Yazılım mühendisliği bitiyor mu?

Lelasx

Centipat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle ben önümüzdeki üniversite sınavında seçim yapmak istediğim bölüm yazılım mühendisliği ve çevremdeki çoğu insan ChatGPT gibi uygulamaların yazılım işini bitireceğini çoğu kişinin bu bölümü seçtiği için artık iş olanağının düşeceğini söylüyorlar ve kafamı karıştırıyorlar. Gerçekten de dedikleri gibi yapay zeka yazılım mühendisliğini bitirir mi? 2. sorum ise ben siber güvenlik üzerinden kendimi geliştirmek istiyorum nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Kesin biter diye bir şey diyemeyiz, yapay zeka mühendisliği de bir seçenek. Ancak şuan yazılımcının kazandığı parayla ilerideki yazılımcının kazandığı para aynı olmaz diye düşünüyorum. Siber güvenlik için Udemy'den kurslara bakabilirsiniz.

Kodlarda hala revize yapmak gerektiği için insanlar ChatGPT'yi yardımcı olarak kullanıyorlar. Henüz bitecek diyemeyiz.

Klasik bir cevap diyecekler ama ben katılmıyorum yapay zekayı kim yapıyor. Siz yapay zekayı yapsanızda o kendini öğretme yeteneğine sahip olduğu sürece kendi yapay zekasını bile tasarlar. Ama bence yapay zekadan yazılım bitmez. Bizden dolayı biter son 5 yılda yazılım isteyen sayısı 50 kat arttığından işçi artacak maaşlar azalacak işsizlik artacak.

Gerçekten de dedikleri gibi yapay zeka yazılım mühendisliğini bitirir mi?
Programcılığı belki, mühendisliği? Çok uzun vadede zor. Mühendislik yaratıcılık, analitik düşünme ve problem çözme becerisi gerektirir. Yaratıcılık derken sanatsal yaratıcılıktan bahsetmiyoruz. Çözüm üretebilmekten bahsediyoruz. Suanki yapay zeka sistemleri clean data gerektiriyor gelişmeye devam edebilmek için. Clean data sağlayıcıları mühendisler. Yapay zeka kendi yazdığı kodla beslenirse her halüsinasyon durumunda (olmayan bir sey uydurmasi durumunda) kendi kbsini bozacak ve git gide daha bozuk data üretecek Bu sorunu asacak algoritmalar çıktığında, kendi soruna çözüm üretme becerisi gelistirdiginde mühendisleri tehdit eder

Klasik bir cevap diyecekler ama ben katılmıyorum yapay zekayı kim yapıyor. Siz yapay zekayı yapsanızda o kendini öğretme yeteneğine sahip olduğu sürece kendi yapay zekasını bile tasarlar. Ama bence yapay zekadan yazılım bitmez. Bizden dolayı biter son 5 yılda yazılım isteyen sayısı 50 kat arttığından işçi artacak maaşlar azalacak işsizlik artacak.
Yapay zeka Crysis oyunundaki NanoSuit gibi kendi kendini kodlayarak gelişecek bir özelliğe asla sahip olamaz. Bir vakit sonra öğrenim için ihtiyaç duyduğu işlemci gücü yetersiz kalacağı zaman ne yapacak sizce?

Siber güvenlik ana dal olarak okuma. Zaten bilişim güvenliği üniversiteleri 2 yıllık oluyor. Yazılım mühendisliği asla bitmez, yapay zekayı da yazılımcılar kodluyor sonuç olarak.

Çoğu arkadaşım eğer okuyacaksam da 2+2 şeklinde tavsiyede bulunmuştu 2 sene siber güvenlik 2 sene bilgisayar programcılığı daha rahat iş olanağı bulursun demişlerdi. Sizce mantıklı mı ?

Merhaba öncelikle ben önümüzdeki üniversite sınavında seçim yapmak istediğim bölüm yazılım mühendisliği ve çevremdeki çoğu insan ChatGPT gibi uygulamaların yazılım işini bitireceğini çoğu kişinin bu bölümü seçtiği için artık iş olanağının düşeceğini söylüyorlar ve kafamı karıştırıyorlar. Gerçekten de dedikleri gibi yapay zeka yazılım mühendisliğini bitirir mi? 2. sorum ise ben siber güvenlik üzerinden kendimi geliştirmek istiyorum nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Ben biteceğini düşünmüyorum. Nasıl olsa yapay zekayı yapan kişide bir insan, kendi kendine öğrenme yeteneği olsa bile ben o kadar fazla ileri gideceğini düşünmüyorum. Yani bir 40-50 yıl sonra Cyberpunk 2077'ye dönüşmeyecek dünya nasıl olsa değil mi?

Geri
Yukarı