Yazılım Mühendisine Laptop Tavsiyesi

ahmtb

Decapat
Yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Bir dizüstü bilgisayara ihtiyacım var. Bütçem maksimum 6000 TL. Oyun oynamıyorum. Aradığım özelliklerin en başında hafif ve ince olması geliyor. Simülatörlerle (android studio,xcode) çok iş yapıyorum. Bu yüzden bu tarz işlemlerde sorun çıkarmayacak bir makineye ihtiyacım var. 3D modelleme de yapıyorum o yüzden harici ekran kartı olması da önemli benim için. Benim aklımda MSI GF63 (i5 8300H, GTX 1050, 8GB) var. Geçenlerde indirime girmişti yeniden indirime girmesini bekliyorum. Sizin de tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylediğin işlemler ne kullanır bilmiyorum ama baktığın model oyun bilgisayarı gibi duruyor. Benzer donanımlarda Monster'ın güzel bilgisayarları var. Fiyat/performans olarak da MSI'dan daha iyiler. 6000 TL'nin altında GTX 1050 Ti içeren modelleri var ki daha iyi bir CPU'ya sahip. Şu modele bakabilirsin ve artan 400 tl ile üzerinde seçimine göre optimizasyonlar yapabilirsin.

Abra A5 V13.4 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook
(i7 8750H, GTX 1050 Ti, 8 Gb, 5600 TL)

Size yapılandırılabilir, ince bir bilgisayar lazım. WiFi kartı Mac uyumlu ince bir dizüstü alın derim. Burada tavsiyem DELL’den yana olur. Dual BOOT yapıp Hackintosh kurarsınız. İstediğini şekilde kullanabilirsiniz. Yapılandırmanız iyi olursa ve iPhone veya iPad kullanıyorsanız senkronize kullanabilirsiniz.

Xcode ile işlem yapıyorsanız ve oyun oynamıyor iseniz, incelik de önemliyse ben Apple MacBook öneririm.

Aslında tercihim windows makine üzerine çünkü biraz daha özgürlük sağlıyor bana. Xcode'u sanal makineye macOS kurarak kullanıyorum. Birde daha öğrenci olduğum için hangi alanda uzmanlaşmak istediğim konusunda henüz bir fikir sahibi değilim. O yüzden macbook alma taraftarı değilim.Bir de bütçeme uygun sıfır MacBook malesef şuan ki kurlarda yok. Eğer uzmanlaşacağım alan iOS uygulamaları olursa hiç düşünmeden apple alacağım zaten. Teşekkür ederim önerileriniz için.
Size yapılandırılabilir, ince bir bilgisayar lazım. WiFi kartı Mac uyumlu ince bir dizüstü alın derim. Burada tavsiyem DELL’den yana olur. Dual BOOT yapıp Hackintosh kurarsınız. İstediğini şekilde kullanabilirsiniz. Yapılandırmanız iyi olursa ve iPhone veya iPad kullanıyorsanız senkronize kullanabilirsiniz.

DELL'de ince ve hafif bir seçenek bulamadım bütçeme uygun önerebileceğiniz bir model var mı?
Söylediğin işlemler ne kullanır bilmiyorum ama baktığın model oyun bilgisayarı gibi duruyor. Benzer donanımlarda Monster'ın güzel bilgisayarları var. Fiyat/performans olarak da MSI'dan daha iyiler. 6000 TL'nin altında GTX 1050 Ti içeren modelleri var ki daha iyi bir CPU'ya sahip. Şu modele bakabilirsin ve artan 400 tl ile üzerinde seçimine göre optimizasyonlar yapabilirsin.

Abra A5 V13.4 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook
(i7 8750H, GTX 1050 Ti, 8 Gb, 5600 TL)

Monsterlara baktım fakat monsterlar da linux uyumluluğunda (kali linux ve parrot OS kullanırken) ciddi sıkıntılar çıkıyor. Bu yüzden monster tercih etmeyi düşünmüyorum. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Reyiz bende 12. Sınıfın seneye İnşallah yazılım mühendisliği okuyacam ben Manisa Celal Bayar düşünüyorum. Sen nerede okuyorsun. Birde bilgisayar için senin gibi bütcem olması imkansız. Max 3000 TL ye hiç oyun oynamasam işimi görecek PC yok mu yazılım için

Reyiz bende 12. Sınıfın seneye İnşallah yazılım mühendisliği okuyacam ben Manisa Celal Bayar düşünüyorum. Sen nerede okuyorsun. Birde bilgisayar için senin gibi bütcem olması imkansız. Max 3000 TL ye hiç oyun oynamasam işimi görecek PC yok mu yazılım için

Özel bir üniversitede tam burslu okuyorum. Yazılım okumak için pahalı bir bilgisayara ihtiyacın yok. Şuan kullandığım bilgisayar 1200 liralık bir HP laptop okul için yapmam gereken her şeyi yapabiliyorum. Iyi bir bilgisayar istememin sebebi daha hızlı ve akıcı çalışabilmek. Mesela şuan ki bilgisayarım da android uygulaması geliştirmek istersem en az 20 dk projenin oluşturulmasını bekliyorum android studioda ama oluşturulduktan sonra sıkıntısız çalışabiliyorum. Bu gibi durumların önüne geçmek için daha iyi bir bilgisayar arıyorum.
Benim abim Macbook almıştı. Hala kullanıyor. Memnun.

Macbook istememe sebebimi bir kaç mesaj üstte açıkladım. Çok teşekkür ederim önerin için.

Bende mühendislik istedim ama puan yetmedi 2 yıllık Bilgisayar Programcılığını kazandım Celal Bayar'da dikey geçiş yapmak planım. Puanın yetmezse üzülme benim gibi yap. Ayrı öneri olarak ASUS S510UN CORE İ7 8550U 1.8GHZ-16GB RAM-1TB+128GB SSD-MX150 2GB-15.6"W10 - Vatan Bilgisayar hem güçlü bir makine hemde istediğin gibi ince.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı