Yazılım için hangi liseye gidilmeli?

İstersen imam-hatip lisesine git. Sonuçta yazılım, lise de öğrenilmez. Üniversitede hiç öğrenilmez.

Yazılım için bir yol haritası çizecek kafa lazım.

Ben daha 8. sınıfta "debrid" denilen, üyelik isteyen dosya barındırma sitelerinin linklerini Premium linke çevirip kullanıcıya atma işindeydim. Nasıl oldu bilmiyorum ama oradan bir arkadaş grubu buldum ve onlarla takıldık sanal olarak.

Bana PHP ile yazılmış program verdi. Ben ilk başta çok basit HTML kodlarını düzenledim. Renk falan. Daha sonra tasarımı değiştirdim. Daha sonra algoritma kavramını çözünce de direk programın kendisine müdahale ettim.

Ben lise 2. sınıfa giderken çoktan PHP dilini çözmüş idim.

Yani bu yazılım işi merak ve heves ile başlar. Ama o heves 2 ay sonra sönmesin de. Kendin evde, hazır kodlara göz atabilirsin, başka birinin gittiği yolu takip edebilirsin. Sonra kendi yolunu çizecek bilgi birikimi (know-how) olduğu zaman da kendi yoluna gidersin.

Yazılım lise de öğrenilmez? Okudun mu lise de sen lise de cidden istiyorsan bilişim bölümü okuyarak yazılımın temelini ve algoraitmasını öğreniyorsun üniversiteye geçtiğinde dediğim dilleri birçoğunu öğrenmiş oluyorsun yani üniversiterde yazılım okuyon insana karşı 1-0 önde oluyorsun güzel kardeşim.

Yazılım lise de öğrenilmez? Okudun mu lise de sen lise de cidden istiyorsan bilişim bölümü okuyarak yazılımın temelini ve algoraitmasını öğreniyorsun üniversiteye geçtiğinde dediğim dilleri birçoğunu öğrenmiş oluyorsun yani üniversiterde yazılım okuyon insana karşı 1-0 önde oluyorsun güzel kardeşim.
Yazılım okuyorsun demek bile yanlış.

Programlama dili okulda öğrenilmez. Ben meslek lisesi, web tasarımı mezunuyum. Benimle mezun olan 30 tane sınıf arkadaşımı karşıma getir, benimle baş edemez bile.

Ben programlamayı kendim çözdüm, lisede Hoca anlatırken ben çoktan bitiriyorum işi.

Lisede sana kalıp bilgiler anlatılır. Mesela <html> kodu şu işe yarar, şu kodu bu işe yarar diye. Ben bunu kaç sene önce internetten öğrendim?

Bir arkadaş yazılım lisesi önerdi o nasıl?

Gereksiz. Bu ülkede yazılım bilip de lise mezunu olup da para kazanan kişi sayısı gerçekten çok az. Tavsiyem önceliğin sınavların olmalı. Maalesef ülkemizde sınavsız bir şey olmak zor. Ama tek önceliğin bu olmamalı. Benim gittiğim okulda ve benzeri okullara projelere yarışmalara verilen önem büyük.
Fen lisesi bu yüzden önermedim. Onların tek derdi sınav. Şimdilik kendini geliştirip iyi bir üniversite kazanıp öğrendiklerini orada faaliyete geçirmen senin için daha faydalı olacaktır. (Şahsen ben öyle yapıyorum). Üstelik bursuz fiyatı 52.000 TL. 4 yılda 208.000 TL yapar ki bu da gerçekten büyük bir meblağ. Hadi diyelim eğitim kısmından burs aldın. Konaklama ve diğer masraflar en az yıllık 20-25.000 TL civarı vardır.

Yazılım okuyorsun demek bile yanlış.

Programlama dili okulda öğrenilmez. Ben meslek lisesi, web tasarımı mezunuyum. Benimle mezun olan 30 tane sınıf arkadaşımı karşıma getir, benimle baş edemez bile.

Ben programlamayı kendim çözdüm, lise de hoca anlatırken ben çoktan bitiriyorum işi.

Lise de sana kalıp bilgiler anlatılır. Mesela <HTML> kodu şu işe yarar, şu kodu bu işe yarar diye. Ben bunu kaç sene önce internetten öğrendim?

Sen bu yerde yanlış yapıyorsun eminim veritabanı zor olduğu için gitmememişsindir bu konuda benimle tartışma dostum.

Dostum sana sadece şunu deceğim eğer Anadolu okursan üniversitede baştan başlıcaksın her şeye ama meslek lisesi bilişim okursan algoritmayı kafanda tamamen oturtup birçok programlama dili öğrenip üniversiteye geçiceksin ve 1-0 önde olacaksın arkadşın dediği bölüm web tasarım yani HTML CSS JavaScript öğrenmiş yazılım için bunlar yeterli değil sen eğer olucam diyorsan veri tabanı okuyucaksın bu arkadaş o konuda yanlış yapmış benim düşüncem böyle. Merak ediyorsan söyleyeyim veri tabanı okursan C dillerini öğreniceksin ve en önemlisi metodları öğreniceksin. Eğer bunları lise de öğrenemessen üniversitede zorlanıcaksın.

Sen bu yerde yanlış yapıyorsun eminim veritabanı zor olduğu için gitmememişsindir bu konuda benimle tartışma dostum.
Tartışmak iyi bir şeydir. Benim okuduğum lisede veri tabanı bölümü yoktu. Teknik servis ve web tasarım bölümü vardı.

Emin ol, çok farklı veri tabanı programı ile çalıştım. MySQL, MsSQL, Access VT yönetim programları kullandım.

Bunlarla beraber C#(Komut ekranı, lisede öğretiliyor), C#(GUI), PHP(bu da lisede öğretiliyor), Java, Python bilgilerim var.

Bana bu bilgileri okul vermedi. Kendim öğrendim. Olay bu kadar basit. Ama sen yine de öyle olmaz diyorsun. Bırak da kendimi, en iyi ben tanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı