Oğluma yazılım ve kodlama konusunda nasıl destek olabilirim?

PHP, Java, JavaScript, Python, C, C#, Objective C biliyorum. O arkadaşta ışık yok bence. Ha nereden anladın dersen programlama öğrenmek isteyen adam zaten oturur bir şekilde öğrenir yönlendirme yapılmasına ihtiyaç duymaz.

Saçmalık.

Değil çünkü ilgisi olmayan adamı sıkar. Zaten de "baba ben bunları zaten biliyorum" demek, ben bunları öğrenmek yerine, oyun oynamak istiyorum, forumlarda takılmak istiyorum, film izlemek istiyorum, demektir. Bu işleri hafife alıp, kolay görmeyin. Eğer kolay olsaydı, herkes programcı olurdu.
Burada sizlere katılmıyorum hocam. Özellikle o yaşlardaki bir çocuğun ilgisini çekebilecek olan oyun programlama ileri seviye matematik istiyor. Algoritma ve veri yapılarını anlamak için de en az lise matematiği gerekiyor bence. Ayrıca sizin de bildiğiniz üzere bilgisayar mimarisi matematik tabanlı olduğu için matematik ile bilgisayar bilimleri ayrılamaz.

Yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar konuşuyor. 😀

Matematik genellikle 3D oyun motoru falan yazmak istiyorsan gerekir. Bunun dışında yine birkaç durumda gerekebilir fakat diğer her şey için çok basit seviyede gerekir. Toplama çıkartma, büyüktür küçüktür gibi semboller biraz faktöriyel ve matematik de mantık diye bir ders var o lazım. Matematikten daha çok İngilizce yani o da, okuduğunu anlayabilecek kadarı yeterli. Gerisi kişinin yeteneğine ve öğrenme azmine bakıyor.

Fakat söylediğim gibi adamda böyle bir istek olacak, diyecek ki, ben bunları öğrenmek istiyorum, sadece öğrenmek istiyorum, öğrenmem lazım. Mesela nasıl oturup zevkle büyük iştahla Red Dead Redemption falan oynuyorsunuz kişide böyle bir zevk alma falan durumu olması lazım. Yoksa oyun oynama isteği her zaman baskın gelir. Öğrenemez. Ayrıca büyük sabır da gerekiyor. Hiç bilmeyen adam için PHP öğrenmek bile sürekli çalışırsa en iyi ihtimalle 1 yıl sürebilir.

Son düzenleme:
Yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar konuşuyor. 😀

Matematik genellikle 3D oyun motoru falan yazmak istiyorsan gerekir. Bunun dışında yine birkaç durumda gerekebilir fakat diğer her şey için çok basit seviyede gerekir. Toplama çıkartma, büyüktür küçüktür gibi semboller biraz faktöriyel ve matematik de mantık diye bir ders var o lazım. Matematikten daha çok İngilizce yani o da, okuduğunu anlayabilecek kadarı yeterli. Gerisi kişinin yeteneğine ve öğrenme azmine bakıyor.
Peki, bu konuyu 6 ayda Python öğrendikten sonra işe girip çalışan kişiler piyasadan silinirken tekrar hortlatalım. Bahsettiğim kişilerin girdiği zamanlarda yazılım konusunda büyük bir arz vardı. Şimdi o arzdan fazla bir talep var. Fark ettiysen kriterler arttı işe alımlarda, LinkedIn üzerinden ilanları inceleyebilirsin. İşverenler tecrübeden çok bilgisayar bilimleri ve matematik üzerinde hakim elemanlar arıyorlar. Öyle XYZ Akademi'den 100 saatte yazılımcı olma kursları falan filan devri kapanalı çok oldu. Benden tavsiye. ;)

PHP, Java, JavaScript, Python, C, C#, Objective C biliyorum.

Azıcık da bana ver ya... 🤣

İki tane script yazmak, dil bilmek oluyorsa;

• Java
  • C
  • C++
  • C#
  • Javascript
  • Rust
  • HTML/PHP
  • Python & MicroPython
  • Selenium
  • x86 ve ARM Assembly
Biliyorum ben de. 🤣

O arkadaşta ışık yok bence. Ha nereden anladın dersen programlama öğrenmek isteyen adam zaten oturur bir şekilde öğrenir yönlendirme yapılmasına ihtiyaç duymaz.

13 yaşındaki bir çocuk hakkında, daha tanımıyorken bile bu tanımı yapıyorsan, seni çok da ciddiye almamak lazım sanırım. Yok öyle "Programlama öğrenmek isteyen adam zaten oturur bir şekilde öğrenir" falan. İki tane site tasarlamak, iki tane script yazmak programlama olmuyor.

İnsan tabii ki de kendi çabası ve gayreti ile öğrenir dilleri. Ancak dillerin kullanım alanlarını ve bunlardan hangisinin kendine uygun olduğunu, destek almadan kavraması zor olur. JS ve C++ biliyorum demişsin. JS dediğin dil mobil uygulamalardan tut site tasarımına, görüntü işleme algoritamalarının ön yüzlerinden tut oyun geliştirmeye kadar birçok alanda kullanılıyor.

C++ de öyle. Bir uçuş kartını programlamaktan tut oyun tasarımına kadar çok geniş bir yelpazede kullanılıyor. Bu alanlardan hangisinin kendisi için ideal olduğu ya da kendi ilgilendiği alan için hangi dilin ideal olduğunu sorgulamasında bir sakınca yok.

Değil çünkü ilgisi olmayan adamı sıkar. Zaten de "baba ben bunları zaten biliyorum" demek, ben bunları öğrenmek yerine, oyun oynamak istiyorum, forumlarda takılmak istiyorum, film izlemek istiyorum, demektir. Bu işleri hafife alıp, kolay görmeyin. Eğer kolay olsaydı, herkes programcı olurdu.

13 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz burada. Tabii ki canı oyun oynamak isteyecek... 🤣 Maşallah Udemy sayesinde herkes programcı olmuş zaten. Bunu çok iyi bir şekilde görüyorum.

İngilizce en az C2 seviyesinde gerekli. Matematikte ise sağlam bir arka plan önemli, özellikle bilgisayar mühendisi olacaksa.

Bugün gömülü sistemler ve uçuş yazılımlarında kullanılan EKF, sadece anlamak için bile hatrı sayılır derece matematik gerektirir. Tabii ki her alanda matematiğin önemi değişiyor. Ancak kişinin matematik düzeyi, analitik düşünme becerisinin de arttırır.

Fakat söylediğim gibi adamda böyle bir istek olacak, diyecek ki, ben bunları öğrenmek istiyorum, sadece öğrenmek istiyorum, öğrenmem lazım. Mesela nasıl oturup zevkle büyük iştahla Red Dead Redemption falan oynuyorsunuz kişide böyle bir zevk alma falan durumu olması lazım. Yoksa oyun oynama isteği her zaman baskın gelir. Öğrenemez. Ayrıca büyük sabır da gerekiyor. Hiç bilmeyen adam için PHP öğrenmek bile sürekli çalışırsa en iyi ihtimalle 1 yıl sürebilir.

Tekrar ediyorum, konunun öznesi 13 yaşında. 🤣

Peki, bu konuyu 6 ayda Python öğrendikten sonra işe girip çalışan kişiler piyasadan silinirken tekrar hortlatalım. Bahsettiğim kişilerin girdiği zamanlarda yazılım konusunda büyük bir arz vardı. Şimdi o arzdan fazla bir talep var. Fark ettiysen kriterler arttı işe alımlarda, LinkedIn üzerinden ilanları inceleyebilirsin. İşverenler tecrübeden çok bilgisayar bilimleri ve matematik üzerinde hakim elemanlar arıyorlar. Öyle XYZ Akademi'den 100 saatte yazılımcı olma kursları falan filan devri kapanalı çok oldu. Benden tavsiye. ;)

Çok yönlü elemanlar alıyorlar ve özellikle yaptıkları projelere büyük önem gösteriyorlar. Yakın zamanda benzer bir görüşme yapmış biri olarak, okuldan sonra sordukları ilk soru "CV'nizde yazdığınız projelerinizi / çalışmalarınızı paylaşabilir misiniz?" oldu.

Şirketler üzerine yatırım yapabilecekleri elemanlar arar. Bu nedenle de baktıkları en son şey tecrübe olur. Boşuna mı üniversite 4. sınıftan öğrencileri kapıyorlar.

Anlatın sizden dinleyelim gerçekleri.

Gerçi biraz baktım da, şu mesajı yazan birisi ile gereksiz vakit öldürüyoruz. @TerabyteForever

Windows yazılım geliştirici için daha iyi. Her türlü geliştirici aracı eksiksiz olarak mevcut. Beni indir diye bekliyor.

Fakat ben Linux kullanacağım diyorsan, yükle kafana göre bir dağıtım geç. Hangi dağıtımı kullandığın bence çok fark etmez.

Ayrıca MacOS falan demişsin, bu konuda bir görüşümü belirtmek istiyorum. MacOS'da bulunan Dock, bunun Linux'de karşılığı, Plank vs. bunlar estetik olarak güzel dursa da, kullanışlılık olarak çöptür. Windows sitil taskbar, dock'dan, kullanışlılık açısından bence ve bir çok kişiye göre üstündür.

Linux DE'leri default şeklini fazla bozmadan kullanmanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı