Yazılım Öğrenmek İçin Üniversite Bölüm Önerisi

Alper Can

Kilopat
Daha fazla  
Yazılım öğrenmek istiyorum. Bizimkiler tarafından da artık 2 yıldır üniversite sınavına bile girmemiş olmamdan dolayı artık bana karşı bir tavır koymaya başladılar. Bende dedim oyun yapmayı falan öğrenirim yazılım öğrenirim. Ancak oyun yapmak için hangi bölümü okumam gerektiğini bilmiyorum. Dijital oyun tasarımcılığı diye bir bölüm gördüm ancak yazılım okumak daha mı faydalı diye düşünmeye başladım. Sonra dedim elektrik elektronik mühendisleri de mi yazılımcıymış. Oyun yapmak için hangi bölümü okumam gerekiyor acaba? Böyle tek başıma bağımsız bir oyun üretmek istiyorum. 3 boyutlu da olabilir 2 boyutlu da. Hades, Limbo, Inside gibi de olabilir. Ya da belki uzun uğraşlar vererek 3. şahıs kamerayla yapılmış, 7-8 saat sürecek, teknik olarak değil hikaye ve oyunun anlatmaya çalıştığı şeylerle ön plana çıkacak bir oyun yapmak istiyorum. Örnek vermek gerekirse Potentia, Erzurum gibi. Bu saydığım bölümleri okuyan yada oyun yapma konusuna hakim olan birisi varsa bana bir üniversite bölüm tavsiyesi yapabilirse çok sevinirim. Recep abi eğer konuyu görürsen senin de cevabını bekliyorum.

Hocam işin temelinde zaten yazılım yatıyor. Üniversitede yazılım bölümüne girmek için istenen puanlar biraz fazla ama azim eder çalışırım kazanırım diyorsan yazılım mühendisliği bölümüne girmen senin için en iyisi olacaktır. Dijital Oyun Tasarımcılığı diyr bahsettiğin bölümün her üniversitede olduğunu zannetmiyorum o yüzden önce şehrindeki üniversitelerin bölümüne bak (şehir dışı okumak istiyorsan girmek istediğin üniversitelere bakmalısın) ve senin için en uygun tercihi yapmaya çalış. Her şey kesinlikle üniversiteden mezun olmakla bitmiyor hocam bunu unutma. Okul sonrası kendini geliştirmek en önemli iş bu konuda. Kendini ne kadar geliştirir ve öğrenmeye açık olursan her şey senin için daha kolay hale gelir ama bunların olması haliyle zaman alır.

Hocam işin temelinde zaten yazılım yatıyor. Üniversitede yazılım bölümüne girmek için istenen puanlar biraz fazla ama azim eder çalışırım kazanırım diyorsan yazılım mühendisliği bölümüne girmen senin için en iyisi olacaktır. Dijital Oyun Tasarımcılığı diyr bahsettiğin bölümün her üniversitede olduğunu zannetmiyorum o yüzden önce şehrindeki üniversitelerin bölümüne bak (şehir dışı okumak istiyorsan girmek istediğin üniversitelere bakmalısın) ve senin için en uygun tercihi yapmaya çalış. Her şey kesinlikle üniversiteden mezun olmakla bitmiyor hocam bunu unutma. Okul sonrası kendini geliştirmek en önemli iş bu konuda. Kendini ne kadar geliştirir ve öğrenmeye açık olursan her şey senin için daha kolay hale gelir ama bunların olması haliyle zaman alır.
Dijital oyun tasarımcılığı okusam peki yazılım mühendisliğine göre bir dezavantajı olur mu benim için?

Dijital oyun tasarımcılığı okusam peki yazılım mühendisliğine göre bir dezavantajı olur mu benim için?
Dijital Oyun Tasarımcılığı bölümünde ne öğretiyorlar ve ne yapılıyor bilmediğimden kesin bir şey söyleyemeyeceğim ama Yazılım mühendisliği bölümünün biraz altında kalıyor olabilir. Fakat sen direk olarak oyun yapmak istediğinden dolayı senin daha çok işine yarayacaktır. Yazılım mühendisliğinde sadece oyunlarla ilgili şeyler öğrenmiyorsun çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı