Yazılım Öğrenip Çalışmaya Başlamak

Dostlarım ben de 16 yaşındayım. Şimdi ben meslek lisesinde okuyorum, bilişim bölümünü seçtim 10. sınıfta. Allah'a şükür 11'e geçtim şimdi. 11'e geçerken bize bi kağıt veriyorlar dal seçimi için kağıta veri tabanı, Web programlama tasarım, ağ temelleri var mı? Ben biraz araştırıp bi neticeye vardım. Web programlama tasarım seçtim. Şimdi sorum bu, size sizce kötü mü ettim iyi mi ettim? Bir de bi sorum daha var. Benim matematiğim berbat, yerlerde sürünüyor. İlk dönem matametik performanslarım 0 10 ya böyle yani ama buna rağmen gayret edip geçtim. Hocam şimdi yine sorum bu, sizce matematik çok mu gerekli arkadaşlar, ben sınavlarda 10 alıyorum sürekli yani bu bi sorun, evet ama ne kadar büyük?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce temel bilgisayar mimarisini öğren (CPU nedir,nasıl çalışır,komut kümesi nedir gibi), sonra herhangibi C türevi bir dil ile programlamaya başla. Üniversitenin diplomadan başka katacağı birşey yok ben kurslarla yazılımcı oldum iş çevresi edindim ve piyasa diplomalı programlamanın p'sinden anlamayanlarla dolu.ODTÜ İTÜ gibi üniversitelerin adı var sadece. Tek başına kurs yada tek başına evden çalışmakta çözüm değil çözüm hepsini birarada sentezleyip faydalanmak.

Önce temel bilgisayar mimarisini öğren (CPU nedir,nasıl çalışır,komut kümesi nedir gibi), sonra herhangibi C türevi bir dil ile programlamaya başla. Üniversitenin diplomadan başka katacağı birşey yok ben kurslarla yazılımcı oldum iş çevresi edindim ve piyasa diplomalı programlamanın p'sinden anlamayanlarla dolu.ODTÜ İTÜ gibi üniversitelerin adı var sadece. Tek başına kurs yada tek başına evden çalışmakta çözüm değil çözüm hepsini birarada sentezleyip faydalanmak.

O zaman niye okumakla çabalıyorum ki? İyi bir lise için yırtındım. Ama iyi bir üniversite bana yaramayacak. O zaman başka mesleklere yönelmem lazım.

O zaman niye okumakla çabalıyorum ki? İyi bir lise için yırtındım. Ama iyi bir üniversite bana yaramayacak. O zaman başka mesleklere yönelmem lazım.

Üniversite o kadarda kötü değil ortamın olur ama Çok büyük beklentiye kapılma. Daha düşük puanlı özel üniversiteleri düşünebilirsin illa mühendislik şart değil önlisans da olur ben öyle yapacağım örneğin önlisansa kayıt olacağım bu sene. Bilgisayar programcılığı 2 yıllık.

Şehir efsanelerini geride bırakın artık. Her şey mühendislik değil yazılım için. Yazılım mühendisliği bitirip yazılımla alakasız işler yapan arkadaşım oldu. Bilgisayar mühendisliği bitirip de yazılımdan anlamayan da çok kişi var. Tabi kimisi de mühendislik bitirmiş Java, Python vs. birkaç proje yapınca o dillere hakimim diye geziniyor. Tamam da ne yapıyorsun acaba o dillerle. Madem çok biliyorsun kimisi boş geziniyor. Her türlü bir yerden iş bulman lazım değil midir? Aynı zamanda bilgisayara merakı olup mühendis olmayan çok iyi yazılımcı arkadaşlarım da oldu. Evet mühendislik bir şeyler katabilir ama bu tek başına yeterli olamaz. Kendinizi geliştirdikten sonra ister kurs ister YouTube ya da Udemy'de eğitimlerden yararlanıp iyi yerlere gelmemeniz için sebep yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu adı var dediğiniz üniversitelerde okuyan biri olarak söyleyebilirim ki, sadece okuldan mezun olmak bile insana çok fazla bilg birikimi katmış oluyor. Ödevlerde bize siz uğraşmayın diye hazır olarak verilen yerler diğer üniversitelerin toplam ödevi olabiliyor. Üniversitenin tabii ki önemi bir yere kadar ama diğer üniversitelerde çalışan kişilerin kendini okul harici çok daha zorlaması lazım ki o bahsettiğiniz üniversitelerden mezun olan biriyle aynı seviyeye gelebilsin.

Kimse dalga geçmesin lütfen, 13 yaşındayım ve yazılım konusunda hiç bilgim yok. Ama öğrenmek istiyorum, hangi programlarla ne tür şeyler üreterek başlamalıyım? Örneğin hesap makinesi tarzlarında.

Programlamanın temellerini ve veri tipleri ile algoritmaların mantığını kavramak adına Python programlama dili güzel bir başlangıç olabilir. Ancak söz dizimini anlayabildiğin/anlayabileceğini düşündüğün bir dil ile başlamak her zaman daha iyidir. Python için Türkçe pek çok kaynak bulabilirsin, imkanın olursa İngilizce kaynaklara da göz gezdirmeni tavsiye ederim. Herhangi bir dilde yapabileceklerini öğrenmeli ve isteklerine yönelik bir dil ile başlamalısın, günümüzde pek çok dil ile bir sürü şey yapabilirsin fakat bazı programlama dilleri diğerlerine nazaran istenilen işi daha kısa sürede yapmanı sağlıyor. Bu durumda önemli olanın programlamanın temelini kavramak olduğunu düşünüyorum.
Programlama zor bir iştir. Başladığın anda görsel bir şeyler yapamayabilirsin. Bu durumda pes etmemeli, öğrenmeye devam etmelisin. Umarım istediğin gibi olur, başarılar !

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı