Yazılım mühendisliği Türkçe bölüm mü, İngilizce bölüm mü?

centrumboss

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sakarya Üniversitesi'nin yazılım mühendisliği (Türkçe) bölümü mü yoksa haliç, doğuş, fsm gibi üniversitelerde yazılım mühendisliği (İngilizce) bölümü mü?
İngilizcem iyi sayılmaz. Bu sebeple İngilizce tercih etmek istiyorum ancak Sakarya Üniversitesi mühendislik alanında kendini kanıtlamış bir üniversite. Sizce hangisi daha iyi bir tercih?

Türkçe okuyun. Bir şeyi anadilde öğrenme imkanı varken iyi olmadığınız bir yabancı dilde öğrenmeye çalışmak hiç mantıklı bir hareket olmaz. Eğitimin kalitesi vs. gibi konuları hariç tutuyorum tabii.

İngilizce öğrenmeden iyi bir yazılımcıyı bırak iyi bir mühendis olamazsın, iyi yazılım firmalarında çalışamazsın. Benim tanıdığım şurada çalışıyor İngilizcesi yok öyle yapıyor İngilizcesi yok diyenlere inanma özellikle günümüzde her kurumsal firma için İngilizce şart. Bütün teknolojik gelişmelerin, bütün bilgi kaynaklarının İngilizce olduğu bir sektörde İngilizceyi şakır şakır kullanmayı öğrenmeden mesleğini düzgün yapamazsın.

Beğenmedim ifadesi atan arkadaşlar, İngilizce öğrenmek ile ingilizce öğrenim görmeyi birbirine karıştırıyorsunuz. Yabancı dilde eğitim vermek ancak eğitim verilen kişiler öğrenemesin diye yapılan bir şeydir.

İngilizce öğrenmeden iyi bir yazılımcıyı bırak iyi bir mühendis olamazsın, iyi yazılım firmalarında çalışamazsın. Benim tanıdığım şurada çalışıyor İngilizcesi yok öyle yapıyor İngilizcesi yok diyenlere inanma özellikle günümüzde her kurumsal firma için İngilizce şart. Bütün teknolojik gelişmelerin, bütün bilgi kaynaklarının İngilizce olduğu bir sektörde İngilizceyi şakır şakır kullanmayı öğrenmeden mesleğini düzgün yapamazsın.
Teşekkür ederim peki yazdığım özel üniversiteler kötü mü ? Akademik kadrolarını araştırdım en göze çarpan FSM görünüyor. Harvard'da yüksek lisans ve doktora yapmış hocası bile var. Ne düşünüyorsunuz ?

Türkçe okuyun. Bir şeyi anadilde öğrenme imkanı varken iyi olmadığınız bir yabancı dilde öğrenmeye çalışmak hiç mantıklı bir hareket olmaz. Eğitimin kalitesi vs. gibi konuları hariç tutuyorum tabii.

Bana türkçenin olduğu bir yazılım dili söyle sana hak vereyim.

Teşekkür ederim peki yazdığım özel üniversiteler kötü mü ? Akademik kadrolarını araştırdım en göze çarpan FSM görünüyor. Harvard'da yüksek lisans ve doktora yapmış hocası bile var. Ne düşünüyorsunuz ?
Vallaha dürüst olmak gerekirse girip hepsine tek tek bakmam gerekiyor onu da bedavaya yapamam. Ama doğru yoldasın bölümler gir hocalara bak, hocaların google scholar hesaplarına bak ne makaleleri yayınlamışlar, kendi firmalarının olup olmadıklarına özel sektörde çalışıp çalışmadıklarına bak. Çalışan hoca, çalışan öğretim görevlisi her zaman öğrenciye daha fazla imkan sunar ve bilgileri taze olduğu için daha güncel bilgil öğretir. Yoksa ben çok hoca gördüm top 100 üniversitede okuyup 20 yıldır bir yayın çıkartmayan.

Beğenmedim ifadesi atan arkadaşlar, İngilizce öğrenmek ile İngilizce öğrenim görmeyi birbirine karıştırıyorsunuz. Yabancı dilde eğitim vermek ancak eğitim verilen kişiler öğrenemesin diye yapılan bir şeydir.

Hocam CV'sinde ingilizceyi bilmeyen adamı günümüzde en kötü bir işe bile almıyorlar Türkçe hizmet veren müşteri temsilcileri bile ingilizceyi bilmek zorunda hatta ülkemizdeki bazı MC donalds şubeleri bile İngilizce bilmeyen adamı işe almıyor sebebi ise turistik bir ülke olduğumuz için yabancılarla hebele hübele yaparak veya tarzanca konuşmaması için.

Hocam CV'sinde ingilizceyi bilmeyen adamı günümüzde en kötü bir işe bile almıyorlar Türkçe hizmet veren müşteri temsilcileri bile ingilizceyi bilmek zorunda hatta ülkemizdeki bazı MC donalds şubeleri bile İngilizce bilmeyen adamı işe almıyor sebebi ise turistik bir ülke olduğumuz için yabancılarla hebele hübele yaparak veya tarzanca konuşmaması için.
Yani söylediğimi anlamadan sizinle konuşamam kusura bakmayın. Aslında bu cevabı vermenizden ötürü otomatik olarak haklı çıkıyorum. Anadilini bilmenin önemini ve anadilde eğitimin olması gerektiğini vurgulamak istiyorum fakat anlaşılmıyor.

Geri
Yukarı