dikkatini daha kolay toparlarsın.

Yine diyorum, bu yalnızca yazılımla ilgili değil, her alanda böyle olacak.

Alnı öpülecek yorum.

Demeye çalıştığım şey şu ben bipolarım ve sürdürülebilirlik konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum bu sadece yazılım değil diğer meslekler içinde geçerli ite kaka yapmam gerekecek çoğu zaman işlerimi gerçekler bunlar maalesef.

Hangi yazılım dilinde ilerlememiz gerektiğini onu kodlarken mi ögrenebiliriz? Yoksa belirli bir yapmak istediğimiz bir şey mi olmalı kendimden örnek verecek olursam Python, C#,Java vesaire çalışmıştım zamanında ama aklımda yapmak istediğim bir şey yoktu öğrenmek için öğreniyordum. Bunu tersine nasıl çevirebilirim? İllaki bu yollardan geçmiş olanlar vardır.
Ya bir projen olmalı yada uzmanlaşmak isteyeceğin bir alan olmalı. Yoksa o daldan bu dala atlar durursun. Bu sektörde öğrenmek bitmez.

C# diliyle mobil uygulama yapamazsın mesela. Alanını belirle, ona odaklı ilerle. Web programlama için HTML/CSS, PHP, JS bilmen lazım mesela. Mobil tarafta saf Android geliştirici olacaksan Kotlin öğrenebilirsin veya Java’dan ilerleyebilirsin. iOS için Swift öğrenebilirsin. Ya da Dart/Flutter gibi hem iOS hem Android çıktısı verebilen dillere bakabilirsin.

.Net Framework içerisinde Mobil platform olarak Xamarin bulunur ve Xamarin ile Hybrid Mobil uygulamalar geliştirebilirsin. Web alanı için en güçlü seçimlerden biri yine Asp.Net platformudur, kurumsal şirketlerde çokça tercih edilir.

Burada mobil için asıl soru hybrid mi native mi geliştirme ihtiyacınızın olduğudur.

Web geliştirme için kesinlikle asp.net çok güzel bir tercih. Özellikle .net ile gelen yenilikler ve performans güncellemeleri ile her şey bir seviye daha atladı. Mimarileri kurmak ve yönetmek kolaylaştı.

Hangi yazılım dilinde ilerlememiz gerektiğini onu kodlarken mi ögrenebiliriz? Yoksa belirli bir yapmak istediğimiz bir şey mi olmalı kendimden örnek verecek olursam Python, C#,Java vesaire çalışmıştım zamanında ama aklımda yapmak istediğim bir şey yoktu öğrenmek için öğreniyordum. Bunu tersine nasıl çevirebilirim? İllaki bu yollardan geçmiş olanlar vardır.
Öncelikle hangi alanda çalışmak istediğini seç. Desktop, Mobil, Web, Service, Game Development vb.

Daha sonra seçtiğin alan içerisinde tercihler çıkacak karşına.

Örneğin Mobile tercih ettiysen;
1.Hybrid
2.Native

Diyelim ki Native geliştirmeyi tercih ettin

Android, IOS ayrımı çıkacak.

Örneğin IOS tercih edersen xCode indirip swift çalışmaya başlayabilirsin.

yada;

Hybrid seçtiğini varsayarsak
React Native,
Apache Cordova vb. bir çok hybrid mobil platformu kullanabilirsin.

Önemli olan tercihini yapmak.

@spriggan MESELA kelimesiniz görmedin sanırım web konusunda. Benim saydıklarım en yaygınlar ve çok genel yaklaşım. Detayını konu sahibi düşünsün. Mobil olarak da Xamarin’le yaparsın da neden? Öncesinde de dediğim gibi, ben de Bursa’dan kalkıp yürüye yürüye İstanbul’a gidebilirim ama neden gideyim? Flutter gibi, Kotlin gibi Google destekli diller varken, Java varken, Swift varken kim kullanır Xamarin? Ben kullanan bir kişi bile ne gördüm ne duydum. Bilgisayar mühendisliği derslerinde adı geçmedi. YouTube mobil geliştirme eğitimlerinde odaklanilmiyor. Kitlesi az. Spesifik bir amacın vardır, kullanman gerekir, kullanırsın onu bilemem. Ben genel konuştum. Bu soruyu soran birine de Xamarin deyip kafa karıştırmayı mantıklı bulmuyorum.

Geri
Yukarı