Yazılım İçin Matematik Zorunlu mu?

Dapyro

Decapat
Öncelikle merhabalar. Lise 3'e geçeceğim ve üniversite hakkında ciddi tereddüt içindeyim çünkü matematiğim gerçekten kötü ( 40 - 50 ) fakat ona rağmen sayısal seçmek zorunda kaldım. Çünkü yazılım okumak istiyorum. Bilgisayarda zaman geçirmeyi seviyorum ve genel olarak oyunlar oynuyorum yani bilgisayara alışkınım fakat yazılım hakkında hiç bilgim yok. Yani bilmek istediğim yazılım seçeceğim fakat hem matematiğim kötü hem de yazılım hakkında pek bir bilgim yok. Matematik dışındaki diğer sayısal derslerim Fizik ve Kimya idare eder Biyoloji iyi. Lütfen bilgisi olan yazsın gerçekten üniversiteyi kazanamıyacağım diye son günlerde kafamdan bir türlü çıkmıyor.

Yazılımda çok iyi arkadaşım var hatta c++ ile çok ciddi projeler yazıyor. Kendisine bu zamana kadar matematik ne kadar lazım oldu diye sorduğumda henüz temel seviyede lazım oldu cevabını vermişti. Kendisi binlerce dolara yurtdışına proje dahi yapmakta. Fakat mühendislik kazanmak için matematik şart.

Öncelikle merhabalar. Lise 3'e geçeceğim ve üniversite hakkında ciddi tereddüt içindeyim çünkü matematiğim gerçekten kötü ( 40 - 50 ) fakat ona rağmen sayısal seçmek zorunda kaldım. Çünkü yazılım okumak istiyorum. Bilgisayarda zaman geçirmeyi seviyorum ve genel olarak oyunlar oynuyorum yani bilgisayara alışkınım fakat yazılım hakkında hiç bilgim yok. Yani bilmek istediğim yazılım seçeceğim fakat hem matematiğim kötü hem de yazılım hakkında pek bir bilgim yok. Matematik dışındaki diğer sayısal derslerim Fizik ve Kimya idare eder Biyoloji iyi. Lütfen bilgisi olan yazsın gerçekten üniversiteyi kazanamıyacağım diye son günlerde kafamdan bir türlü çıkmıyor.
Yazılımda çok iyi arkadaşım var hatta c++ ile çok ciddi projeler yazıyor. Kendisine bu zamana kadar matematik ne kadar lazım oldu diye sorduğumda henüz temel seviyede lazım oldu cevabını vermişti. Kendisi binlerce dolara yurtdışına proje dahi yapmakta. Fakat mühendislik kazanmak için matematik şart.
Bence evet çünkü ne kadar matematik bilirseniz mantığı okadar basit anlarsınız.
Bence

Lise zamaninda yazilim yerine derslerine odaklanip yazilimi hobi olarak edinebilirsin. Arada sirada programlama dilleri nedir diye arastirma yaparsin, günümüzde artik Türk mühendisler de cogaldigi icin bol bol blog bulunabiliyor internette kolayca.

Soruna gelince:
Matematik ne kadar iyi bilirsen yazilim icin sana o kadar faydasi olur, ancak arkadasin da dedigi gibi, temel matematikle baslayan da programlama sürecinde gerektigi kadar matematigi ögrenir ve yaptigi projenin gidisatina göre geregini ögrenir.

Benim matematigim bir saheser degildi lisede, yine de 4-5 civarlarinda, cok nadir de olsa 3 civarlarina düsüyordum. 4 sene önce programlamaya yazilima 0'dan basladigimda bir eksiklik cekmedim, hele ki yaptigin proje zevk icinse matematik basta cok önemsiz acikcasi.

İngilizce bildiğin taktirde 1-0 önce başlarsın. Çünkü ciddi işler için türkçe döküman yok hepsi ingilizceden oluşuyor.

Yapacagin ise gore degisir.

Kafasi matematige calismayan adamin kafasi algoritma tasarlamaya da calismaz.

Ayrica yapay zeka, oyun motoru vs gibi spesifik konularda gelistirme yapmak icin ciddi matematik bilmen gerekiyor.

Ornegin soyle calismalar var, ne kadar matematik ve ingilizce bilmek gerektigini anlamaniz acisindan ornek olsun: Speeding up the convergence of the Polyak’s Heavy Ball algorithm

Hic matematik bilmeden cok iyi isler yaptim diyenler, baskasinin yazdigi kutuphaneleri & framework'leri kullanmislardir. Birisi, onlarin bilmedigi matematigi onlar icin apply etmistirler. Matematik olmadan yazilim olmaz. Basit bir SSL sifrelemesinde bile hayvan gibi Number Theory var, ogrenmek istersen.

Cevabın için teşekkürler doğruyu söylemek gerekirse gerçekten gözümü korkuttun.Peki gerçekten iyi bir mesleğe veya iyi bir üniversite kazanmak için 2 yılda matematiği'mi geliştirmez miyim ? çünkü gerçekten başka seçeneğim yok gibi gözüküyor.Gönderdiğin linke baktım birsürü formül var ama bu formüllerin hepsi karşıma çıkacak mı ? Ben yazılımı '' yazılım dili öğren , tasarla , kodla , hayata geçir '' olarak hayal etmiştim.
Yapacagin ise gore degisir.

Kafasi matematige calismayan adamin kafasi algoritma tasarlamaya da calismaz.

Ayrica yapay zeka, oyun motoru vs gibi spesifik konularda gelistirme yapmak icin ciddi matematik bilmen gerekiyor.

Ornegin soyle calismalar var, ne kadar matematik ve ingilizce bilmek gerektigini anlamaniz acisindan ornek olsun: Speeding up the convergence of the Polyak’s Heavy Ball algorithm

Hic matematik bilmeden cok iyi isler yaptim diyenler, baskasinin yazdigi kutuphaneleri & framework'leri kullanmislardir. Birisi, onlarin bilmedigi matematigi onlar icin apply etmistirler. Matematik olmadan yazilim olmaz. Basit bir SSL sifrelemesinde bile hayvan gibi Number Theory var, ogrenmek istersen.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı