Yazılım mühendisliğine yönelmek

django41

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;
Ben henüz mekatronik mühendisliğinden mezun oldum bölümü keyifle okudum ama mezun olduktan sonra gördüm ki çalışma ortamı çok sıkıntılı. Ben de yazılım mühendisliğine yönelmek istiyorum şu an, öğrencilik yıllarımda biraz uğraşmıştım hobi olarak ama mezun olduktan sonra yazılım sektöründe çalışmak nasıl olur? Sizce algoritma ve C bilgim var çok vakit kaybeder miyim adapte olabilir miyim ne kadar sürede yazılım mühendisliği okuyan birisini yakalarim? Şimdiden teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Mekatronik alanında çalışmanın ne gibi zorluklarını gördüğün için vazgeçtin? İş bulma konusunda mı sorun yaşadın yoksa? Yazılım mühendisliğini bitirmek bile önemli bir zamanını alacaktır açıkçası. Yakalama işine gelirsek bu işi benim gibi lise çağından itibaren başlayan insanlar da var.

Ben hem donanım hem yazılım tarafını yürütmeye çalışıyorum zira elinize bir proje geçtiğinde donanım tarafınız çürük ise tıkanıp kalıyorsunuz. Yeni üyeysen ve yazılım işine girmek istiyorsan mutlaka donanım tarafını da belirli seviyenin üzerinde tut; darboğaz yapmasın sana. Geliştirdiğim projelerde her zaman lazım oldu donanım bilgisi. Hatta bir iş için iletişime geçtiklerinde "Şundan şundan haberin var mı?" gibi sorular çok sık geliyor, güncel teknolojiyi de takip etmek lazım.

Yakalama olayı tamamen çabanla alakalı. 4 yıllık mühendisliği hakkını vererek bitirir - o sırada en azından 2-3 elle tutulur proje geliştirir ve referans edinirsen güzel olur. Benim gibi 2. sınıfta 2 tane sağlam projesi olan insanlarla da karşılaşabilirsin; 4 yıllık mühendislikten mezun olup; bir kaynaktan yardım almadan hesap makinesi kodlayamayanı da.

Kısacası mekatronik; uğruna vazgeçilecek kadar sıkıntılı bir çalışma ortamına sahip değilse boş yere vaktini harcama. Ben öyle 28-30 yaşına kadar okunmasını da doğru bulmuyorum açıkçası. Çalışıp - aynı zamanda dışarıdan yeni bir bölüm bitirirenleri kastetmiyorum tabi.

Yaş 30 olduktan sonra ömrünün yarısı zaten bitiyor. Bana kalsa 20 yaşından sonra eğitim verilmesi bile gereksiz; o yaşa kadar olan senelerdeki, binlerce saat eğitimi verimli şekilde kullansalar, herkesi ilgi ve becerilerine yönlendirseler gerek kalmayacak bu kadar uzun eğitim sürelerine.
Lise zamanı sanayiye verilen çocuklara üzülmüyorum kısacası; işi güzelce öğrenirlerse asla aç kalmazlar, piyasada tamir edecek o kadar çok araba var ki; adım başı araba.

Son düzenleme:
Aslında sanayi ortamının bana göre olmadığını farkettim, tekrar üniversiteye gidip okumak değil amacim, önümde bi askerlik var askerliği bitirene kadar evde kendi cabamla olur mu bi iş yaklaşık 7 8 ay çalışsam kendi imkanlarimla askerden sonra iş bulabilecek seviyede olabilir miyim donanım bilgim fena sayılmaz okuldayken zaten elektronik ve kontrol e önem vermiştim
Yani mekatronik güzel 2 yıl tecrübe kazandıktan sonra iyi paralarda kazandırır fakat sanayi ortamı çok kötü en azından antep sanayisi

Son düzenleme:
Açık konuşacağım 8 ayda evde kendi çabanla bu işi çözmen pek mümkün değil. Profesyonel bir kaynaktan yardım alsan 8 ayda yol alınır yine de. Bakma sağda solda 5 günde şu dili - 8 günde bu dili öğrendim diyenlere. Yazılım öğrenmek biraz zaman alan - projeler geliştirerek kendini geliştirmen gereken bir süreç. Hatalar ile karşılaşıp projenin telsim süresi içerisinde çözüm üretmeyi öğrenmen gereken bir süreç. Zaten bu yüzden; stajyer olarak başlarsan kendini geliştirmeye ihtiyaç duyduğun zamanlarda işsiz kalmazsın ve referans sahibi olursun dedim, sebebi buydu.

İleride yazılım işini yapmaya niyetli olup ilgili alana ait hiçbir diplomaya sahip olmamak da hoş değil ne yalan söyleyeyim. En azından 2 yıllık bölümü programlama üzerinde okusaydın daha güzel olabilirdi. Kendi çabamla - diplomasız ilerleyeceğim dersen birilerine kendini kanıtlaman gerekir.

Bu yüzden askerden sonra işe girmek istersen maaşı muhabbet konusu etme, ne verirlerse git çalış. Çalışmamak - beğenmemek gibi bir lüksün olmaz kesinlikle. Kendini geliştirdikten sonra - birilerinin işine yaramaya başladıktan sonra yol almaya başlarsın.

Mekatronik alanında çalışmanın ne gibi zorluklarını gördüğün için vazgeçtin? İş bulma konusunda mı sorun yaşadın yoksa? Yazılım mühendisliğini bitirmek bile önemli bir zamanını alacaktır açıkçası. Yakalama işine gelirsek bu işi benim gibi lise çağından itibaren başlayan insanlar da var.

Ben hem donanım hem yazılım tarafını yürütmeye çalışıyorum zira elinize bir proje geçtiğinde donanım tarafınız çürük ise tıkanıp kalıyorsunuz. Yeni üyeysen ve yazılım işine girmek istiyorsan mutlaka donanım tarafını da belirli seviyenin üzerinde tut; darboğaz yapmasın sana. Geliştirdiğim projelerde her zaman lazım oldu donanım bilgisi. Hatta bir iş için iletişime geçtiklerinde "şundan şundan haberin var mı?" gibi sorular çok sık geliyor, güncel teknolojiyi de takip etmek lazım.

Yakalama olayı tamamen çabanla alakalı. 4 yıllık mühendisliği hakkını vererek bitirir - o sırada en azından 2-3 elle tutulur proje geliştirir ve referans edinirsen güzel olur. Benim gibi 2. sınıfta 2 tane sağlam projesi olan insanlarla da karşılaşabilirsin; 4 yıllık mühendislikten mezun olup; bir kaynaktan yardım almadan hesap makinesi kodlayamayanı da.

Kısacası mekatronik; uğruna vazgeçilecek kadar sıkıntılı bir çalışma ortamına sahip değilse boş yere vaktini harcama. Ben öyle 28-30 yaşına kadar okunmasını da doğru bulmuyorum açıkçası. Çalışıp - aynı zamanda dışarıdan yeni bir bölüm bitirirenleri kastetmiyorum tabii.

Yaş 30 olduktan sonra ömrünün yarısı zaten bitiyor. Bana kalsa 20 yaşından sonra eğitim verilmesi bile gereksiz; o yaşa kadar olan senelerdeki, binlerce saat eğitimi verimli şekilde kullansalar, herkesi ilgi ve becerilerine yönlendirseler gerek kalmayacak bu kadar uzun eğitim sürelerine.
Lise zamanı sanayiye verilen çocuklara üzülmüyorum kısacası; işi güzelce öğrenirlerse asla aç kalmazlar, piyasada tamir edecek o kadar çok araba var ki; adımbaşı araba.

Size kesinlikle katılıyorum. 20 yaşına kadar düzgün eğitim verilse ülke 20 yaşında profesörlerle yazılım mühendisleriyle ve her alanda uzman gençlerle dolar. Ben Udemy'den aldığım C# kursu ile SQL veri tabanlı personel kayıt uygulaması geliştirebilir hale geldim bir hafta gibi kısa bir süre de ve günlük 3 4 saat çalışarak. Ayrıca belirtmek istiyorum bir şeyler öğrenmekde ciddi zorlanan bir insanım dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sağ olsun.

Size kesinlikle katılıyorum. 20 yaşına kadar düzgün eğitim verilse ülke 20 yaşında profesörlerle yazılım mühendisleriyle ve her alanda uzman gençlerle dolar. Ben Udemy'den aldığım C# kursu ile SQL veri tabanlı personel kayıt uygulaması geliştirebilir hale geldim bir hafta gibi kısa bir süre de ve günlük 3 4 saat çalışarak. Ayrıca belirtmek istiyorum bir şeyler öğrenmekde ciddi zorlanan bir insanım dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sağ olsun.
Ne yazık ki okullar zaman kaybı, üzülerek söylüyorum ki zaman kaybı.

Geri
Yukarı