Yazılım mühendisliği için nasıl bir laptop alınmalı?

Merhaba şu an universite sınavına hazırlanıyorum. Yazılım muhendisligi dusunuyorum. RX570 R5 2600 boyle bir giris seviyesi bilgisayarım var. İnternet uzerinden aylık yaklasık 1000 TL gibi bir gelirim var. Bir akrabam bir teknoloji alısverisinde yardımcı olabilecegini belirtti yaklasık 3,4 bin TL kadar. Ben de dusundum bir 5 bin TL kadar eden IPad'ım var. Şu anki bilgisayarımı ortalama 5 bin TL'den satıcagımı varsayarsam elime ortalama 15 bin TL para geciyor. Ben de hazir fırsat gelmisken bir laptop bakayım dusuncesine girdim. Amaçlarım oyun oynamak, render almak ve yazılım icin kullanmak. Uzun omurlu olması acısından ekran kartı acısından RTX 3060 seviyesinde bir kart bakıyorum. İslemciler hakkında pek bilgim yok. Gelelim soruya birkaç forumda okumustum iste laptopu erken alma hocan bir şeyler soyler uyumlu olmaz bazı yazılım programlarını sadece Mac'ler acıyor gibi seyler okudum. Bu soylenenlerin dogruluk payı nedir? Dogruysada benim alacağım seviyedeki bir bilgisayar icin gecerli midir bu problemler. Son olarak da yaptığım şey dogru bir hareket olur mu?
Hocam şuna bir bakın derim 😊

Oyun oynamak için yazılım mühendisliğini mi bahane buluyorsunuz anlamadım? Grafik tasarım yapmıyorsanız ne gerek var bu kadar güce? RTX 3060'mış, bende ekran kartı bile yok, yazılımcılık yapabilirim ama istersem.

Bir de üniversite sınavına hazırlanıyorum, "yazılım mühendisliği düşünüyorum" demişsiniz. Daha sınav olmadan ne bilgisayarı daha hemen?
Adam amaçlarını belirtmiş yazıyı oku istersen , bunun dışında herkes istediğini yapabilir. Senlik bir durum yok ki. Rapor edebilirsin spam yapıyorsa.

Oyun oynamak için yazılım mühendisliğini mi bahane buluyorsunuz anlamadım? Grafik tasarım yapmıyorsanız ne gerek var bu kadar güce? RTX 3060'mış, bende ekran kartı bile yok, yazılımcılık yapabilirim ama istersem.

Bir de üniversite sınavına hazırlanıyorum, "yazılım mühendisliği düşünüyorum" demişsiniz. Daha sınav olmadan ne bilgisayarı daha hemen?
Dostum yazılım mühendisliğinde çok fazla dal var. Adam oyun tasarlayacaksa UE veya Unity gibi programları sorunsuz kullanabilmesi lazım. İnternetten geliri var. Ondan dolayı da yanında bulunsun diye laptop tercih etmiş olabilir. Bütün bunların yanında ara sıra kafa dağıtmak için, sıkıldığında oynamak için istemiş olabilir. Laptop a ihtiyacı olması için illahi üniversiteye mi gitmesi lazım?

Dostum yazılım mühendisliğinde çok fazla dal var. Adam oyun tasarlayacaksa UE veya Unity gibi programları sorunsuz kullanabilmesi lazım. İnternetten geliri var. Ondan dolayı da yanında bulunsun diye laptop tercih etmiş olabilir. Bütün bunların yanında ara sıra kafa dağıtmak için, sıkıldığında oynamak için istemiş olabilir. Laptop a ihtiyacı olması için illahi üniversiteye mi gitmesi lazım?
O zaman oyun yapacağım, oyun oynayacağım desin, lafı uzatmasın. Mühendisliği bahane edemez bunun için. Daha bölümünü okumadan adam ne alacağını bilmeden 20000TLlik bilgisayar istiyor.

O kadar mesaj yazdı şimdi konuya bile bakmıyor kendisi. Aynı dediğim gibi çıktı, konu kirliliği.

O zaman oyun yapacağım, oyun oynayacağım desin, lafı uzatmasın. Mühendisliği bahane edemez bunun için. Daha bölümünü okumadan adam ne alacağını bilmeden 20000TLlik bilgisayar istiyor.

O kadar mesaj yazdı şimdi konuya bile bakmıyor kendisi. Aynı dediğim gibi çıktı, konu kirliliği.
Sen düzgün okuduğundan eminmisin?Adam zaten öyle demiş.

Konunun başlığına bak bakayım "Oyun için bilgisayar" arıyorum diye bir şey yazmış mı? Oyun oynayacağım dememiş demedim ama mühendislik bölümünü bahane ediyor. Sanki ailesine yalvarıyor.

Yani ailesine yalvarıyorsa da sana ne bundan? Her neyse konuyu uzatmak istemiyorum. Lütfen daha çok yazıp da konuyu kirletmeyelim.

Geri
Yukarı