Yazılım nasıl öğrenilir?

Saygı konusunu anlayamadım hocam nasıl saygı kazanıyoruz ?
Mesela bak örnek veriyorum insanlar böyle işler ile ilgilenen kişilere farklı bakıyorlar bir ortamda arkadaş grubunda vs. pek bilgileri olmadıkları için farklı düşünüyorlar.
Yazilim bildigin icin ustun varlik olarak goruyorlar seni. (!)
Doktora, muhendise davrandiklari gibi saygili davraniyorlar, zeki adam bak yazilimci olmus gibisinden.
Aynen öyle :D

Yazilim bildigin icin ustun varlik olarak goruyorlar seni. (!)
Doktora, muhendise davrandiklari gibi saygili davraniyorlar, zeki adam bak yazilimci olmus gibisinden.
Mesela bak örnek veriyorum insanlar böyle işler ile ilgilenen kişilere farklı bakıyorlar bir ortamda arkadaş grubunda vs. pek bilgileri olmadıkları için farklı düşünüyorlar.
İyiymiş o zaman. Yazılıma olan isteğim daha da arttı. :)

O zaman ne mutlu bana fakat asla öğrendiklerini kötü amaçlar için kullanma.
Yok hocam web sitesi yazarım birde para kazanırım. Temiz ve Helal Para dışına da çıkmam asla. Zaten hem bir bilgim olsun birde çevremde ki insanların bana olan saygısı artsın istiyorum. Ama o biraz zor maalesef. :(

Merhaba,

İngilizce'de okuduğunuzu anlayabilmeniz bu iş için çok büyük önem arz ediyor. İlk olarak bu konuda yetenekli misiniz ya da bu konuyu beğenecek misiniz bunu deneseniz daha doğru olur diye düşünüyorum.

Hiçbir yükleme yapmadan kullanabileceğiniz 2 adet dil bulunuyor. Bunlar; Windows kullanıyorsanız Powershell, Linux kullanıyorsanız Bash'tir.

İmzanızdaki işletim sisteminiz doğruysa başlat menüsünden Powershell diye yaratma yaptığınızda size ilgili komut istemcisi gelecektir.

Microsoft Powershell'i destekliyor, ayrıca Türkçe dokümantasyonu da bulunuyor. Bu dokümantasyonu inceleyin. İlk aşamada Powershell ile karşınıza çıkan ekrana isminizi yazdırmanın yolunu keşfedin. Sonra burada matematik işlemleri yaptırıp sonuçlarını gözlemleyin. Döngüleri ve eğer koşullarını öğrenin, akabinde txt, excel vb. dosya oluşturup Powershell üzerinden veri kaydetmeye çalışın. Bu şekilde backend tarafına adım atmış sayılırsınız.

Sonra w3schools sitesine gidin HTML başlığı altındaki kısımları incelemeye başlayın. Bu kısım ile ilgili denemeler yapın dosyalar oluşturun, yazı tiplerini, renklerini değiştirmeyi öğrenin. Bu şekilde de frontend tarafına adım atmış olursunuz.

Buraya kadar sizin ilginizi kaybetmediyseniz. O halde Three-Tier Architecture'a hazırsınız demektir. Bir kaç ay çalışmanızı yaptıktan sonra yeni bir konu açın Three-Tier Architecture nedir gibi, beni etiketleyin docker nedir, nasıl sunucu ayağa kalkar vb. bilgileri aktarırım, ayrıca gerekli geliştirme araçlarının neler olduğu konusunda bilgi sağlarım.

Öncelikle yazılımın ne olduğunu öğren. Yazılım, bir bilgisayara ne yapması gerektiğini kodlarla anlatmaktır. Belirli kod parçalarıyla bir bütün oluşturmaktır.

Ben kendi fikirlerimi sunacağım. Öncelikle yazılıma başlamadan önce bir alan seç. Çünkü yazılım büyük kapsamlı bir alandır. Yazılımda masaüstü geliştirme, mobil uygulama geliştirme, web geliştirme, makine geliştirme, siber güvenlik, yapay zeka ve robotik kodlama gibi popüler alanlar başta olmak üzere, birçok alan vardır.

Alan seçtikten sonra da dil seçmelisin. Özellikle yazılım mantığı ve algoritması için öylesine dil öğrenme. Algoritma ve mantığın %50'si beyninde yüklüdür. %50'sini de öğrenme sürecinde ve proje geliştirirken öğreneceksin. Hele ki okullarda olduğu gibi, algoritma şemalarını falan salla, boş iş.

Alan ve dil seçtikten sonra, bunun için iyi bir kaynak bulmalısın. Eğer yazılı kaynak seversen W3Schools Free Online Web Tutorials, videolu kaynak seversen Udemy gibi platformlardan öğrenebilirsin.

Öğrenirken mantıkla öğrenmelisin. Mesela Python dilindeki print fonksiyonunu, print olarak ezberleme. Mantığı ile ezberle. Mesela bu fonksiyonun Türkçe anlamı yazdırmak demektir. Ben bunu böyle anladım ve bu şekilde mantıklı hale getirdim. Ayrıca bu şekilde daha da aklımda kalıcı oldu.

Ayrıca öğrenme sürecindeyken yazdığın kodları da kendine anlatarak öğren. İnternetten bolca Speed code videoları izle.

Yapacaklarını şöylece listeleyeyim:
  1. Yazılıma ne yapmak istediğini bul (alan seç).
  2. Alanına ve amacına uygun yazılım dili bul.
  3. Dili öğrenmek için bir kaynak bul.
  4. Öğren.
Olay bu. Ayrıca şunu diyeyim, kod yazarken birçok hata alacaksın. Belki de bu hatalarla günlerce, haftalarca uğraşacaksın. Ben bir keresinde, bir hatayla 1 hafta uğraşmıştım. Biraz da benim aptallığımdı. Hatayı tam okuyamamışım. Konusu açılmışken, hata okumayı da bil. Bu öyle harfleri tek tek çevrilecek bir şey değil. Az-çok ingilizcen olduğu sürece hataları anlayabilirsin.

Ayrıca İngilizce'ye de önem ver. Yazılım hayatında İngilizce çok önemlidir. Yazılım dilinde iyi bir seviyeye geldikten sonra İngilizce öğrenmeni de şiddetle tavsiye ederim.

Başarılar.

Öncelikle yazılımın ne olduğunu öğren. Yazılım, bir bilgisayara ne yapması gerektiğini kodlarla anlatmaktır. Belirli kod parçalarıyla bir bütün oluşturmaktır.

Ben kendi fikirlerimi sunacağım. Öncelikle yazılıma başlamadan önce bir alan seç. Çünkü yazılım büyük kapsamlı bir alandır. Yazılımda masaüstü geliştirme, mobil uygulama geliştirme, web geliştirme, makine geliştirme, siber güvenlik, yapay zeka ve robotik kodlama gibi popüler alanlar başta olmak üzere, birçok alan vardır.

Alan seçtikten sonra da dil seçmelisin. Özellikle yazılım mantığı ve algoritması için öylesine dil öğrenme. Algoritma ve mantığın %50'si beyninde yüklüdür. %50'sini de öğrenme sürecinde ve proje geliştirirken öğreneceksin. Hele ki okullarda olduğu gibi, algoritma şemalarını falan salla, boş iş.

Alan ve dil seçtikten sonra, bunun için iyi bir kaynak bulmalısın. Eğer yazılı kaynak seversen w3schools.com, videolu kaynak seversen Udemy platformlarından öğrenebilirsin.

Öğrenirken mantıkla öğrenmelisin. Mesela Python dilindeki print fonksiyonunu, print olarak ezberleme. Mantığı ile ezberle. Mesela bu fonksiyonun Türkçe anlamı yazdırmak demektir. Ben bunu böyle anladım ve bu şekilde mantıklı hale getirdim. Ayrıca bu şekilde daha da aklımda kalıcı oldu.

Ayrıca öğrenme sürecindeyken yazdığın kodları da kendine anlatarak öğren. İnternetten bolca Speed code videoları izle.

Yapacaklarını şöylece listeleyeyim:
  1. Yazılıma ne yapmak istediğini bul (alan seç).
  2. Alanına ve amacına uygun yazılım dili bul.
  3. Dili öğrenmek için bir kaynak bul.
  4. Öğren.
Olay bu. Ayrıca şunu diyeyim, kod yazarken birçok hata alacaksın. Belki de bu hatalarla günlerce, haftalarca uğraşacaksın. Ben bir keresinde, bir hatayla 1 hafta uğraşmıştım. Biraz da benim aptallığımdı. Hatayı tam okuyamamışım. Konusu açılmışken, hata okumayı da bil. Bu öyle harfleri tek tek çevrilecek bir şey değil. Az-çok ingilizcen olduğu sürece hataları anlayabilirsin.

Ayrıca İngilizce'ye de önem ver. Yazılım hayatında İngilizce çok önemlidir. Yazılım dilinde iyi bir seviyeye geldikten sonra İngilizce öğrenmeni de şiddetle tavsiye ederim.

Başarılar.
Çok iyi anlattınız hocam çok teşekkür ederim. Peki ben bu yazılımı hangi uygulamadan yazabilirim ? VirtualBox iyi midir acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı