Yazılım hakkında kendimi nasıl geliştirmeliyim?

kuanbey

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, ben teknolojiadam. 🙂

14 yaşıma gireceğim, az kaldı, sizlere bir şeyler danışmak istiyorum. Yaklaşık 7-8 senedir bilgisayar kullanıyorum. Tabii küçükken oyun içindi ama son 4 yıl bu tamamen değişti. Yaklaşık 4 sene önce bilgisayarlar ve yazılıma aşırı ilgim olduğunu fark ettim. Hep böyle Technopat olsun, başka kanallar olsun PC videoları izliyordum. Sonra 3 sene önceydi sanırım, Arduino öğrenmeye başladım. Mbot da öğrendim Arduino'yla beraber. Şu an ise son 1 senedir C# öğreniyorum. İlk olarak yaşımdan dolayı troll bir konu olduğunu düşünmenizi istemiyorum. Bu son 4 yıl içinde bu size anlattığım şeyleri yaşadım. Şu an ise ne yapacağımı bilmiyorum. Yani aslında şöyle anlatılabilir, ben yazılım mühendisi ve teknoloji editörü olmak istiyorum. İkisini de aynı anda yapabileceğime inanıyorum. Kendim için daha ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılımla çok az ilgilendim ve İngilizce'nin çok önemli olduğunu gördüm. Kesinlikle İngilizce öğren ilk önce. Yazılımda gerçekten iyi yerlere gelmek istiyorsan günde 2-3 saat İngilizce çalış.

İngilizce öğrenmeden çıkılmaz bu yola. Türkçe kaynaklar bir yere kadar.

Özel olarak İngilizce eğitimi halen daha alıyorum zaten. Kodların yarısı İngilizce olduğu için ve yabancı dil biliyorsan kalanı ezber gibi bir şey oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Proje geliştir. Kendini geliştirmenin en iyi ve en güzel yolu budur. Aklına gelen projeleri yapabilirsin. Fikir alıp onları projeye dönüştürebilirsin. Yakın çevrenden başlamak kaydıyla yaptığın projeleri satışa da çıkarıp kendine cep harçlığı da çıkarabilirsin.

4 yıldır uğraşıyorsan İngilizce konusunu öğrenmişsindir zaten kaynakların çoğu yabancı olduğu için ve bu sektör İngilizce üzerine kurulu olduğu için dilini de geliştir.

C#'da iyi olduğundan eminsen ve tecrübeni sağlamışsan farklı dillere yönelebilirsin.

Dilleri öğrenirken ezberlemekten çok mantığını anlaman gerekli algoritma kurmak için ezber gerekmiyor çünkü mantığı kavramadıktan sonra tüm dilleri bilsen de bir şey yapamazsın.

Öncelikle yaşına göre yaptıkların takdire şayan, tebrik ederim. Verebileceğim tavsiyelerin başında İngilizceni geliştirmek geliyor. İngilizce olmadan belirli bir seviyeye gelirsin ardından zorlanmaya başlarsın. Yazılım mühendisi olmak istiyormuşsun, bu yüzden de bir sayısal öğrencisi olman gerekiyor yani özellikle matematiğinin kuvvetli olması lazım. Kodlama ve teknoloji ile ilgilenmene ek olarak okul derslerine de matematik başta olmak üzere asılmanı öneririm. Kodlama öğrenirken de kodları ezberleme, gördüklerini IDE'ye yapıştırma. Bu kodun mantığını kavra, sürekli soru sor ve bu sorularının cevaplarını bul. Son tavsiye olarak da GitHub kullanmanı ve yaptığın projeleri oraya yüklemeni, oraya yüklenen projeleri incelemeni söyleyebilirim.

Öncelikle yaşına göre yaptıkların takdire şayan, tebrik ederim. Verebileceğim tavsiyelerin başında İngilizceni geliştirmek geliyor. İngilizce olmadan belirli bir seviyeye gelirsin ardından zorlanmaya başlarsın. Yazılım mühendisi olmak istiyormuşsun, bu yüzden de bir sayısal öğrencisi olman gerekiyor yani özellikle matematiğinin kuvvetli olması lazım. Kodlama ve teknoloji ile ilgilenmene ek olarak okul derslerine de matematik başta olmak üzere asılmanı öneririm. Kodlama öğrenirken de kodları ezberleme, gördüklerini IDE'ye yapıştırma. Bu kodun mantığını kavra, sürekli soru sor ve bu sorularının cevaplarını bul. Son tavsiye olarak da GitHub kullanmanı ve yaptığın projeleri oraya yüklemeni, oraya yüklenen projeleri incelemeni söyleyebilirim.

Tavsiyelerin için çok teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı