Oğluma yazılım ve kodlama konusunda nasıl destek olabilirim?

İngilizc
Şu da aklıma geldi. Bu yaşta yabancı dil eğitimine de önem verilebilir bence. Sağlam değilse İngilizce için, sağlamsa başka bir dil için.
İngilizcesi çok iyi. Hatta bir yıl önce İngilizce için bir öğretmen ile birebir anlaştım eve geliyordu. 3 ders sonunda Murat bey benim Çağan'a verebileceğim hiç bir şey yok. O olayı çözmüş dedi. Bende o zaman 2. Dil Almancaya başlayalım dedim. 4-5 ay almanca eğitimi aldı pandemi girdi araya. Giriş seviye almancasıda var.

Kendinle çelişiyorsun ama:

Ya düzgün okumadın ya da anlayamadın. Bilgisayarın çalışma mantığını öğrenirse yazılımda işi daha çok kolaylaşır. Senin gibi sağdan soldan öğrenenlerin 3 ayda öğrendiklerini atıyorum Boğaziçi mezunu 1 haftada öğrenir. Çünkü temeli vardır.

@MKOTA açıkçası aklıma tek eğitim geliyor. Bir de Deneyap Atölye'lerine bakın derim, orada da hem merakını giderir hem de sevdiği konular üzerine çalışır. Bu tür çocukları değerlendirmek için başlatılmış bir proje ve benim hoşuma gidiyor.

Ya düzgün okumadın ya da anlayamadın. Bilgisayarın çalışma mantığını öğrenirse yazılımda işi daha çok kolaylaşır. Senin gibi sağdan soldan öğrenenlerin 3 ayda öğrendiklerini atıyorum Boğaziçi mezunu 1 haftada öğrenir. Çünkü temeli vardır.

Bak, senle daha fazla tartışmak istemiyorum ancak beni tanımıyorsun ve tanımadan sağdan soldan öğrendiğin dil diye atıp tutuyorsun. Mesajlarımda üniversitenin temel verdiğini belirttim zaten. Bunu her konuda derim. Ama yeter yani.

Karşınızdaki kişinin kim olduğunu bilmeden kafanıza göre saçma sapan konuşmayın bence.

@MKOTA açıkçası aklıma tek eğitim geliyor. Bir de Deneyap Atölye'lerine bakın derim, orada da hem merakını giderir hem de sevdiği konular üzerine çalışır. Bu tür çocukları değerlendirmek için başlatılmış bir proje ve benim hoşuma gidiyor.

Bak, senle daha fazla tartışmak istemiyorum ancak beni tanımıyorsun ve tanımadan sağdan soldan öğrendiğin dil diye atıp tutuyorsun. Mesajlarımda üniversitenin temel verdiğini belirttim zaten. Bunu her konuda derim. Ama yeter yani.
Arkadaş foruma zaman zaman gelip, millete saldırabiliyor. Dikkate almayın.

Zdemir senin bile anlayabileceğin bir dilde paylaşıyor bilgilerini, senden anca "Haha, LTSC go brr!" tarzı cümleler görüyoruz. Varsa senin de bilgin, paylaş görelim.

O zaman neden yorum yapıyorsun ki? Bir Web sitesi tasarlarken ya da bir mobil uygulama yaparken, 4 işlem dışında hangi hesaplamayı yapacaksın ki? İntegral mi alacaksın, Diferansiyel mi uygulayacaksın?
Burada sizlere katılmıyorum hocam. Özellikle o yaşlardaki bir çocuğun ilgisini çekebilecek olan oyun programlama ileri seviye matematik istiyor. Algoritma ve veri yapılarını anlamak için de en az lise matematiği gerekiyor bence. Ayrıca sizin de bildiğiniz üzere bilgisayar mimarisi matematik tabanlı olduğu için matematik ile bilgisayar bilimleri ayrılamaz.

Burada sizlere katılmıyorum hocam. Özellikle o yaşlardaki bir çocuğun ilgisini çekebilecek olan oyun programlama ileri seviye matematik istiyor. Algoritma ve veri yapılarını anlamak için de en az lise matematiği gerekiyor bence. Ayrıca sizin de bildiğiniz üzere bilgisayar mimarisi matematik tabanlı olduğu için matematik ile bilgisayar bilimleri ayrılamaz.

Benim bunlara bir itirazım yok, ki bu konularda, burada açtığım konular var. Sen de iyi biliyorsun. Benim uzmanlık alanım mikroişlemciler ve gömülü sistemler üzerine.

Ancak konudaki dil "JavaScript" ve aslında bakarsınız öğreneceğiniz her dil başlangıçta sizden ağır matematik istemez. Algoritma öğrenmek önemlidir, evet. Ki bunu buradaki mesajlarımda da belirttim. Ancak bunları bilmeden de program yazabilirsin, uygulama çıkartabilirsin. İlgin ve bilgin çerçevesinde.

13 yaşında bir çocuk var ve durum ortada. Bu çocuğa "Senin ağır matematik öğrenmen lazım, hemen bırak bu işleri" mi diyeyim. Şunu da ekleyeyim, böyle bir çocuk gerekirse o matematiği de öğrenir.

Merhaba.

13 yaşında bir oğlum var. Yazılım ve kodlama konusunda hevesli ve istekli. 3 yıldır JavaScript ile ilgileniyor. BTK akademide JavaScript eğitimi olduğunu katılıp sertifika alabileceğini ve kendisini geliştirebileceğini söyledim. Üye olduk, JavaScript eğitimini açtık, 700 adet video var. 3-4 video seyretti, "Baba ben bunlarla zaman harcayamam, 700 video çok. Zaten bildiğim şeyleri anlatıyor, gereksiz." dedi. Ben de kendine çok güveniyorsun, 700 videonun hepsini bilemezsin dedim. İnatlaştık, sonunda tamam dedim, "700 videoyu ben seyredeceğim, sen de sınava gireceksin. Var mısın?" dedim, kabul etti. 700 videoyu bir şekilde hallettik. Sınava girdi. Sınav 50 soru 25 dakika süre var. 12 dakikada bitirdi sınavı. Sınavı bitir butonuna bastı. Tebrikler. Kazandınız. Ben şok... 50 soru, 40 doğru, 80 puan aldı. Geçer puan 70.
Oğlumun bu konudaki bilgisine inandım. Şimdi HTML ve CSS konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor. İngilizcede sıkıntısı yok okuma yazma konuşma çok iyi.
Ben yazılım ve kodlama konusunda ona nasıl destek olabilirim?

Eki Görüntüle 925295

Ust edit:
Yazdiklarimi okudum da, esas soruya duzgun cevap veremedigimi farkettim.

1) En onemli madde bu => iyi egitim almasini saglayin. Yabanci dil, fen ve matematik cok cok onemli. Yurt disina ciksin, yabanci muhendislerle iletisim kurabilsin. Derslerini yarim birakip Javascript calismasinin ona faydasi yok, zarari cok. Once dersler.
2) Para faktorunu kullanmayin => Cok zengin olacaksin vs gibi seyler soylemeyin. Sevdigi isi yapacagini, mutlu olacagini anlatin. Para yanlis bir motivasyon. Malesef meslek secen cocuklarin cogu buna bakip seciyor sonra da parasiz kaliyor.
3) Onun proje gelistirmesini tesvik edin. Basit de olsa bir Android uygulama gelistirsin. Siz ve esiniz bu uygulamayi telefonunuzda kullanin. Bir muhendis icin gelistirdigi seyin kullanilmasindan ve duzgun - saat gibi calismasindan daha buyuk keyif yoktur : ) Onore etmeye calisin.
4) Hack - virus vs olaylarina; televizyonlarda gordugu sacma sapan masallara inanmasinin onune gecin. Gercek siber guvenligin bunlarla alakasi yok.

Devami:

Merhaba, bu cok guzel bir gelisme. @SideWinder in soylediklerine tamamen katiliyorum.

Dil ogrenmek isin en kolay kisimlarindan bir tanesi. Ayrica diller surekli degisen yapilar. 13 yasinda bir cocuk 22 yasina geldiginde arada gecen 9 sene icerisinde o dil cok fazla degisecek. Bugun ogrenip de 80 puan aldigi bilgiler 9 sene sonra ise yaramayacak. Belki 9 sene sonra yeni diller peyda olacak ve bugunku diller ile hic alakasi olmayacak. O sebeple yazilim soz konusuysa balik tutmayi degil, balik tutmayi ogrenmeyi ogretmek gerek. Yani temel egitim, programlama dili mekanikleri, algoritmalar vs.

Yazilima merakli olmasi ve o yasta becerebilmesi cok guzel bir sey, sinavin icerigini bilmiyorum ama yazilim matematikten arindirilmis olsa bile ciddi abstrakt dusunebilme yetenegi ve mantik isteyen bir sey.

x = x + 1

Ustteki komutun ne anlama geldigini universite duzeyindeki insanlara bile ben anlatirken zorlaniyorum.

Uzerine gidin, iyi egitim almasini saglayin. Programlama dillerinin gecici birer konsept oldugu gercegini izah edin. Bu yuzden surekli kendini gelistirmesi ve bikmadan yeni teknolojiye adapte olabilmesi gerekiyor.

Iyi bir okul mezunu muhendis icin Javascript ogrenmek, HTML ogrenmek falan yalnizca bir kac gunluk emek. 22 yasinda aldigi egitimle bir kac saatte halledebilecegi bir seyi, 13 yasinda saatlerce ogrenmesi her zaman mantikli degil. Ama yapabiliyor olmasi ve yetenekli olmasi cok guzel bir sey. Bunu unviersitede yapamayip bolum degistiren bir suru insan taniyorum : )

Yeni konular

Geri
Yukarı