Yazılım mühendisliği 2022'de yazılır mı?

Öncelikle hepinize merhabalar arkadaşlar. Şu an lise 3 öğrencisiyim ve spor bursundan dolayı %50 burslu yazılım mühendisliği okuyabiliyorum İstanbul'da.
Kendimi geliştirmeyi seven ve saatlerce usanmadan sıkılmadan bilgisayar başında durabilecek biriyim, yazılıma da merakım var.

Size sorum iş imkanları gelecekte nasıl ve yurt dışına çıkmak için denklik gerekiyor mu?
Şimdiden teşekkürler :)

Bence yazılım geleceğin mesleği değil neden mi?
1-10/15 sene içinde yazılım dili şu anki İngilizce gibi olacaktır bilinmesi gereken bir zorunluluk.
2-Yapay zeka (şimdi derler yapay zekayı kim yazıyor) neyse yapay zeka neden mi bir insanın asla erişemeyeceği bir hızda ve doğrulukta yazabilir çünkü. Bak şu an belki yazamaz ama sen en az 2026'da mezun olacaksın çalıştın staj falan 10 sene sonrasını düşünün teknoloji parabolik biçimde artar.
Gelelim diğer bir meseleye genelde yazılım isteyen kişileri gördüğümde ders çalışmayan çoğu vaktini PC başında geçiren genelde de oyun oynayan kişiler bunların iyi yazılım mühendisliği kazanması da zor ders çalışmadan ismi olan üniversitelere gitmek gerek bir de şu var şu an bile çok yığılma var herkes yazılım istiyor en önemli konulardan biri yazılımcı ne iş yapar nasıl çalışır genelde bunu atlıyorlar çoğu otururum PC başına kod yazarım kafasında ama yazılım mühendisliği evde internette gezmeye benzemez.
Seçme diye söylemiyorum bu arada karar senin senin hayatın sonuçta ben sadece yazılım mühendisliği ile ilgili görüşümü yazdım.

Son düzenleme:
"Yazılım mühendisliği gönül işinden daha ziyade mühendislik prensipleri üzerine kurulu bir meslektir. Yani onu sevmeniz yetmez, ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. Bu prensiplerden bazıları ise:
1. Anlaşılır ve bakımı kolay kod yazmak
2. Detaylı test etmek
3. Doğru veri yapılarını kullanmasını bilmek
4. Dependency problemlerini anlamak ve versiyonlamayı bilmek
5. Configuration management yapabilmek
6. Yeteri kadar hızlı çalışan sistemler geliştirebilmek performance monitöring yapmasını bilmek
7. Instrumentation yapmasını bilmek
8. Platform specific sorunları görmek
9. Integration yapabilmek"
Twitter'dan @atarikguney isimli kullanıcı bu şekilde yazmış.

Valla bu konuyu bende düşünmeye başladım.Anastezi uzmanı dediler.Avukar dediler.Mimar dediler.
Hepsi bitti.Acaba şimdi herkes mi yazılımcı olacak diye düşünüyorum.

Günümüzde her çocuğun iki video izleyip te uzmanı olduğu bir meslek mi öğrenmek istiyorsunuz?

İyi düşünün.

Saatlerce oyun oynayabilmek bir yetenek ya da yatkınlık değil. Onu zaten herkes beceriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Günümüzde her çocuğun iki video izleyip te uzmanı olduğu bir meslek mi öğrenmek istiyorsunuz?

İyi düşünün.

Saatlerce oyun oynayabilmek bir yetenek ya da yatkınlık değil. Onu zaten herkes beceriyor.
2 video izleyipte zaten front end ya da back end dev. Olabiliyorsa o çocuk bırakında olsun zaten hocam. Saatlerce oyun oynamak ne alaka onu da anlamadım. Kod yazmayı oyun olarak mı görüyorsunuz?

2 video izleyipte zaten front end ya da back end dev. Olabiliyorsa o çocuk bırakında olsun zaten hocam. Saatlerce oyun oynamak ne alaka onu da anlamadım. Kod yazmayı oyun olarak mı görüyorsunuz?
Gerçekten bu işi istediğinden emin olmalısın. Emin olabilmek için de denemelisin. Bizim tavsiyemizle hiç bir yere gelemezsin.

Yazılımla uğraşacaksan hayatın yazılım olmalı. İş hayatıyla ilgili aldığın iyi duyumlar doğru ama alt tarafta da sadece okul okuyup yazılımcı olacağını sanan işsiz ya da yaptığı ameleliği yazılımcılık sanan bir sürü kişi var.

Geri
Yukarı