Yazılım konusunda nasıl gelişilir?

z7y_michael

Centipat
Daha fazla  
Selam dostlar. Ben Kaan. Su anda meslek lisesi bilişim bölümündeyim. Yazılım öğreniyorum, daha çok öğrenmeye çalışıyorum. Dil C# ve kendimi geliştiğimi hissedemiyorum. Bana tavsiye verebilir misiniz? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Örnek proje tavsiyeleri falan. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sitedeki başlıkları incele ve kendini hangi dala yakın hissediyorsan oradan ilerle. Orada birden fazla yazılım dili için yol haritaları bulunuyor. Ayrıca Youtube'dan belirli kişileri takip edersen orada sana daha detaylı yol gösterebilirler. Yazılım için belirli bir yol yok. Senin öğrenmeye açık ve meraklı olman lazım. Bu konu hakkında sıkı düşün. Kolay gelsin.

Not : Github bilmiyorsan öğren ve ingilizceni geliştir çünkü türkçe kaynak çok az.

Selam dostlar. Ben Kaan. Su anda meslek lisesi bilişim bölümündeyim. Yazılım öğreniyorum, daha çok öğrenmeye çalışıyorum. Dil C# ve kendimi geliştiğimi hissedemiyorum. Bana tavsiye verebilir misiniz? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Örnek proje tavsiyeleri falan. Teşekkürler.
YouTube'dan eğitim videoları vs izleyebilirsin, öğrenmek istediğin yazılım dillerinin dökümantasyonlarını okuyabilirsin.

Kaan selam, tecrübeli birisi olarak sana tavsiye vermek istiyorum.

Yazılım okulda olmaz, lisede bilişim bölümü senin gerçekten hevesini kırar fakat evde sıkı çalışmayla birlikte ilerleyebilirsin. Bunun en başında odaklanmak gelir. Yaptığın bir işe odaklanmalı, yazılımcı insanlarla çevre yapmalı, motivasyonunu kaybetmemeli ve denemelisin.

Yazılımı deneyerek, hata yaparak ve çözümler arayarak bulursun. Özellikle ChatGPT, gemini gibi yapay zekalar seni bu konuda ileriye taşır ve yapamadığın yerlerde yardımcı olur.

Sana tavsiyem şu olur; internetten çok sağlam bir eğitim al fakat imkanın varsa fiziksel bir yazılım kursuna git. YouTube'dan ücretsiz eğitimler izlemekle olmaz, YouTube eğitimlerinin tamamı boş.

Yapay zekadan yardım al ve yapay zekaya durumunu söyleyip, hangi projeleri yapmayı deneyebileceğini, seviyene uygun olacağını sor.

En önemlisi, deneyip, hatalar yapıp, hataların üstüne gitmen gerek. Dünyada ki en iyi yazılımcıları araştır, onların kitapları var mı diye bak. Yazılım kitapları da güzel ve seni geliştirir. Kitap okuma alışkanlığın yoksa çok da umurumda olmaz, hayat senin hayatın ve sen kendini geliştireceksin sonuçta.

Bu şekilde ilerleyebilirsin, en başta da disiplin ve odaklanmak gelir tabii. Odaklanmadığın sürece, yazılım yaparken arkadan 1-2 şeylerle uğraşırsan, telefonunu sessize veya uçak moduna almazsan, bir süre Instagram reelslerinden kopmazsan, YouTube'da boş kanallar izlersen vaktini çöpe atarsın.

Bol şans.

Geri
Yukarı