Yazılım ile ilgili sorular

siyahoyuncu_42

Hectopat
Arkadaşlar büyük bir yazılım hevesim var. Böyle program yapmaya falan çalışırken bayağı eğleniyorum. Bu yüzden yazılım üzerinden kariyer yapmak istiyorum ama şu an çok bir bilgim yok. Gerekli programları falan biliyorum ama farklarını bilmiyorum. Eğer öğrenebilirsem oyun yapmak istiyorum ve program yapmak istiyorum. Ama program yaparsam kendi ihtiyaçlarım için yaparım. Yani günlük hayatta zorlandığım şeyler için yaparım. Ama genelde oyun yapmayı düşünüyorum. Oyun için tasarımın gerekli olduğunu biliyorum. Sadece sorular sormak istiyorum. Llütfen gerçekten bilen biri cevap versin. İlk öncelikle oyun yapmak istiyorsam hangi programları kullanmam gerekiyor? Ve program vs. yaptığımda hangi programları kullanmam gerekiyor? Arkadaşlar bir de aklıma takılan birkaç soru var. Visual Studio Code ve Visual Studio'nun farkı ne? C++ ve C#'nın farkı ne? Eğer biliyorsanız bunları da cevaplandırırsanız sevinirim. Başka bilmem gereken bir şey varsa yazarsanız da çok mutlu olurum.

Oyun yapabilmek için öncelikle tasarım ve kodlamayı öğrenmelisiniz. Sonrasında, bir oyun motoruna ihtiyacınız var. Unity, Unreal Engine gibi popüler motorları kullanarak başlayabilirsiniz. Motorların kullandığı yazılım dilleri farklıdır, bu yüzden tek bir dil ile istediğiniz motoru kullanamazsınız. (Unity > C# , Unreal > C++ gibi gibi) Ayrıca Unreal'da Blueprint'leri kullanarak da oyun yapabilirsiniz. Visual Studio, Code versiyonuna göre daha kapsamlı ve daha çok özellik içeriyor. Öncelikle temelleri bilmelisiniz. Kendinize bir yol çizin ve bu yolda ilerleyin.

Oyun için birçok alternatif var. Unity ile başlayıp uzmanlaşabilirsin ya da şimdilik Godot önerebilirim. Gerçekten oyun yapmayı en kolay şekilde yapmanı sağlıyor. Kendine özel dili var veya C# ile kullanabiliyorsun ancak C# için kaynağı az. VSCode daha hafif ve kod düzenleyicisidir. VS ise IDE'dir. Yani daha geniş çaplıdır ve bu da programı biraz ağır yapıyor. C# ile C++ arasında çok büyük fark yok ikisiyle de oyun yapabilirsin. Hangisi işine gelirse. Unity'de C# kullanılıyordu sanırım ancak plugin ile C++ da kullanabiliyorsun. Program için de VS Form uygulamaları ile yapmanı öneririm.

Sen de farkları anlatamamışsın. Daha çok alternatif sunmuşsun ve iyice kafasını karıştırmışsın. Alternatif sormamış, belli.
Hangi programları kullanacağını sormuş ve ben de öneri yaptım. Yaptığım önerileri de kısaca açıklayarak yaptım. Dediği uygulamalar arasındaki farkları özetledim. En azından sizin gibi gereksiz mesaj yazıp konuyu kirletmedim.

oyun yapmak istiyorsam hangi programları kullanmam
Unreal Engine, Unity ve türevlerini kullanabilirsin.

Visual Studio Code ve Visual Studio'nun farkı ne?
Visual studio code yalnızca kod editörüyken visual studio ayrıca c++ ve c# geliştirme ortamı sunuyor. Ben hafif olduğundan c++ yazarken daha çok vs code kullanıyorum. C++'nın visual studiodaki tek avantajı bence windows kütüphanelerine kolayca erişim sağlaması.

C++ ve C#'nın farkı ne
C++ OOP ve diğer dillere göre daha düşük seviyeli bir dildir. C# ise tamamiyle OOP olan yüksek seviyeli bir dildir. İkisi de oyun geliştirme için kullanılabilir, siz de kullanabilirsiniz.

Hangi programları kullanacağını sormuş ve ben de öneri yaptım. Yaptığım önerileri de kısaca açıklayarak yaptım. Dediği uygulamalar arasındaki farkları özetledim. En azından sizin gibi gereksiz mesaj yazıp konuyu kirletmedim.
Çok şey anlamıştır eminim. (Üstte daha düzgün anlatılmış)

Oyun yapabilmek için öncelikle tasarım ve kodlamayı öğrenmelisiniz. Sonrasında, bir oyun motoruna ihtiyacınız var. Unity, Unreal Engine gibi popüler motorları kullanarak başlayabilirsiniz. Motorların kullandığı yazılım dilleri farklıdır, bu yüzden tek bir dil ile istediğiniz motoru kullanamazsınız. (Unity > C#, Unreal > C++ gibi gibi) ayrıca Unreal'da Blueprint'leri kullanarak da oyun yapabilirsiniz. Visual Studio, code versiyonuna göre daha kapsamlı ve daha çok özellik içeriyor. Öncelikle temelleri bilmelisiniz. Kendinize bir yol çizin ve bu yolda ilerleyin.

Oyun için birçok alternatif var. Unity ile başlayıp uzmanlaşabilirsin ya da şimdilik Godot önerebilirim. Gerçekten oyun yapmayı en kolay şekilde yapmanı sağlıyor. Kendine özel dili var veya C# ile kullanabiliyorsun ancak C# için kaynağı az. VS Code daha hafif ve kod düzenleyicisidir. Vs ise IDE'dir. Yani daha geniş çaplıdır ve bu da programı biraz ağır yapıyor. C# ile C++ arasında çok büyük fark yok ikisiyle de oyun yapabilirsin. Hangisi işine gelirse. Unity'de C# kullanılıyordu sanırım ancak plugin ile C++ da kullanabiliyorsun. Program için de vs form uygulamaları ile yapmanı öneririm.
Hocam yanlış anlamayın da ben bazı sinir bozucu offline oyunlarda hile programı yapmayı düşünüyorum kendim için. Yani bazı oyunlarda gerçekten normal modda bile birkaç kez ölmen gerekiyor ki eşya alabilesin diye. Bunun için ne kullanmalıyım? Bir de mesela C++ ile yaptığım oyunla C# ile yaptığım oyun arasında fark yok mu çok?

C++ OOP ve diğer dillere göre daha düşük seviyeli bir dildir. C# ise tamamiyle OOP olan yüksek seviyeli bir dildir. İkisi de oyun geliştirme için kullanılabilir, siz de kullanabilirsiniz.
OOP ne hocam?

Geri
Yukarı