Yazılım mühendisliği Türkçe bölüm mü, İngilizce bölüm mü?

Sizin ingilizce bildiği halde mesleki terimleri anlayamaz dediğiniz insanların ayriyeten mesleki ingilizce diye bir ders almaları gerekiyor. Buna rağmen hala anlayamıyorlarsa o onların problemi. Günümüzde maalesef "ingilizce biliyorum" tabirinin içi çok boş. Bizim insanımız kursa giderek ingilizce öğreneceğini falan zannediyor. Yani ben böyle insanlardan zaten ingilizce eğitim sözünü duymayı normal buluyorum. Bu çok cahilce ve manipüle edilmiş bir kafadır. Dil = Kültür diyebiliriz. Kültürü öğrenmeden sadece grammar ve kelime öğrenerek ingilizce öğrenemezsiniz. Herhangi akademik bir alanda kullanılan terimleri anlamak istiyorsanız da önce o dili temelde öğrenip sonrasında mesleki alanda tekrar bir ders alır ve öğrenirsiniz ama bunun için komple ingilizce eğitim almak saçmalığın daniskasıdır. Bakınız; sözde anadili fransızca olan afrika ülkeleri.
Ben size bilim diyorum, akademi diyorum yayın diyorum siz alakasız Afrika ülkelerindeki durumdan bahsediyorsunuz. İngilizce egitimin amacini anlamak icin ilk önce yüksek öğrenimin amacını, okulların hedeflerinin ne olduğunu anlamanız lazım. Maalesef ki o konuda çok geri kalmışsınız. Haftada 4 saat verilen mesleki ingilizce dersi ile öğrencilerin bütün dünya kaynaklarına aşinalık kazanabileceğini, dunyanin dört bir yanından öğrenciler ile tanışabilecegini, yabancı ülkeden gelen hocalar tarafından eğitim alabileceğini, ufkunun genisleyeceğini algılamanız gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı