Yazılım için monitör yerine TV kullanmak mantıklı mıdır?

Bütçe
1500
Daha fazla  
1500 TL bütçem var demiştim, başka bir konuda herkes o fiyata monitör bulamazsın demişlerdi, haklılarmış. Benim için zaten boyutu önemli olduğundan Hertz açıkçası 60 bile yeter, umurumda değil o açıdan. Ben de 2. el bir TV almaya karar verdim ve fotodaki TV'yi almaya karar verdim. Gittim gördüm, sol üstteki ölü pixel dışı temiz ekran. Peki sizce monitör yerine TV kullanmak mantıklı mı? Yoksa ben gene de monitörden devam mı edeyim? Oyunlarla çok aram yok, yazılım yapacağım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230422_161313_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_20230422_161313_com.sahibinden.jpg
    72,2 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
Fotodakinin TV olmaması dışında bir sıkıntı yok. 32" tv olmaz. Baya istisnai durumlar dışında. Zaten monitor diyor resimde de.

1500 TL bütçem var demiştim, başka bir konuda herkes o fiyata monitör bulamazsın demişlerdi, haklılarmış. Benim için zaten boyutu önemli olduğundan Hertz açıkçası 60 bile yeter, umurumda değil o açıdan. Ben de 2. el bir TV almaya karar verdim ve fotodaki TV'yi almaya karar verdim. Gittim gördüm, sol üstteki ölü pixel dışı temiz ekran. Peki sizce monitör yerine TV kullanmak mantıklı mı? Yoksa ben gene de monitörden devam mı edeyim? Oyunlarla çok aram yok, yazılım yapacağım.
Olmaz. Şahsen kendim bilgisayarı HDMI ile TV'ye bağladığımda görüntü oran olarak garip duruyor. Mouse kaydırırken de normal değil.

Eğer çok renk gerektirmeyen şeyler yapmayacaksanız kullanılır, uzun süreler bakacağınız için gözlerinizi de düşünerek hareket edin derim. Çok yüksek bir çözünürlük sunmayacağı direkt olarak belli ancak belli bir mesafeden kullanılır. 3-4 yıl önce 49 ekran (sanırsam 124 cm) televizyonu monitör olarak kullanmıştım, yakın mesafe olduğu için (direkt olarak göz hizasında kullandım, referans olarak şuan 13 Inch bir laptop ekranından aynı masayı kullanarak yazıyorum) gözlerim kan ağlıyordu ama onun dışında memnundum hatta kullandığım cihazın hoparlör kalitesinden dolayı bayağı mutlu olmuştum. Alacağınız televizyon zaten ufak bunun artı yönü benim kullanımımdaki kadar bir göz ağrısı yaşamazsınız ancak panel kalitesinin düşük olacağından şüphesiz olmasın (renklere aldanıp sakın yüksek parlaklıkta kullanmayın birde). Bence alınır biraz daha pazarlık yapılarak (yanında kumandası olmasına da dikkat edin mümkünse HDMI kablosunu da almaya çalışın TV'nin yanında).

Adam yazmış mı serisini, ismini, cismini? Sor bakalım neymiş bu? Bandrolunu filan bir çeksin göndersin. Baya baya monitör gibi.
Hocam eskinin 80 ekran 82 ekran dedikleri boyutu işte, Cm biriminden 81,28 Cm'ymiş direkt olarak.
Günümüz TV boyutuyla ortalama kıyası da bu şekilde:

Adam yazmış mı serisini, ismini, cismini? Sor bakalım neymiş bu? Bandrolunu filan bir çeksin göndersin. Bayağı bayağı monitör gibi.

Eğer çok renk gerektirmeyen şeyler yapmayacaksanız kullanılır, uzun süreler bakacağınız için gözlerinizi de düşünerek hareket edin derim. Çok yüksek bir çözünürlük sunmayacağı direkt olarak belli ancak belli bir mesafeden kullanılır (3-4 yıl önce 49 ekran (sanırsam 124 cm) televizyonu monitör olarak kullanmıştım, yakın mesafe olduğu için (direkt olarak göz hizasında kullandım, referans olarak şu an 13 ınch bir laptop ekranından aynı masayı kullanarak yazıyorum) gözlerim kan ağlıyordu ama onun dışında memnundum hatta kullandığım cihazın hoparlör kalitesinden dolayı bayağı mutlu olmuştum. Alacağınız televizyon zaten ufak bunun artı yönü benim kullanımımdaki kadar bir göz ağrısı yaşamazsınız ancak panel kalitesinin düşük olacağından şüphesiz olmasın (renklere aldanıp sakın yüksek parlaklıkta kullanmayın bir de). Bence alınır biraz daha pazarlık yapılarak (yanında kumandası olmasına da dikkat edin mümkünse HDMI kablosunu da almaya çalışın TV'nin yanında).

Hocam eskinin 80 ekran 82 ekran dedikleri boyutu işte.

Sağ ol güzel açıklamışsın renk ayarlarıyla birazcık oynayarak ekranı biraz sarartıp gözümü rahata alırım sorun yok o açıdan diğer yandan zaten LoL oynuom oynaybileceğim en maksimum oyun Warzone 2 onu da 60 FPS oynuom zaten onun dışında asıl amacı kodlama ve yazılım olacak yanı çok yüksek performansa gerek yok 1000'e indirttim alacağım büyük ihtimalle.

Sağ ol güzel açıklamışsın renk ayarlarıyla birazcık oynayarak ekranı biraz sarartıp gözümü rahata alırım sorun yok o açıdan diğer yandan zaten LoL oynuom oynaybileceğim en maksimum oyun Warzone 2 onu da 60 FPS oynuom zaten onun dışında asıl amacı kodlama ve yazılım olacak yanı çok yüksek performansa gerek yok 1000'e indirttim alacağım büyük ihtimalle.
1000 TL, 20 lahmacun, alınır.

Yeni konular

Geri
Yukarı