Yazılım mühendisliği için iyi bir lise şart mıdır?

Meslek lisesini kötü olarak mı gösterdiniz, bana mı öyle geldi?
Elbette ki hayır. Meslek liselerindeki eğitim belirli bir mesleğe dayalı eğitim verir. Bir anadolu lisesinden 6 saat matematik eğitimi alacaksanız meslek lisesinden meslek derslerinden dolayı 2 saat matematik dersi alırsınız. Yazılım Mühendisliği kazanabilmek için de verimli ve daha fazla matematik edebiyat dersleri görebileceğiniz bir lise gerekir. İşe tek bir meslek tarafından baktığımız durumda da Anadolu lisesine gitmek mantıksız olacaktır. Meslek lisesinde tek bir mesleğe dayalı 6 saat meslek dersi, 2 saat matematik edebiyat dersi görmüş olacaksanız. Anlatmaya çalıştığım bu idi.

Elbette ki hayır. Meslek liselerindeki eğitim belirli bir mesleğe dayalı eğitim verir. Bir anadolu lisesinden 6 saat matematik eğitimi alacaksanız meslek lisesinden meslek derslerinden dolayı 2 saat matematik dersi alırsınız. Yazılım Mühendisliği kazanabilmek için de verimli ve daha fazla matematik edebiyat dersleri görebileceğiniz bir lise gerekir. İşe tek bir meslek tarafından baktığımız durumda da Anadolu lisesine gitmek mantıksız olacaktır. Meslek lisesinde tek bir mesleğe dayalı 6 saat meslek dersi, 2 saat matematik edebiyat dersi görmüş olacaksanız. Anlatmaya çalıştığım bu idi.
Sınavda pratik değil teorik bilgi var. Bu nedenle mühendislik olsa bile üniversite sınavında bu büyük bir dezavantajdır. Ortam ve öğretmen kalitesi çok şey ifade eder ama her şey değildir.
Haklısınız.

Eğer yeteneğin veya şansın yoksa, iyi bir üniversiteye girmen lazım bu sektörde tutunman için. Çünkü iş verenlerin asıl öncelikleri iyi üniversitedeki insanları toplamak.

Valla arkadaşlar meslek lisesi falan diyerek kendinizi kandırırsınız. Bu yıl sorulan soruları görmüşsünüzdür. Meslek lisesi öğretmenleriyle olmaz. Ya fen lisesi ya da iyi bir anadolu lisesine giderseniz yazılım mühendisliği kazanırsınız. Bazı istisnalar hariç.

Aslında olay yine kişide bitiyor ve tabii imkanlarda, önünde dünyanın en büyük bilgi kaynağı ve çöplüğü olan internet varken sadece hocalara bakmak pek iyi değil.

İnternetten aldığın bilgiyle, hocadan yüz yüze aldığın bilgi bir değil. Sadece hocalara bakmayacaksın tabii ki fakat çok büyük bir etken.

Bunu yanlış buluyorum, bazı istisnalar dışında. Önlerinde İlkokul-Ortaokul-Lise-Üniversite-Master dan daha çok bilgi barındıran internet var.

Geri
Yukarı