Yazılım mühendisliği vs Psikoloji

Tooflesss

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar merhabalar,

Önceden sorduğum sorularda da görmüş olacaksınız ki yazılım mühendisliği düşünmekteyim ancak şöyle bir durum var ki, her zaman psikoloji ve yazılım mühendisliği arasında kalmışımdır. Biri sayısal biri eşit ağırlık bölümü olduğundan sınavda soru çözümünü ona göre yapacağım.

Yazılım mühendisliğinin iş imkanı, para, bilgi konusundan daha avantajlı olduğunu biliyorum ancak bir yandan psikolojiye olan ilgim de var. İki bölümü de seviyorum, acaba diyorum psikoloji okuyup 2. üniversite olarak açıktan yazılım mühendisliği mi okusam?

YKS'de yaklaştı ve benim kariyerim konusundaki bu kafa karışıklığım beni günden güne bitiriyor. Sizce hangisi daha iyi, rahat ve kârlı olur?
Ek olarak şunu da belirtmeliyim ki liseden sonra (Yani bu yıl) KPSS için başvuru yapacağım, okuyacağım üniversitenin bölümü bir sorun ve ya etki yaratır mı? (Meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünde okumaktayım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerimi kesinlikle ciddiye almayın, iki meslekte de bir birikimim yok.
Fakat kendi fikirlerimi belirtmek isterim, yazılım ikinci meslek olarak yapılır ama ikinci meslek olarak psikologluk yapılmaz bence. Gönlünüzden geçeni yapmakta fayda var.

Yazılım mühendisliğinin ne kadar iş imkanı ve yüksek kazanç avantajı kaldı meçhul, sen mezun olduğunda ortalığı yapay zeka biçiyor da olabilir. Zaten ipini koparan bu bölüme gidiyor, eskisi gibi bir olayı yok.

Psikoloji ise psikolojidir, insanlar her zaman kanlı canlı bir insandan destek almaya ihtiyaç duyarlar. İlgin psikoloji ise ona yönel derim.

Bence yazılım mühendisliği , bir çok yan alanı var ve ilgisi olan bir insanın açıkta kalmayacağı bir bölüm zaten mühendislik dediğimiz kavram kişinin kendisinde biten bir meslek , okulda temeli alınır kişi kendisini geliştirerek yolunu bulur usülü böyle mühendisliğin.

Açıköğretim yazılım mühendisliği var mı ?
Sanırsam bilgisayar programcılığını demek istemiş önlisans olarak , yeni olarak da web kodlama var . Yazılımı lisans olarak getirmeleri imkansız bence getirseler bile kodlama programlarını kurması ve insanların hepsinin ders olarak programlar üzerinden çalışması az bir ihtimal mezun çıkaramaz yani.

Son düzenleme:
Açıköğretim yazılım mühendisliği var mı ?
Dediklerimi kesinlikle ciddiye almayın, iki meslekte de bir birikimim yok.
Fakat kendi fikirlerimi belirtmek isterim, yazılım ikinci meslek olarak yapılır ama ikinci meslek olarak psikologluk yapılmaz bence. Gönlünüzden geçeni yapmakta fayda var.
Yazılım mühendisliğinin ne kadar iş imkanı ve yüksek kazanç avantajı kaldı meçhul, sen mezun olduğunda ortalığı yapay zeka biçiyor da olabilir. Zaten ipini koparan bu bölüme gidiyor, eskisi gibi bir olayı yok.

Psikoloji ise psikolojidir, insanlar her zaman kanlı canlı bir insandan destek almaya ihtiyaç duyarlar. İlgin psikoloji ise ona yönel derim.
Rekabet çok, daha fazla çalışmaya itiyor yazılım alanı.
Bence yazılım mühendisliği , bir çok yan alanı var ve ilgisi olan bir insanın açıkta kalmayacağı bir bölüm zaten mühendislik dediğimiz kavram kişinin kendisinde biten bir meslek , okulda temeli alınır kişi kendisini geliştirerek yolunu bulur usülü böyle mühendisliğin.
Sanırsam bilgisayar programcılığını demek istemiş önlisans olarak , yeni olarak da web kodlama var . Yazılımı lisans olarak getirmeleri imkansız bence getirseler bile kodlama programlarını kurması ve insanların hepsinin ders olarak programlar üzerinden çalışması az bir ihtimal mezun çıkaramaz yani.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim, şu an izleyebileceğim 2 yolum var;

1- İlk olarak da EA için hazırlanıp tercihimi YBS (Yönetim Bilişim Sistemleri) ve Psikoloji alanında kullanmak.
2- 2. olarak psikoloji bölümünde okumaya başlayıp yazılım alanında kendimi geliştirmek.

Bu iki yolu kullanabilirim diye düşünüyorum YBS okuduğum kadarı ile kötü bir bölüm olarak görünmüyor, işe yarar, gayet güzel bir bölüm gibi duruyor, sizce nasıl bir bölüm ve YÖK'den baktığım kadarı ile "Fakülte" olarak geçiyor bunun anlamı nedir?

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim, şu an izleyebileceğim 2 yolum var;

1- ilk olarak da EA için hazırlanıp tercihimi YBS (yönetim bilişim sistemleri) ve psikoloji alanında kullanmak.
2- 2. olarak psikoloji bölümünde okumaya başlayıp yazılım alanında kendimi geliştirmek.

Bu iki yolu kullanabilirim diye düşünüyorum YBS okuduğum kadarı ile kötü bir bölüm olarak görünmüyor, işe yarar, gayet güzel bir bölüm gibi duruyor, sizce nasıl bir bölüm ve YÖK'den baktığım kadarı ile "fakülte" olarak geçiyor bunun anlamı nedir?

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Psikoloji: %60,1

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Psikoloji: Çok düşük (166. sırada)

Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.

Benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. Psikoloji gibi alakasız bölümlerden mezun olanların, 2 yıllık mezunlarının, açık öğretim mezunlarının sektöre girme ihtimali çok düşük, benim çalıştığım şirkette neredeyse herkes bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, bilgisayar bilimleri vb. bölümlerden mezun, az bir kısmı da elektrik-elektronik mühendisliği, matematik mezunu, hiç psikoloji mezunu yok.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim, zamanla kendim için bir şeylerin farkına vardım, psikoloji hâlâ her ne kadar benim için bir seçenek olsa da (sadece iş durumundan değil öğreneceğim şeyler, anlamak istediklerim vs vs) artık 2 bölüme ağırlık vermekteyim. Birinin YBS olduğunu zaten siz de biliyorsunuz, diğer yeni bölüm ise Grafik Tasarım bölümü; ilgimin olduğu şeyler ve bir kaç yerden öğrendiğim kadarı ile (iş imkanı bakımından) benim için iyi olacağını düşünüyorum. Gayet bilgili ve ilgili birine benziyorsunuz rica etsem bilgilerinizi ve deneyimlerinizi benimle paylaşabilir misiniz?
TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Psikoloji: %60,1

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Psikoloji: Çok düşük (166. sırada)

Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.

Benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. Psikoloji gibi alakasız bölümlerden mezun olanların, 2 yıllık mezunlarının, açık öğretim mezunlarının sektöre girme ihtimali çok düşük, benim çalıştığım şirkette neredeyse herkes bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, bilgisayar bilimleri vb. bölümlerden mezun, az bir kısmı da elektrik-elektronik mühendisliği, matematik mezunu, hiç psikoloji mezunu yok.

Aslında tamamıyla sana bağlı. Sonuçta önündeki 25-40 sene boyunca bu mesleği sen yapacaksın ve ikisi de aç bırakacak meslekler değil. Türkiye gibi bir yerde psikoloji mezununun, kesinlikle aç kalacağını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı