Yazılım mühendisi olmak

Evet matematiği, mimarileri vs. kendiniz evde öğrenirsiniz. Ama çok daha uzun süre alır. Buna ek öğrenmiş olmanız mühendis yapmaz sizi. Sonuçta size bunu kazandıran diplomadır. Ayrıca öğrendiğinizi düşündüğünüz şeyin doğru veya yanlış olduğuna emin olamazsınız. Öğrendiğinizi yanlış anlama ihtimaliniz yüksek ve sorularınıza cevap bulabileceğiniz insanlar olması da gerekiyor.

Bunun dışında mühendislik diploman yoksa kurumsal ve büyük şirketlerde çalışma ihtimalin ortadan kalkar. Patron şirketlerinden öteye gidemezsin.

Evet dışarıdan öğrenmekle direkt yüz yüze eğitim almak arasında fark olabilir ama
Programcılık mezunu olup çok iyi yerlerde olan tanıdıklarım var. Anadolu'da sıradan bir üniversitede okunmuş bilgisayar mühendisliğinin bir önemi olacağını düşünmüyorum. Önemli olan nitelik.

Evet dışarıdan öğrenmekle direkt yüz yüze eğitim almak arasında fark olabilir ama
Programcılık mezunu olup çok iyi yerlerde olan tanıdıklarım var. Anadolu'da sıradan bir üniversitede okunmuş bilgisayar mühendisliğinin bir önemi olacağını düşünmüyorum. Önemli olan nitelik.
İyi yere gelmişten kastın ne? Bir şirkete girip geliştirici olarak çalışmaya iyi yere gelmek mi diyorsun? İyiden kastın ne?

Kurumsal şirketlerde iş bulamazlar. Hadi kurumsal bir yerde işe girdiler desek çalıştıkları yerde yükselemezler. Yurtdışında büyük firmalara gideceğim desen, diploman yok. Diploması olan bir çok kişi denklik sebebiyle bile gidemiyor. Dostum 15 yıldır profesyonel olarak içinde bulunduğum sektörü, etrafında gördüğün bir, iki örnek üzerinden bana anlatma istersen.

İyi yere gelmişten kastın ne? Bir şirkete girip geliştirici olarak çalışmaya iyi yere gelmek mi diyorsun? İyiden kastın ne?

Kurumsal şirketlerde iş bulamazlar. Hadi kurumsal bir yerde işe girdiler desek çalıştıkları yerde yükselemezler. Yurt dışında büyük firmalara gideceğim desen, diploman yok. Diploması olan birçok kişi denklik sebebiyle bile gidemiyor. Dostum 15 yıldır profesyonel olarak içinde bulunduğum sektörü, etrafında gördüğün bir, iki örnek üzerinden bana anlatma istersen.

Tamam hocam mühendislik okuyan herkes en iyi yerlerde. Anlatmaya çalıştığım programcılık okuyup kendini geliştirip mühendisten daha bilgili insanlar var diyorum.
Mühendislik okuyan herkes kurumsal bir yerde çalışabiliyormuş gibi konuşuyorsunuz.

Tamam hocam mühendislik okuyan herkes en iyi yerlerde. Anlatmaya çalıştığım programcılık okuyup kendini geliştirip mühendisten daha bilgili insanlar var diyorum.
Mühendislik okuyan herkes kurumsal bir yerde çalışabiliyormuş gibi konuşuyorsunuz.
Konuştuğumuz şey ihtimal. Mühendislik okumazsan bu yolu tamamen kapatırsın. Mühendislik okuyup başarısız olan insanda çok. Ama yeteneğin var ve iyi yerlere gelebileceksen mühendislik okumamak hayatını çöpe atmak demektir.

Konuştuğumuz şey ihtimal. Mühendislik okumazsan bu yolu tamamen kapatırsın. Mühendislik okuyup başarısız olan insanda çok. Ama yeteneğin var ve iyi yerlere gelebileceksen mühendislik okumamak hayatını çöpe atmak demektir.

Üst düzey bir yere gelmek için mühendisliğin şart olduğunu düşünmüyorum ağabey.
Programcılık mezunuyum kendimi geliştirmeye çalışıyorum moralimi bozma lütfen :D.
Ayrıca mühendisliği ciddi düşünmüyorum tavsiyen var mı? Aradaki farkı kapattırabilecek?

Üst düzey bir yere gelmek için mühendisliğin şart olduğunu düşünmüyorum ağabey.
Programcılık mezunuyum kendimi geliştirmeye çalışıyorum moralimi bozma lütfen :D.
Ayrıca mühendisliği ciddi düşünmüyorum tavsiyen var mı? Aradaki farkı kapattırabilecek?
Dostum moralinde bozulsa da, üzülsen de gerçekler bunlar. Farkı kapatabileceğin bir şey yok. Ayrıca dediğim gibi temel seviyede kod yazmayı bilmek, yazılım uzmanlığı değildir.

Sen çalışıp mühendislik okumaya bak.

Dostum moralinde bozulsa da, üzülsen de gerçekler bunlar. Farkı kapatabileceğin bir şey yok. Ayrıca dediğim gibi temel seviyede kod yazmayı bilmek, yazılım uzmanlığı değildir.

Sen çalışıp mühendislik okumaya bak.

Mühendislik durumu söz konusu değil ağabey 23 yaşındayım bir an önce piyasaya atılmak lazım. Durum bu şekilde buna göre tavsiye verir misin?

Mühendislik durumu söz konusu değil ağabey 23 yaşındayım bir an önce piyasaya atılmak lazım. Durum bu şekilde buna göre tavsiye verir misin?
Mühendislik durumu her zaman mümkün dostum. Acelesi yok sadece. Biraz sektörde çalışıp, para biriktirip bir yandan da sınava hazırlan. Sonra bölüm kazanıp bir yandan çalışıp bir yandan okuyabilirsin. Ben bu şekilde yaptım. (İnsanlar hep beni ağzımda altın kaşık ile doğdum zannediyor :))

Şimdilik teknik durumunu bilmiyorum ama bir yerde işe başlayıp kendini geliştir. İngilizcen yoksa ingilizce öğrenmeye yüklen. İngilizcen yoksa bu sektörde çok zorlanırsın.

Ama okulu kesinlikle planların arasına al.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Umarım iyi yerlere gelirim herkese hayatında başarılar dilerim abiler. istediğim mesleği kazanıp en iyi şekilde yapmak için iki sey biliyorum 1 kararlılık 2 çok ve verimli çalışabilmek bende bunları yapıcağıma inanıyorum Allah izin verirse 3 yıl sonra güzel bi üniversiteye gitmiş olurum tekrar tekrar teşekkür ederim. @spriggan @AsilTÜRK

Mühendislik durumu her zaman mümkün dostum. Acelesi yok sadece. Biraz sektörde çalışıp, para biriktirip bir yandan da sınava hazırlan. Sonra bölüm kazanıp bir yandan çalışıp bir yandan okuyabilirsin. Ben bu şekilde yaptım. (İnsanlar hep beni ağzımda altın kaşık ile doğdum zannediyor :))

Şimdilik teknik durumunu bilmiyorum ama bir yerde işe başlayıp kendini geliştir. İngilizcen yoksa İngilizce öğrenmeye yüklen. İngilizcen yoksa bu sektörde çok zorlanırsın.

Ama okulu kesinlikle planların arasına al.

Ağabey aslında amacım buydu önce belli bir duruma gelip sonrasında bu gelinen noktayı taçlandırmak istiyorum sağlam bir üniversitede fakat TR'de değil yurt dışında düşünüyorum daha iyi olmaz mı? İngilizce çalışıyorum çevrimiçi kaynaklardan önerdiğin kurs var mıdır ağabey?

Geri
Yukarı