Derin öğrenme ile ilgili matematiksel sorular nasıl yapılır?

5) Son soruda cok varsayim var. Soldan saga dogru Input -> Hidden -> Output layer oldugunu varsayacaksin sanirim. Cok ezberci Turk egitim sisstemi sorusu olmus. Eline hesap makinesi alip sorudaki girdilerden her noronun coefficient'ini bulacaksin, sonra da verilen input icin buldugun coefficient'lara gore hidden layer sonucunu hesaplayacaksin.

Aşağıdan yukarı doğru input-hidden-output layer olarak düşündüm ben hocam. Aşağıdaki 2 neuron verilen input değerlerini almış, activation'a tabi tutulmamış. 4. ve 5. sorular doğrudan hesap makinesini açıp formülü yerleştirmelik görünüyor.

Epey basit aslinda.

- K-* algoritmalari ozunde su: Classification'in ne oldugunu bilmiyorum, o halde yakindaki komsumun classificationina bakarim. O neyse ben de oyumdur.

Bir otobusteyim, sagimda oturan kisi ıskandinav, onumdeki ıskandinav, yanimdaki ıskandinav, ortalikta gezen dayi ıskandinav. O halde ben de muhtemelen ıskandinavim. Mantik bu.

1) X, y koordinat duzleminde yakin komsularini inceleyeceksin. K degeri neyse, o degerin "mean" i senin Class'ini belirleyecek.

2) knn icin de ayni mantik sadece mean yok burada. Direkt ne olduguna bakacaksin. Aralarindaki fark enum degerler icin onemsiz, numerik degerler icin onemli.

3) posterior = (prior * likelihood) / evidence cikarimindan train edeceksin tabloyu, sonra da soruda verilen 2 seyi hesaplayacaksin. Cunku train sonucunda prior, evidence ve likelihood biliniyor olacak.

4) X1, X2, error = y1, Y2 standart lineer regression. Error katmanini unutma. Error fonksiyonu vermemis soruyu soran. Mse kullanabilirsin. Lse de kullanabilirsin. Yoruma acik bu kisim.

5) son soruda cok varsayim var. Soldan saga dogru ınput -> hidden -> output layer oldugunu varsayacaksin sanirim. Cok ezberci Türk egitim sisstemi sorusu olmus. Eline hesap makinesi alip sorudaki girdilerden her noronun coefficient'ini bulacaksin, sonra da verilen input icin buldugun coefficient'lara gore hidden layer sonucunu hesaplayacaksin.

Bence hocaniz son 2 soruda cuvallamis, cok varsayim ve ezber var.

Kolay ve temel soruların olduğunun bilincindeyim ancak işte vaktim saatlerle kısıtlı olduğu için birazcık hazırcılık yapıyorum. Maalesef ki bu soruları cevaplayamazsam yılım uzuyor. Bu yüzden de mümkünse çözülmüş halini kovalıyorum bu soruların, müsait olan varsa yapabilirse gerçekten benim için çok önemli. Öğrencilik yıllarım dahilinde sanırım ilk defa bu kadar hazırcılık yapıyorum 😅

Bir de filtreleme sorusu var, girdi 4x3 mesela, filtre ise 3x3 ve çıktının ise 4x3 olması isteniyor.
Biz bu konuları işlerken hep büyük resim girdisi kullanıp içinden 3x3 filtreyi geçirip değerleri giriyorduk. Bu durumda giren resme Zero padding yamak mı gerekiyor?

Yapay sinir ağlarıyla ilgili soruda zaten gizli katmanların değeri ortada cevap olarak onları verebilir miyiz?
Ve çıktı katmanında bulunan -2 ve 3 değerini öylece çıktı olarak sayamıyor muyuz notlarda hep öyle 😅 bir de sigmoid fonksiyonuna alınan örnekler var. Sonuç olarak yardımcı olabilecek biri var mı?

@bitwise zaten o nöron sorusunda değerler verilmiş. Ben mi yanılıyorum?

Son düzenleme:
Bir de filtreleme sorusu var, girdi 4x3 mesela, filtre ise 3x3 ve çıktının ise 4x3 olması isteniyor.
Biz bu konuları işlerken hep büyük resim girdisi kullanıp içinden 3x3 filtreyi geçirip değerleri giriyorduk. Bu durumda giren resme Zero padding yamak mı gerekiyor?
Filtreleme sorusunu gorebilir miyiz?
Zero padding'de information kaybi olmaz, sadece ekstra "etkisiz" bilgi eklersiz gerekli size'a ulasmak icin. 4x3 girdiyi 3x3 yaparsan bilgi kaybetmis olursun, zero-padding olmaz. Daha fazla detay icin soruyu gormem gerekiyor.

Yapay sinir ağlarıyla ilgili soruda zaten gizli katmanların değeri ortada cevap olarak onları verebilir miyiz?
Ve çıktı katmanında bulunan -2 ve 3 değerini öylece çıktı olarak sayamıyor muyuz notlarda hep öyle 😅 bir de sigmoid fonksiyonuna alınan örnekler var. Sonuç olarak yardımcı olabilecek biri var mı?

Output layer'in sonucunu alabilirsin direkt. Yalniz o sonuc, o input icin gecerli. Ayni noron dizilim farkli input icin farkli aktivasyon degerleri alacak, bunun icin coefficient bilmen gerekir.

Sigmoid, kullanabilecegin fonksiyonlardan birisi. Aktivasyon degerine apply edersin, threshold degerine gore aktive olup olmadigina karar verirsin.

Perceptron + sigmoid konusunu incelersen, yani problemi tek bir noron acisindan ele alirsan sorularini giderirsin.

Yani tabloda verilen ornek 0.5-1 inputu icin direkt output degerini alabilirsin. Hocaniz "cikti katmani noronlarini hesaplayin" diye kestirip atmis biraz ama muhtemelen kastettigi sey o noronun coefficient ve threshold degeri. Bunlari bilirsen herhangi inputa nasil tepki verecegini bilirsin.

Aldigi input belli, output da belli. Internal degerleri hesaplayacaksin, beklenen bu sadece.

Filtreleme sorusunu gorebilir miyiz?
Zero Padding'de information kaybi olmaz, sadece ekstra "etkisiz" bilgi eklersiz gerekli Size'a ulasmak icin. 4x3 girdiyi 3x3 yaparsan bilgi kaybetmis olursun, Zero-padding olmaz. Daha fazla detay icin soruyu gormem gerekiyor.

Output Layer'in sonucunu alabilirsin direkt. Yalniz o sonuç, o input icin gecerli. Ayni noron dizilim farkli input icin farkli aktivasyon degerleri alacak, bunun icin coefficient bilmen gerekir.

Sigmoid, kullanabilecegin fonksiyonlardan birisi. Aktivasyon degerine apply edersin, threshold degerine gore aktive olup olmadigina karar verirsin.

Perceptron + sigmoid konusunu incelersen, yani problemi tek bir noron acisindan ele alirsan sorularini giderirsin.

Yani tabloda verilen ornek 0.5-1 inputu icin direkt output degerini alabilirsin. Hocaniz "cikti katmani noronlarini hesaplayin" diye kestirip atmis biraz ama muhtemelen kastettigi şey o noronun coefficient ve threshold degeri. Bunlari bilirsen herhangi inputa nasıl tepki verecegini bilirsin.

Aldigi input belli, output da belli. Internal degerleri hesaplayacaksin, beklenen bu sadece.

Yorumunuz için teşekkürler.
Filtreleme bu.

1658249379033.png

Müsaitseniz ve mümkünse bir şekilde birinci soruyu formülleri ile yazma şansınız var mı?

K means ve Knn'nin geçtiği soruda 2. seçeneğin yolunu buldum sanıyorum ki 3. seçeneği de yapabilirim 1. seçenek şu an için gözümü korkutuyor.

Yorumunuz için teşekkürler.
Filtreleme bu.

1658249379033.png

Müsaitseniz ve mümkünse bir şekilde birinci soruyu formülleri ile yazma şansınız var mı?

K means ve Knn'nin geçtiği soruda 2. seçeneğin yolunu buldum sanıyorum ki 3. seçeneği de yapabilirim 1. seçenek şu an için gözümü korkutuyor.
Soruların çoğunu yaptım. Sadece bu filtreleme ile ilgili bana ufak bir fikir verilmesi gerekiyor.
Onun dışında sadece bu soru kaldı.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-07-19 165033.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-19 165033.png
    148,6 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Geri
Yukarı