Yazılım için hangi liseye gidilmeli?

Emre45155

Hectopat
Merhaba abiler. Bu sene 8.sinifim ve yazılımcı olmak istiyorum. Sizce hangi liseye gitmeliyim? Derslerim iyi matametik üst düzey ingilizcem ise çok da iyi değil. Öğrenmeye çalıştığım program "C#".

Son düzenleyen: Moderatör:
Tercihin puanla alan kaliteli bir Anadolu Lisesi olmalı. Şahsen ben tercihimi o yönde yaptım.

Okul AdıOkul TürüTaban Puan
ESKİŞEHİR / TEPEBAŞI / Eskişehir Anadolu LisesiAnadolu Lisesi465,96

Bana kalırsa tecrübem olarak matematiğin iyiyse yazılımı üniversitede yap(yani anadolu fen git) çünkü matematiği temelde sağlam olan kişiler en iyi üniversiteyi kazanıyor ardından ordaki mukemmel hocalarla kendini geliştiriyorsun . İlerde fikirlerin değişebilir o yüzden kendini önce sağlama al ama illa yazılım diyorsan mesleğe git bölümlerine katıl orda yazılım çalışsma zamanı çok bulursun.

İstanbul Avcılar'da 'Kozmos Yazılım Anadolu Lisesi' var. Mart ayı gibi bursluluk sınavları oluyor, girmeni tavsiye ederim. Matematik ve genel kültür soruları var. Eğer İstanbul'da değilsen yatılı kalma şansı da var. Bir göz at istersen.

Kardeşim ben en değişiğini söyleyeyim ben meslek lisesi bilişim bölümü okuyorum ve C dillerini olsun JavaScript ve HTML CSS olsun biliyorum Anadolu yerine meslek lisesine gitmeni tercih ederim. Benim düşüncem bu yönde gazi üniversitesi yazılım mühendisliğini kazandım.
Ve şu an üniversitede olanlardan daha çok bilgim var çünkü temelini lise de öğrendim dostum.

Kardeşim ben en değişiğini söyleyeyim ben meslek lisesi bilişim bölümü okuyorum ve C dillerini olsun JavaScript ve HTML CSS olsun biliyorum Anadolu yerine meslek lisesine gitmeni tercih ederim. Benim düşüncem bu yönde gazi üniversitesi yazılım mühendisliğini kazandım.
Ve şu an üniversitede olanlardan daha çok bilgim var çünkü temelini lise de öğrendim dostum.

Bir arkadaş yazılım lisesi önerdi o nasıl?

İstersen İmam-Hatip lisesine git. Sonuçta yazılım, lisede öğrenilmez. Üniversitede hiç öğrenilmez.

Yazılım için bir yol haritası çizecek kafa lazım.

Ben daha 8. sınıfta "Debrid" denilen, üyelik isteyen dosya barındırma sitelerinin linklerini premium linke çevirip kullanıcıya atma işindeydim. Nasıl oldu bilmiyorum ama oradan bir arkadaş grubu buldum ve onlarla takıldık sanal olarak.

Bana PHP ile yazılmış program verdi. Ben ilk başta çok basit HTML kodlarını düzenledim. Renk falan. Daha sonra tasarımı değiştirdim. Daha sonra algoritma kavramını çözünce de direk programın kendisine müdahale ettim.

Ben lise 2. sınıfa giderken çoktan PHP dilini çözmüş idim.

Yani bu yazılım işi merak ve heves ile başlar. Ama o heves 2 ay sonra sönmesin de. Kendin evde, hazır kodlara göz atabilirsin, başka birinin gittiği yolu takip edebilirsin. Sonra kendi yolunu çizecek bilgi birikimi (Know-How) olduğu zaman da kendi yoluna gidersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı