Yazılım mühendisliği vs Bilgisayar mühendisliği

Alwestia

Centipat
Daha fazla  
Bundan 3 ay öncesine kadar yazılım mühendisliği düşünüyordum ama deprem oldu ve maalesef Kahramanmaraş'tan çoruma (memleket) yerleşmek zorunda kaldık. Çorum'da Hitit üniversitesinde yazılım mühendisliği yok, bilgisayar mühendisliği var. Normalde yazılım mühendisliği için Samsun'a gidecektim fakat ailem depremden dolayı memleketten ayrılmak itemiyor deprem olmasaydı samsuna taşınacaktık. Kendimi çok yormayıp ortalama bir üniversiteden mezun olup Almanya'da dayımın yanına gideceğim sizce nasıl olur? Yazılım mühendisliğimi yoksa bilgisayar mühendisliği mi? (tırnak işareti koyamıyorum klavyem bozuk.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video'yu izlemenizi tavsiye ederim.

Biri yazılım üzerinde diğerinde donanımda var.
Ama şu kısımda önemli bilgisayar mühendisliği daha eski olduğu için çoğu üniversitede oturmuş durumda.
Mümkünse bilgisayar mühendisliği, puan vs tutmuyorsa yazılım mühendisliği.

Kesinlikle ama kesinlikle Bilgisayar Muhendisligi, Turkiye'deki bilgisayar muhendisligi computer science'tir aslinda. Yurtdisinda ise cok daha donanim agirliklidir bilgisayar muhendisligi. Bu yuzden insanlar karistiriyor. Bir bilgisayar bilimcisi zaten digital logic bilmelidir, buna bagli temel signal and systems bilmelidir. Bundan ote donanim dersi yok zaten microprocessors haric.
Yazilim muhendisligi ise orasindan burasindan kirpilip yerine bir bilgisayar muhendisinin rahatlikla hizlica ogrenebilecegi konularin eklenmesinden olusuyor.

Geri
Yukarı