Yazılım görüldüğü gibi zor mu?

GreenWarrioR

Decapat
Yazılım mühendisliği uzaktan baktığımızda karışık gözüküyor, gerçekten öyle mi? Yoksa yavaş yavaş alışınca eğlenceli hale geliyor mu?

Yazılımda matematik de var. Ama benim matematikle pek aram yok, iyi değilim. Matematik sürekli karşımıza çıkıyor mu? Ve zor mu?

İlerisi için önü açık bir alan mı? Ve iş imkanı nasıl?

Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği arasındaki fark nedir?

Gerçekten bilgisi olanlar varsa yazarlarsa ve 4 soruma da cevap verirlerse sevinirim.

Son düzenleme:
Her 6 ayda bir bütün bilgini yenilemiş oluyorsun. Çok hızlı değişen ve gelişen bir alan adapte olmak zor uzun süreli tatile çıkıp geri döndüğünde epey geri kalıyorsun bu yüzden tatilde bile biraz açıp bakman gerekiyor.
Matematik ile alakası yok yani çok spesifik olarak bir şey üzerine ilgilenmiyorsan (mesela füze atış modellemesi yapmıyorsan) matematiği kullanmazsın.
İlerisi için kesinlikle en önü açık alanlardan birisi.
Zor değil, sadece zaman ve sabır istiyor. Yazılım yerine bilgisayar mühendisliği daha iyi olur senin için.

Dediklerine katılıyorum fakat okullar bu konuda çok geride yıllar önce kullanılan teknolojileri ve kütüphaneleri slayt üzerinden okuyup geçiyorlar dolayısıyla diploma olsun yeter onun haricinde kendi projelerini yaparak gelişirsin üniversite sana pek bir şey katmaz yazılım alanında.

Her 6 ayda bir bütün bilgini yenilemiş oluyorsun. Çok hızlı değişen ve gelişen bir alan adapte olmak zor uzun süreli tatile çıkıp geri döndüğünde epey geri kalıyorsun bu yüzden tatilde bile biraz açıp bakman gerekiyor.
Matematik ile alakası yok yani çok spesifik olarak bir şey üzerine ilgilenmiyorsan (mesela füze atış modellemesi yapmıyorsan) matematiği kullanmazsın.
İlerisi için kesinlikle en önü açık alanlardan birisi.

Dediklerine katılıyorum fakat okullar bu konuda çok geride yıllar önce kullanılan teknolojileri ve kütüphaneleri slayt üzerinden okuyup geçiyorlar dolayısıyla diploma olsun yeter onun haricinde kendi projelerini yaparak gelişirsin üniversite sana pek bir şey katmaz yazılım alanında.
Zaten gideceksen Bilkent, ODTÜ gibi yerlere gideceksin. Diğerleri fasa fiso.

Nasıl zor, biraz açabilir misiniz?

@AGEVRX yazmış. bende bir şeyler ekleyeyim.

Öncelikle araştırmacı olmak ve sabırlı olmak gerekiyor, yeri geliyor saçma sapan bir şeyden dolayı saatlerce çözmeye uğraşıyorsun. Çok uzun saatler çalışılması gereken bir iş, gece-gündüz yeri geliyor çalışmak gerekiyor. Burada bahsetmek istediğim örneğin diğer meslekler gibi 09:00 - 17:00 gibi bir düzen söz konusu değil.

Yazdığın Scriptte bug olur müşteriler yazar, gece başlarsın çözmeye, bu olay hafta sonu da olabilir. Bana göre zor bir meslek, kolay diyen var ise de saygı duyarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı