Yazılım öğrenmek istiyorum

Bilgisayarınız yoksa 500-600TL biriktirmeniz gerekiyor 500-600TL'ye biraz zorlayarak 2.el yazılım kaldıracak bir sistem toplayabilirsiniz. Xeon işlemcilerle yapılması imkansız değil. Ha toplayan 100TL'ye bile toplayabiliyor fakat gerçekten geçerli bir sisteminin olması için 500-600TL şart.
Benim bilgisayarım pentium 4 işlemcili sizce kaldırırmı sadece anakartı bozuk ama kaldırmaz ise yeni alabilirim seneye belki

Bilgisayar alamak zorunda da değilsiniz. Eğer yaşadığınız bölgede internet kafe varsa ortalama saatlik 1.5-2 TL oluyor haftada 5 gün, günde 2.5 saat gitseniz haftada 20-25 TL yapar ve gayet güzel öğrenebilirsiniz.

RAM 1.5 GB ama 2 GB'de yapabilirim bende 1 tane daha RAM var HDD kullanıyorum GB'yi hatırlayamadım ama bayağı yüksek Intel P4 3.6GHz'i zaten söyledim ekran kartı bozulmuştu ama gerektiğini zannetmiyorum başka yok sanırım önemli bir şey.
Hocam eğer bütçeniz varsa yeni bilgisayar almanızı kesinlikle öneririm. Onun dışında eğer yoksa RAM'i biraz arttırıp Linux kurmanızı öneririm. Kesinlikle Windows 10 kurmayın.

Hocam eğer bütçeniz varsa yeni bilgisayar almanızı kesinlikle öneririm. Onun dışında eğer yoksa RAM'i biraz arttırıp Linux kurmanızı öneririm. Kesinlikle Windows 10 kurmayın.

Uyumsuzluk mu ne gösteriyormuş ben Windows 7 kullanıyordum Linux'a geçecektim zaten ama hangi Linux olmalı Ubuntu mu güzel? Sayamayacağımdan daha fazla var ama sizce hangisi olmalı? Zaten gerekiyorsa yeni PC alırım hem bahane olur ama bütçe değil sanki o biraz Türkiye'de yeterli bir bilgisayar için bütçeniz var mı değil de servetiniz var mı demek daha mantıklı olur. Tabii ben yazılım için yeterli PC'den bahsetmiyorum hem oyun hem iş hem de internet de gezinme olarak orta düzeyde bir PC'den bahsediyorum zaten. Sadece yazılım için bir PC alacak kişiler olduğunu düşünmüyorum tabii ki vardır. Sadece yazılım için 32 GB RAM, 5TB M.2 hafıza, son model işlemci ve ekran kartı alarak sadece yazılım yapacaklarını düşünmüyorum oyun vb. de oynuyorlardır illaki.

Uyumsuzluk mu ne gösteriyormuş ben Windows 7 kullanıyordum Linux'a geçecektim zaten ama hangi Linux olmalı Ubuntu mu güzel? Sayamayacağımdan daha fazla var ama sizce hangisi olmalı? Zaten gerekiyorsa yeni PC alırım hem bahane olur ama bütçe değil sanki o biraz Türkiye'de yeterli bir bilgisayar için bütçeniz var mı değil de servetiniz var mı demek daha mantıklı olur. Tabii ben yazılım için yeterli PC'den bahsetmiyorum hem oyun hem iş hem de internet de gezinme olarak orta düzeyde bir PC'den bahsediyorum zaten. Sadece yazılım için bir PC alacak kişiler olduğunu düşünmüyorum tabii ki vardır. Sadece yazılım için 32 GB RAM, 5TB M.2 hafıza, son model işlemci ve ekran kartı alarak sadece yazılım yapacaklarını düşünmüyorum oyun vb. de oynuyorlardır illaki.

Hocam Lubuntu öneririm o sisteme. Onun dışında 3000TL civarına rekabetçi oyunları oynatacak ve tüm yazılım işlerinizi yapacak bir PC toplanabilir.

Yazılım öğrenmek istiyorum ama durumum yok yani kurs benzeri şeylerde para olduğu için yetersiz kalıyorum ama yine de öğrenmek istiyorum. Bilgisayarım bozuldu maalesef bu sene. Bu yüzden öğrendiklerimi deneyimleyemeden aklımda tutmak zorundayım. Bu zor olur belki ama en azından bir şeyler öğrenmiş olurum. Bir de bir alan seçmem gerekiyormuş. Mobil uygulama, web, bilgisayar oyunu vb. ama ben genel olarak öğrenmek istiyorum çünkü birini seçersem diğerlerini sonsuza kadar hiç öğrenemeyecekmişim gibi geliyor ve ben tek bir tane seçmek istemiyorum ama aklımda yazılım dili olarak aklımda bir şey var (Java). Çünkü bilgisayarimda da bazı oyunlar gerektirdiği için yüklü idi ve ilk hevesimi geçici olsa da yanlışlıkla güncelleme amacıyla girdiğim Java Control paneli uygulamasında (ismini doğru hatırladığımdan emin değilim) siyah bir komut istemi (CMD) benzeri pencere açıldı. Sonra işimi bitirip bilgisayarı kapatmıştım zaten. Ondan birkaç gün sonra internetten bir uygulama indirmiştim. Oradan bakıp öğrenecektim ama pencereyi bir daha bulamadım. Sonra hevesim sönmüştü zaten ama bir zaman sonra ben donanım yönünde ilerlerken bazı yerlerde yazılımın da gerektigini öğrendim ama ne o uygulamayı bulabildim ne de internette öğretici bir içerik. Bize orta okulda da yazılıma benze(me)yen bir yol ile ve bir site aracılığı ile (adı Scratch idi) (ben burada siteye hakaret etmiyorum)
Yazılım öğretiyorlardı (öyle zannediyorlardı) ve liseye geçtiğimde bizim yaştaki çocuklara bizim okulda 3D tasarım öğrettiklerini öğrendiğimde keşke biz yazılım öğretmeye çalışmak yerine bize de aynı şeyleri öğretselerdi de bir şeyler öğreneydik demiştim ama geçmişi değiştiremeyiz ya neyse işte. Hem kaliteli şekilde hem de ücretsiz hiç hiç olmazsa güzel uygun ücretli projeleredir katılabilirim ya da kursa gidebilirim. Neyse umarım yakın zamanda güzel cevaplar verirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.
Python öğren

İyi akşamlar. Bilgisayar programcılığı okumuş biri olarak ağırdan almanızı tavsiye ederim. Sonuca odaklanmak önemlidir evet ama şıp diye olacak bir şey değil maalesef. Öncelikle biraz paranızı biriktirip bir bilgisayar alınız. Telefonda falan da temel diller için derleyiciler var ama işinizi görmez. Başlangıç için algoritmanın temellerini öğreniniz. Scratch gibi web siteleri bunun için uygundur. Youtube'den Algoritmanın temelleri yazarsanız türkçe kaynakla en azından mantığını, ne işe yaradığını ve neden bilmek gerektiğini daha rahat kavrarsınız. Ardından basit bir programlama dilinde(C++, C veya C#) konsol uygulamaları yazmaya başlayabilirsin. Dediğim gibi şıp diye olmayacak. Emekliyoruz şimdilik. Konsoldan sonra C# ile görsel programlamaya daha rahat geçiş sağlayabilirsiniz. Sonrasında SQL öğrenerek kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kayıttan kastım kütüphaneniz olduğunuzu düşünün ve kitap kayıt edeceksiniz sisteme, yani stok tutacaksınız. Bu tarz işler için gerekli SQL. Bunların ardından hangi dillere yönelmek istediğiniz, neler yapmak istediğiniz size kalmış. Ben size giriş için yardımcı olmaya çalıştım. Umarım işe yaramıştır. İyi günler dilerim.

Hocam Lubuntu öneririm o sisteme. Onun dışında 3000TL civarına rekabetçi oyunları oynatacak ve tüm yazılım işlerinizi yapacak bir PC toplanabilir.

3000 tl güzel oyun açan bilgisayar yoktur diye düşünüyorum ama eğer var ise şanslıyız demektir ben 4000 aşağısı iyi olmaz diye biliyordum ama siz normal oyun düşünmüş olabilirsiniz ben güncel oyunlardan bahsettim çünkü bir süre sonra eski oyunlarda tükenecek ve belki dolar düşecek pc fiyatları ile beraber bu yüzdende pc yide satamayacaksınız öyle evde duracak kalacak zaten o fiyata 8gb ram anca takılır şuan zaten 16gb neredeyse standart konumunda tabi alınırmı alınır ama geleceğine düşünmek lazım 6000 liraya orta seviye bir pc toplanabilir mesela ben o yüzden öyle dedim 6000 tl ye düşüne bileceğimiz herşeyi yapabilecek bir pc alınır tabi 3000 e alanlar olabilir onlarada birşey söylemeye hakkımız yok ama bana göre en az 4000 önerilen en az sistem ise 6000 tl olmalı daha üstü olursa zaten bayağı uzun bir süre (6 yıl gibi) oyunsuz kalmayız

Geri
Yukarı