Yazılım öğrenmek için ne yapılmalı?

Kullanıcının sorusuna yönelik bir video değil bunu söylemek istedim kullanıcının ne yapması gerektiğini söylemek daha mantıklı bu videoyu izledikten sonra bilgisayarı açıp bir yazılım aracından takır takır kod yazmasını bekleyemeyiz evet felsefe olarak kararlılık ve hedef güzel ama dediğim gibi bence kullanıcı burada tam olarak bunu kastetmemiş tabii ki attığınız videoya ve yanıtınıza saygım sonsuz.

Bence öncelikle hedef belirlemeli, ona göre öğrenmesi gereken teknojileri ve altyapıyı araştırmalı. Aslında bu işin sadece X dilinin syntaxını öğrenerek bitmeyeceğini zamanla kendisi çözecektir zaten. O yüzden şunu öğren demek yerine hedef belirlemesini ve ona göre aksiyon alması gerektiğini düşünüyorum. Yanıtınız için teşekkürler.

Yazılım hakkında deneyimli bir insan olduğumu düşünüyorum insanlara sorduğunda genellikle klasik cevaplar alacaksın ama temel olarak bir yazılım aracı indirip (Visual Studio vs.) Python gibi basit söz dizilimine sahip dilleri YouTube üzerinde bulunan rehber videolar ile uzman bir şekilde öğrenmen mümkün daha sonrasında C# öğrenmeni bundan sonrasında ise bir işaretleme dili HTML, XML gibi işaretleme dilleri öğrenip ki işaretleme dillerini öğrenmek oldukça basittir fakat sakın bundan başlama daha sonrasında ise PHP öğrenip bu iki dil ile bir etkileşimli sayfa projesi oluşturabilirsin web programlamada öğrenmiş olursun bunların hepsini başardıktan sonra üniversitede bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçersen çok rahat edersin karmaşık gelse de yaklaşık 1 ay gibi bir süreye yazılım mantığını kavrayıp öğrenirsin üniversite bitiminde hayatını yaşarsın.

dostum saygısızlık gibi olsun :) ama yazılıma dair hiçbir halt bilmediğini bu yazıdan ve yukarıda atılan videoya saçma demenden çok rahat bir şekilde anladım, bence daha kendiniz bile olayı kavrayamamışken manasız ve bir o kadar saçma tavsiyelerden kaçının :)

ayrıca konu sahibi arkadaş 21 yaşında (profilinde yazıyor) hala lise okuyorsa herhangi bir tavsiyeye ihtiyacı yoktur

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence doğru söylüyor adam. Çoğu kişi programlama öğrenmeye ne için başladığını bile bilmiyor. Amacı yok çünkü, sadece yazılımcı olmak için öğreniyor. Daha doğrusu öğrenemiyor ve serüven sonlanıyor.

Sizce yazılım için çok iyi bir matematiğe sahip olmak gerekir mi? yoksa çok iyi olmasa da olur ama yavaş olur gibi mi?

Sizce yazılım için çok iyi bir matematiğe sahip olmak gerekir mi? Yoksa çok iyi olmasa da olur ama yavaş olur gibi mi?

Bu konuda insanların Yüzeysel bakış açısı nedeni ile çok fazla bir kitle bunu düşünüyor fakat bazı mantıksal işlemler matematikteki işlemlere benziyor diye yüksek düzey matematik gerekiyor deniliyor bu bağlamda bu görüş tam anlamıyla yanlış diyebiliriz. 4 işlem bilmeniz yeterli olacaktır hatta bazı programlamalarda matematiğe hiç ihtiyacınız olmayacak.

Bu konuda insanların Yüzeysel bakış açısı nedeni ile çok fazla bir kitle bunu düşünüyor fakat bazı mantıksal işlemler matematikteki işlemlere benziyor diye yüksek düzey matematik gerekiyor deniliyor bu bağlamda bu görüş tam anlamıyla yanlış diyebiliriz. 4 işlem bilmeniz yeterli olacaktır hatta bazı programlamalarda matematiğe hiç ihtiyacınız olmayacak.
Yapılacak projeye göre gereken bilgi ihtiyacı değişiyor. O sebeple genel bir cevap veremiyorum fakat bence en doğru cevap: gerekirse öğrenirsin. Öğrenmekten korkacaksan zaten bu serüvene girilmesini tavsiye etmiyorum çünkü bu bitmeyen bir öğrenme süreci olacak.

Sizce yazılım için çok iyi bir matematiğe sahip olmak gerekir mi? Yoksa çok iyi olmasa da olur ama yavaş olur gibi mi?

Seçtiğin alana bağlı, mesela makine öğrenmesi ile ilgileneceksen istatistik ve cebir bilmelisin, oyun ile ilgileceksen sadece matematik değil, fizikte bilmen gerekir diğer yandan web tarafında fronted ile ilgileceksen 4 işlem yeterli. Bana soracak olursan en azından temel matematiği bilmelisin.

Seçtiğin alana bağlı, mesela makine öğrenmesi ile ilgileneceksen istatistik ve cebir bilmelisin, oyun ile ilgileceksen sadece matematik değil, fizikte bilmen gerekir diğer yandan web tarafında fronted ile ilgileceksen 4 işlem yeterli. Bana soracak olursan en azından temel matematiği bilmelisin.

Temel matematiği biliyorum o kadar da kötü değilim ama AYT mat kısmı çok kötü, ben YBS bölümünden yazılım alanına kaymayı düşünüyorum ama bölümün matematik içeriğine baktığım zaman lti trigonometri cebir falan var bu derslerin üstesinden gelebilirim inşallah.

Yeni konular

Geri
Yukarı