Yazılım mühendisliği vs Mimarlık

• Konuyu başlatan Xion
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 11B

Xion

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugüne kadar hep bilgisayarla, bilgisayar başında yetiştirildim. Bu yüzden olsa gerek yazılım mühendisliği istiyorum. Ancak yazılım mühendisliği yanında mimarlıkta seçeneklerim arasında. Ayrıca işin içine bir de Amerika'da okuma isteği girince iş bir hayli işin içinden çıkılmaz oluyor. Aileme sorduğumda hepsi mimarlık seç diyor. Sizce ne yapmalıyım? Yazılım mühendisliği mi yoksa mimarlık mı?

Sana kalmış bir şey bilgisayar bölümü okumak çok kolaydır onu söyleyeyim. Üniversiteye çantasız falan gidiyorsun belki USB alırsın. Laboratuvarda görüyorsunuz dersi zaten bilgisayar getirmene gerek kalmıyor. Ama mimarlıkta komando bile olabilirsin. O kadar bilgim yok mimarlıkla ilgili ama müteahhit ile konuştuğumda çocuğuna mimarlık okutmamış fazla bilgisi olmuyormuş. Tabi üniversitede o kadar öğrenemezsin bu bilgisayar bölümü için de geçerli ama yazılımda uygulama yapmak daha basit bu şekilde kendini daha iyi geliştirirsin. Bir de lisede bilgisayar mesleği üzerine dersler gördüysen deme keyfine üniversite çok rahat geçer.

Üniversite hayatının rahat geçmesi önemli değil. Koca ömürde yalnızca 4 sene. Kesin olarak ikisinden biri olacaksa mimarlık derim. Ama sen boşver bunları tıp yaz üniversite hayatını bilmem ama sonrasında pişman olmayacağın kesin.

Yazılım veya bilgisayar mühendisliği olabilir. Bilgisayarla içli dışlı olduğunuz için sıkıntı olmayacaktır. Okuması da çok rahat. Ben matematik ve fizik dışında hiçbir şey taşımıyorum yanımda. Kişisel bir sunucu kiraladım. Herşeyim onda. Okulun ağı zaten iyi olduğu için flash vb. taşımaya gerek yok açıkcası.
Benim ailem de baskı yaptı bana. İnşaat oku mimarlık oku diye. Ancak 7 tercih yaptım. Tamamı bilgisayar mühendisliği :) Üniversite elbet biter. Devamı da elbet gelir. İstediğin bölüme git açıkcası. Ancak şunu unutma. Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği bölümlerinde üniversite harici kendini iyi geliştirirsen, işsiz kalsan bile hiçbir türlü parasız kalmazsın. En rahat para kazanabileceğin sektördür bu iki sektör. Emin ol ki mezun olduktan sonra da Tıp okuyanlardan çok daha rahat olursun eğer kendini iyi yetiştirirsen. :)

Üniversite hayatının rahat geçmesi önemli değil. Koca ömürde yalnızca 4 sene.
Bundan sonrası da rahat geçiyor emin ol. Günlük işin bittikten sonra (şirkete bağlısın diyelim) eve gidiyorsun, çevrim içi olarak işe devam ediyorsun adam senden bir şey istiyor saatini $20 karşılığında yapıyorsun. Belki 1 saatte yapabiliyorsun bu senin seviyene bağlı bir şey ama adama 3 saat diyorsun geneli de 3 saatte yapabiliyor mesela ama sen 1 saatte yapıyorsun 2 saat sonra da $60 karşılığında yaptığın şeyi veriyorsun. Günlük işçiliği $1000'dan başlayan bir meslekten bahsediyorum. Yazılım mühendisliği öyle üniversitesi kolay mesleği işlevsiz bir bölüm değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı