Yazılım öğrenmek istiyorum

Beratkocum16

Hectopat
Yazılım öğrenmek istiyorum ama durumum yok yani kurs benzeri şeylerde para olduğu için yetersiz kalıyorum ama yine de öğrenmek istiyorum. Bilgisayarım bozuldu maalesef bu sene. Bu yüzden öğrendiklerimi deneyimleyemeden aklımda tutmak zorundayım. Bu zor olur belki ama en azından bir şeyler öğrenmiş olurum. Bir de bir alan seçmem gerekiyormuş. Mobil uygulama, web, bilgisayar oyunu vb. ama ben genel olarak öğrenmek istiyorum çünkü birini seçersem diğerlerini sonsuza kadar hiç öğrenemeyecekmişim gibi geliyor ve ben tek bir tane seçmek istemiyorum ama aklımda yazılım dili olarak aklımda bir şey var (Java). Çünkü bilgisayarimda da bazı oyunlar gerektirdiği için yüklü idi ve ilk hevesimi geçici olsa da yanlışlıkla güncelleme amacıyla girdiğim Java Control paneli uygulamasında (ismini doğru hatırladığımdan emin değilim) siyah bir komut istemi (CMD) benzeri pencere açıldı. Sonra işimi bitirip bilgisayarı kapatmıştım zaten. Ondan birkaç gün sonra internetten bir uygulama indirmiştim. Oradan bakıp öğrenecektim ama pencereyi bir daha bulamadım. Sonra hevesim sönmüştü zaten ama bir zaman sonra ben donanım yönünde ilerlerken bazı yerlerde yazılımın da gerektigini öğrendim ama ne o uygulamayı bulabildim ne de internette öğretici bir içerik. Bize orta okulda da yazılıma benze(me)yen bir yol ile ve bir site aracılığı ile (adı Scratch idi) (ben burada siteye hakaret etmiyorum)
Yazılım öğretiyorlardı (öyle zannediyorlardı) ve liseye geçtiğimde bizim yaştaki çocuklara bizim okulda 3D tasarım öğrettiklerini öğrendiğimde keşke biz yazılım öğretmeye çalışmak yerine bize de aynı şeyleri öğretselerdi de bir şeyler öğreneydik demiştim ama geçmişi değiştiremeyiz ya neyse işte. Hem kaliteli şekilde hem de ücretsiz hiç hiç olmazsa güzel uygun ücretli projeleredir katılabilirim ya da kursa gidebilirim. Neyse umarım yakın zamanda güzel cevaplar verirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Terminal ekranı olarak değil de kullanıcı arayüzlü bir şey yapmak istiyorsan Python GTK veya QT öğrenebilirsin. Ben GTK'ya başladım. Çok zevkli. Yalnız GTK Python olarak Türkçe kaynak pek yok ingilizce kaynaklarla idare edebilirsin ancak. Bu konuda @Berkay Davas 'ı etiketliyebilirim.

Hocam her şeyden önce iyi bi' İngilizce lazım. Başlangıç seviyesinde belki İngilizce çok işine yaramaz ama ilerleyen dönemlerde çok çekersin.

Mobil uygulama, web, bilgisayar oyunu vb. ama ben genel olarak öğrenmek istiyorum çünkü birini seçersem diğerlerini sonsuza kadar hiç öğrenemeyecekmişim gibi geliyor
Öncelikle bu dediğinizi cevaplamak istiyorum. Diyelim ki bir kişi C öğrenecek ve bu öğrenme süreci 1 yıl sürüyor. Ardından bu kişi Java öğrenmek istiyor öğrenmeye başlıyor ve öğrenme süreci 2-3 hafta sürüyor. Yani bir dil siyahken öbür dil mor değil. Birbirlerine benzer çok yönleri ve çok ortak noktaları var. Fakat ustalaşmak on yıllar sürebiliyor. Kısacası önce çalışacağın hevesli olduğun bir alanı seç. Zaten başlardasın sıkılırsan başka bir alanla ilgilenmeye başlarsın.
kurs benzeri şeylerde para olduğu için yetersiz kalıyorum
YouTube ve BTK Akademi'ye göz atabilirsin.
Programlama öğrenmeden önce sana verebileceğim bir diğer tavsiye de İngilizce ve algoritmalar olacaktır. İyi çalışmalar.

1 Milyon İstihdam Projesi adlı bir proje vardı oradan kayıt olup ücretsiz yazılım dilleri öğrenimi alınabiliyordu ancak kayıtlar var mı şu an bilmiyorum.

Yazılım öğrenmek istiyorum ama durumum yok yani kurs benzeri şeylerde para olduğu için yetersiz kalıyorum ama yine de öğrenmek istiyorum. Bilgisayarım bozuldu maalesef bu sene. Bu yüzden öğrendiklerimi deneyimleyemeden aklımda tutmak zorundayım. Bu zor olur belki ama en azından bir şeyler öğrenmiş olurum. Bir de bir alan seçmem gerekiyormuş. Mobil uygulama, web, bilgisayar oyunu vb. ama ben genel olarak öğrenmek istiyorum çünkü birini seçersem diğerlerini sonsuza kadar hiç öğrenemeyecekmişim gibi geliyor ve ben tek bir tane seçmek istemiyorum ama aklımda yazılım dili olarak aklımda bir şey var (Java). Çünkü bilgisayarimda da bazı oyunlar gerektirdiği için yüklü idi ve ilk hevesimi geçici olsa da yanlışlıkla güncelleme amacıyla girdiğim Java Control paneli uygulamasında (ismini doğru hatırladığımdan emin değilim) siyah bir komut istemi (CMD) benzeri pencere açıldı. Sonra işimi bitirip bilgisayarı kapatmıştım zaten. Ondan birkaç gün sonra internetten bir uygulama indirmiştim. Oradan bakıp öğrenecektim ama pencereyi bir daha bulamadım. Sonra hevesim sönmüştü zaten ama bir zaman sonra ben donanım yönünde ilerlerken bazı yerlerde yazılımın da gerektigini öğrendim ama ne o uygulamayı bulabildim ne de internette öğretici bir içerik. Bize orta okulda da yazılıma benze(me)yen bir yol ile ve bir site aracılığı ile (adı scratch idi) (ben burada siteye hakaret etmiyorum)
Yazılım öğretiyorlardı (öyle zannediyorlardı) ve liseye geçtiğimde bizim yaştaki çocuklara bizim okulda 3D tasarım öğrettiklerini öğrendiğimde keşke biz yazılım öğretmeye çalışmak yerine bize de aynı şeyleri öğretselerdi de bir şeyler öğreneydik demiştim ama geçmişi değiştiremeyiz ya neyse işte. Hem kaliteli şekilde hem de ücretsiz hiç hiç olmazsa güzel uygun ücretli projeleredir katılabilirim ya da kursa gidebilirim. Neyse umarım yakın zamanda güzel cevaplar verirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.

Hocam mobilden bazı kullanabileceğiniz uygulamalar var. Yazı uzundu tam okumadım ama BTK akademi, Turkcell geleceği yazanlar da kodlama dersleri ücretsiz bulunmakta. Sizde bunlardan birine katılırsanız faydasını görebilirsiniz. Ek olarak HTML için yakın kampüs YouTube'da önerebilirim şu an bende oradan eğitim almaktayım. Ama önce ne istediğinizi bilin ben de çok fazla denedim ve şu an için uygun olanı seçtim.

Hocam öncelikle bir rehbere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Hangi platforma nasıl yazılımlar geliştirmek istediğinizi söylerseniz yardım etmeye çalışabilirim. Elbette sadece bir alanda kalmak zorunda değilsiniz ama öncelikle birini seçip öğrenmeniz gerekiyor.
Ayrıca kurslar için 1Milyonİstihdam projesine kayıt olun.

Bilgisayar alana kadar ingilizcenizi geliştirin. Bu süre içerisinde bilgisayar parçalarının nasıl çalıştığı konusunda da araştırma yapabilirsiniz. Bunlar sizin yazılım öğrenmenize katkıda bulanacak etmenlerdir.

Bilgisayarınız yoksa 500-600TL biriktirmeniz gerekiyor 500-600TL'ye biraz zorlayarak 2.el yazılım kaldıracak bir sistem toplayabilirsiniz. Xeon işlemcilerle yapılması imkansız değil. Ha toplayan 100TL'ye bile toplayabiliyor fakat gerçekten geçerli bir sisteminin olması için 500-600TL şart.

Geri
Yukarı