Çözüldü Yazılım geliştirici için laptop tavsiyesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pcparticle

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Merhaba,
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve yazılım geliştiriyorum. 2015 yılında aldığım ASUS N550JK-CN168H'ı çok titiz kullanarak bu günlere kadar getirdim ve hala kullanmaktayım. Cihazımın çok fazla ısınma sorunu var ve günümüz teknolojilerini elbette iyi bir şekilde desteklemiyor. Yeni bir bilgisayar almaya karar verdim ve her kullanıcı gibi bende uzun süre beni idare edebilecek bir bilgisayar arıyorum.

İstediğim özellikler aşağı yukarı belli 16 GB RAM, i7 10.nesil, 14" ekran, uzun şarj süresi gibi şeyler. Fakat bu konuda hangi marka bir laptopu tercih edeceğime karar veremedim.
Benim baktıklarım ve hoşuma giden ürünler:
  • - Monster huma H4 v3.2 14" laptop (kullanan varsa yorum bırakabilirse sevinirim. Kasa-sağlamlık yönünden ve performans açısında kötü yorumları okudum)
  • - MSI prestige 14 A10sc (çok pahalı bir bilgisayar ama sistem özellikleri fena değil gibi. @Recep Baltaş kendi bilgisayarının bu olduğunu duymuştum, daha bir ısındım :) )
  • - ASUS zenbook UX334FLC (ekranı 13.3" bir tık daha büyük olmasını yeğlerdim ama performans açısından değerlendiremedim)
  • - MacBook Pro serisi (?)

MacBook ve PC arasında çok kalıyorum. Yazılım geliştiriciler için hangisi tercih edilmeli konusunda hala kararsızım. 16.000 TL gibi bir rakam verme olanağım yok. Fiyat aralığım 9 - 10.000 TL civarında. MacBook Pro kullananlar yorum bırakırsa sevinirim.
Marka konusunda ise hangisini neye göre tercih edeceğim konusunda çok bir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

İyi akşamlar :)

Çözüm
Evet kesinlikle haklısınız. Windows oldukça yavaşlık sıkıntısı çıkarıyor Android Studio gibi ortamlarda. MacBook ise donanımı diğer segmentlerine göre oldukça düşük tutuyor ve sanırım bu eksiği işletim sistemi ile kapatıyor.

Monster alma konusunda bu konuda çok tedirgindim. Ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Pekala bir laptop alırkan dikkat etmem gereken kritik noktalar nedir?
Intel U serisi işlemci bir dezavantaj sağlar mı? (5 yıldır HQ işlemci kullanıyorum)
Abimin 4.nesil İ7'li Laptopunu tokatlıyor şu an elimdeki cihaz. Ayrıca MacBook kısmındaki tek donanım ayıbı GPU. Laptop alırken malzeme kalitesi ve pil ömrüne bak. Kullanacağın programlar sağlam bellek yiyor ancak Windows'ta durum böyle. MacOS ve Linux dağıtımlarında bellek problemi yaşamazsın.
Evet kesinlikle haklısınız. Windows oldukça yavaşlık sıkıntısı çıkarıyor Android Studio gibi ortamlarda. MacBook ise donanımı diğer segmentlerine göre oldukça düşük tutuyor ve sanırım bu eksiği işletim sistemi ile kapatıyor.

Monster alma konusunda bu konuda çok tedirgindim. Ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Intel U serisi işlemci bir dezavantaj sağlar mı? (5 yıldır HQ işlemci kullanıyorum)
Sizin yerinizde olsam Lenovo Thinkpad serisinden bir cihaz alıp Linux ile kullanırdım. Zamanında öyle yapacaktım ama başka işlerlede uğraştığım için MacBook daha çekici geldi.
Zenbook arkadaşımda var. Şarjı çok uzun gidiyor. Taşınabilirliği çok hafif. Yazılımda aşırı işlem gücüne ihtiyacınız olur mu bilmiyorum ama yeterli performans sunar diye tahmin ediyorum.

Yazılım konusunda MacBook Pro mükemmel bir cihaz. Kendim kullanıyorum sorularını alabilirim. Huma serisinin kasası ucuz bir markadan alınıyor diye biliyorum.

Zenbook arkadaşımda var. Şarjı çok uzun gidiyor. Taşınabilirliği çok hafif. Yazılımda aşırı işlem gücüne ihtiyacınız olur mu bilmiyorum ama yeterli performans sunar diye tahmin ediyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Özür dileyerek belirtmeyi unutmuşum. Photohop ve ıllustrator de arada kullanmaktayım. Ve fazlası ile emülator kullanacağım.
Zenbooklar'da 14" seçeneği pek yok diye hatırlıyorum.
Yazılım konusunda MacBook Pro mükemmel bir cihaz. Kendim kullanıyorum sorularını alabilirim. Huma serisinin kasası ucuz bir markadan alınıyor diye biliyorum.

Merhaba,
Bilirsiniz ki apple ürünleri her zaman başka bir tarafta nitelendiriyoruz işletim sistemi, fiyatı vs.. şeylerden dolayı. Yazılımcılar da macbook'u tercih edenler ve etmeyenler olarak ayrılıyor.
Siz hangi alanla ilgileniyorsunuz ?
Daha önce bir MacOS işletim sistemi kullanmadım. Ama çok da fazla yabancılık çekeceğimi düşünmüyorum.
Ve hangi pro modeli yeterli seviyede, siz hangi modelini kullanıyorsunuz ?

9 bin - 10 bin TL civarlarında donanımı diğer bilgisayarlar kadar iyi bir MacBook Pro olduğunu düşünmüyorum. Monster'in kasası gerçekten kalitesiz.
Özür dileyerek belirtmeyi unutmuşum. Photohop ve Illustrator de arada kullanmaktayım. Ve fazlası ile emülator kullanacağım.
Android Studio ve AVD kullanacaksanız aldığınız Windows bilgisayara Linux dağıtımlarından birini kurmanız sizin için daha iyi olacaktır çünkü Android Studio Windows'ta diğer işletim sistemlerine göre daha yavaş çalışıyor. Ayrıca çoğu konuda Linux, yazılım konusunda diğer işletim sistemlerinden daha önde.

Bence saydıklarınızın hepsi güzel bilgisayarlar ve herhangi biri işinizi görür.

9 bin - 10 bin TL civarlarında donanımı diğer bilgisayarlar kadar iyi bir MacBook Pro olduğunu düşünmüyorum. Monster'in kasası gerçekten kalitesiz.

Android Studio ve AVD kullanacaksanız aldığınız Windows bilgisayara Linux dağıtımlarından birini kurmanız sizin için daha iyi olacaktır çünkü Android Studio Windows'ta diğer işletim sistemlerine göre daha yavaş çalışıyor. Ayrıca çoğu konuda Linux, yazılım konusunda diğer işletim sistemlerinden daha önde.

Donanım iyi değil ama yazılım performans açığını kapatıyor fazlasıyla. Hatta öne bile geçiyor. Zamanında test yapmıştım bu konuda. Size katılıyorum Linux candır bu konuda ama kullanmakta zorlanırsanız MacOS üzmez. Ben de yakın zamanda Harici SSD ile Kali Linux kullanmayı planlıyorum.

9 Bin - 10 bin TL civarlarında donanımı diğer bilgisayarlar kadar iyi bir MacBook Pro olduğunu düşünmüyorum. Monster'in kasası gerçekten kalitesiz.

Donanım iyi değil ama yazılım performans açığını kapatıyor fazlasıyla. Hatta öne bile geçiyor. Zamanında test yapmıştım bu konuda. Size katılıyorum Linux candır bu konuda ama kullanmakta zorlanırsanız MacOS üzmez. Ben de yakın zamanda Harici SSD ile Kali Linux kullanmayı planlıyorum.
macOS'in yazılım ile performans açığını kapattığını biliyorum ama her zaman her uygulamada bu beklendiği gibi işlemiyor. Onun dışında pil ömrü, tasarım, ekran kalitesi ve taşınabilirlik konusunda bu listedeki cihazlara göre MacBook Pro daha üstün. Tabi daha yüksek fiyat bandında MacBook Pro'nun ciddi rakipleri de var.

Gerçekten Android Studio'yu Windows yerine Linux'ta kullanmaya başladığım zaman aradaki farka inanamadım. Hem projeyi derleme süresi kat ve kat azalmıştı hem de AVD emülatörü daha akıcı çalışıyordu.

Abimin 4.nesil İ7'li Laptopunu tokatlıyor şu an elimdeki cihaz. Ayrıca MacBook kısmındaki tek donanım ayıbı GPU. Laptop alırken malzeme kalitesi ve pil ömrüne bak. Kullanacağın programlar sağlam bellek yiyor ancak Windows'ta durum böyle. MacOS ve Linux dağıtımlarında bellek problemi yaşamazsın.

Sizin yerinizde olsam Lenovo Thinkpad serisinden bir cihaz alıp Linux ile kullanırdım. Zamanında öyle yapacaktım ama başka işlerlede uğraştığım için MacBook daha çekici geldi.

Çözüm

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Lenovo ile hiç yıldızımız barışmadı. Tasarımını, klavye ergonomisini pek beğenmiyorum açıkçası.
Macbook'lar şu anda çok pahalı bildiğiniz üzere. Bir macbook pro alacak olsam 10.000 TL bandında ne alabilirim ? Macbook için en önemli kriter nedir ?

Geri
Yukarı