Yazılım mühendisliği bitiyor mu?

Çoğu arkadaşım eğer okuyacaksam da 2+2 şeklinde tavsiyede bulunmuştu 2 sene siber güvenlik 2 sene bilgisayar programcılığı daha rahat iş olanağı bulursun demişlerdi. Sizce mantıklı mı ?
CV'ni ne kadar çok doldurursan o kadar rahat iş bulursun. Bence de 2+2 mantıklı. Ancak iyi bir üniversiteden mezun olmadıkça seçilmen çok zor. Kendini bir şekilde ön plana atman lazım.

Yapay zeka Crysis oyunundaki nanosuit gibi kendi kendini kodlayarak gelişecek bir özelliğe asla sahip olamaz. Bir vakit sonra öğrenim için ihtiyaç duyduğu işlemci gücü yetersiz kalacağı zaman ne yapacak sizce?

Olur efendim şu anda tabii olmaz ilerdede önlem almazlarsa olur ama dünyayı ele geçirirler demiyorum. Sadece bazı yapay zekalar öğrenme temeline dayalı yani yazılım kodu vermeseniz bile 4 haftaya size sağlam yazılımcı olur ona da yapay zeka yapma komutu verirseniz oda yapar ama şu anda yapay zeka gelişik değil bu dediğim belki 20 yıl sonra olur ama arkadaş kariyer planı için dediğinden yazdım. Bitirirse insanlar bitirir zaten 20 yıla.

Olur efendim şu anda tabii olmaz ilerdede önlem almazlarsa olur ama dünyayı ele geçirirler demiyorum. Sadece bazı yapay zekalar öğrenme temeline dayalı yani yazılım kodu vermeseniz bile 4 haftaya size sağlam yazılımcı olur ona da yapay zeka yapma komutu verirseniz oda yapar ama şu anda yapay zeka gelişik değil bu dediğim belki 20 yıl sonra olur ama arkadaş kariyer planı için dediğinden yazdım. Bitirirse insanlar bitirir zaten 20 yıla.

Sanal alem elimizde değilken fiziksel olarak işler daha fazlaydı. Tarım, hayvancılık, madencilik vs. Sanal alem elimizden alındığında yine bu işlere daha fazla yönelecek insanlar. İş her konuda bulunur ama tüm zahmetiyle okuyup gıldırgıcık bir işte çalışmak kimse istemez.

İnsanlık nükleer füzeyi bulduğunda bırakmadı buda 2. Nükleer füze neden bıraksınlar ki şöyle bir düşün uçak var askeri uçak bir savaş çıktı uçağı insan sürmesi yerine yapay zeka sürmesi daha mantıklı değil mi ha tabikide değil çok fazla riski var fakat bugün nükleer füzelerin ne kadar tehlikeli olduğunu doğa için anlatabildik mı hayır.

Olur efendim şu anda tabii olmaz ilerdede önlem almazlarsa olur ama dünyayı ele geçirirler demiyorum.
LLM in scalability'si icin cok yetersiz data'nin bulunduguna -> ref
Code Quality'nin icinden gecildigine -> ref
Accuracy & Scalability problemine -> ref
Ait tonla makale, arastirma ve sektorde uzman insanin referansi varken nedir bu zirvalama meraki?
Uzun vadede zor. Imkansiz değil ama epey bir zor.

Sadece bazı yapay zekalar öğrenme temeline dayalı yani yazılım kodu vermeseniz bile 4 haftaya size sağlam yazılımcı olur
Bunu neye dayanarak belirtiyorsun? O kadar basit olsa firmalar coktan bu isi yapabilecek bir model yayinlardi. Devin bile hala LLM kullaniyor code generation için.

NVIDIA CEO'sunun söylediği kadar olmasa da insanlar yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan bazı basit işlerini görebilecek. Piyasanın çoğu bu basit işlerden oluşuyorsa bu işlere odaklanmış firmalar ve mühendisler zor duruma düşebilir. O zaman da piyasa şartlarına göre adapte olmaları gerekir, yine de bilgisayar mühendisliği bitmez diye düşünüyorum.

Askeriye, tıbbiye, gömülü sistemler, kernel gibi sırf yapay zekâya emanet edilemeyecek değerde olan; düşük hata ve yüksek optimizasyon isteyecek alanlarda mühendise her zaman ihtiyaç olacaktır diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı