Yazılım projesi yaparken hangi yollar izlenmeli?

crime.minister

Decapat
16 yaşındayım c# öğreniyorum. Biraz Javascript, CSS ve HTML biliyorum. Bir hocamla sohbet ederken dile getirdim yazılımla uğraşmak istediğimi. O da şimdiye kadar proje yaptın mı diye bir soru yöneltti. Benim merak ettiğim şey bir proje geliştirmeye başlamadan önce bir dili ince ayrıntılarıyla bilmek mi gerekiyor ve hangi basamakları takip etmek gerek? Referans alınabilecek nereler var? Cevapladığınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimse bir dili en ince ayrintisina kadar bilemez. Programlama ve dil ogrendikce kendi seviyeni bilirsin. Neyi yapip, neyi henuz yapamayacagini da bilirsin. Kafandaki projeyi yapabilecek kadar kendini hazir hissettiginde de o projeyi yapar, yaparken de bir seyler ogrenir daha da gelisirsin. Yazilim dunyasinda bir seye "biliyorum" demek kolay elde edebilecegin bir statü degil. Ama proje yapmak icin bir dili komple bilmeye zaten gerek yok.

Üniversitelerde bunun için yazılım mühendisliği veya yazılım geliştirme isminde ayrı bir ders verilir.
Yazılımın bitmesiyle proje tamamlanmaz, bunun optimizasyonu, dökümantasyonu vs. vardır. Ticari bir proje ise Agile Software Development denen metod kullanılır, açık kaynak bir proje ile Git kullanmayı iyi bilmek gerekir. Böyle birçok prensibi vardır bu işin.

Ancak şu an bunlar için erken. Son kullanıcının işini görebilecek bir şey ortaya çıkartsan yeterli.

Üniversitelerde bunun için yazılım mühendisliği veya yazılım geliştirme isminde ayrı bir ders verilir.
Yazılımın bitmesiyle proje tamamlanmaz, bunun optimizasyonu, dökümantasyonu vs. vardır. Ticari bir proje ise Agile Software Development denen metod kullanılır, açık kaynak bir proje ile Git kullanmayı iyi bilmek gerekir. Böyle birçok prensibi vardır bu işin.

Ancak şu an bunlar için erken. Son kullanıcının işini görebilecek bir şey ortaya çıkartsan yeterli.
peki kendimi geliştirmem için ne önerirsin

Arkadaşın da dediği gibi İngilizce önemli. Şuan temel programlama dillerinini (Python, Java vs.) yüzeysel olarak öğrenip daha yeni (Kotlin, Dart) programlama dillerine yönelmeni tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı