Yazılım ve oyun için monitör önerisi

Yuuns

Hectopat
Yer
Ankara
Merhabalar.

Toplayacağım bilgisayara monitör seçerken zorlandım, monitör tecrübem olmadığı için size danışmak istedim.
Sistemi genellikle yazılım, ara sıra tasarım ve oyun için kullanacağım. Bir süre araştırma yaptım ama çok fazla seçenek arasında boğuldum.

Birisi pivot olmak üzere 2 monitör kullanacağım, ilkini şimdi diğerini ise sonradan alacağım.
Monitörü Ryzen 5 3600 ve RX 5600 XT ile kullanacağım.
Aradığım özelliklerse şunlar:
  • QHD (1440P, 2K) çözünürlük.
  • 27" boyut.
  • IPS veya VA panel.
  • FreeSync.
  • Göz sağlığım için Low Blue light, eye care, Free flicker gibi özellikler.
  • Yaklaşık 4ms gecikme süresi (o kadar da önemli değil)
Alacağım ekran kartı araştırmalarıma göre 2K çözünürlükte, haşmetli oyunlarda yaklaşık 60 FPS alıyor. Çok sık oyun oynamayacağım için tazeleme süresi o kadar da önemli değil, 60-75 HZ benim için yeterli ama bu ekran kartı 2K çözünürlükte Apex Legends'de 100 civarı, CS:GO'da 200 civarı FPS alıyor. Bu tür oyunları da sık sık oynuyorum. Bu durum çok sıkıntı olur mu? FreeSync şart mıdır?

Ve son olarak VA ile IPS arasında devasa bir fark var mıdır? Yazılım amaçlı kullanılacak bir monitörün VA panel olması sıkıntı yaratır mı? Daha önce iki panel türünü de kullanmış birisi beni aydınlatsın lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım için mavi ışık filtreli VA panel öneririm. Çünkü beyaz siyah dengesi en iyi VA panelde. FPS oyunu oynuyorsanız yine VA panel olmalı ve mutlaka freesync olmalıdır.

TN panel xl2411p önerebilirim. 27" değil zaten CS:GO' yu 27" monitörde oynıyan e-sporcu sayısı oldukça azdır diye düşünüyorum. Daha önceden TN panel kullanmadıysan gözün alışamayabilir.

Yazılım için TN'de olsa olur pek önemi yok.
Oyun oynayacaksanız güzel görüntü kalitesi almanız için VA panel öneririm. IPS ile VA arasında dağlar kadar fark yok ama VA ile TN arasında çok büyük fark var.

TN panel xl2411p önerebilirim. 27" değil zaten CS:GO' yu 27" monitörde oynıyan e-sporcu sayısı oldukça azdır diye düşünüyorum. Daha önceden TN panel kullanmadıysan gözün alışamayabilir.
E-spor oyuncusu değilim, sadece arada sırada girip oynuyorum.

Yazılım için TN'de olsa olur pek önemi yok.
Oyun oynayacaksanız güzel görüntü kalitesi almanız için VA panel öneririm. IPS ile VA arasında dağlar kadar fark yok ama VA ile TN arasında çok büyük fark var.
TN panel yazı okumak ve yazılım yapmak için pek uygun bir panel türü değil. İnternette araştırdığım yabancı kaynaklara göre birçok yazılımcı TN panel kullanmaktan muzdarip. Bu nedenle TN panele konuda yer vermedim.

Yazılım için mavi ışık filtreli VA panel öneririm. Çünkü beyaz siyah dengesi en iyi VA panelde. FPS oyunu oynuyorsanız yine VA panel olmalı ve mutlaka freesync olmalıdır.
Daha önce kullanmış olduğunuz verdiğim kriterlerde VA panel bir monitör var mıdır?

Son düzenleme:
@Yuuns Hocam ne yaptınız acaba ?
2 sene önce bilgisayar toplarken monitör bütçesinden biraz kısmak zorunda kalmıştım, 1080p IPS bir monitör seçtim.

2 senedir bu monitörü kullanıyorum çok memnunum ne ölü piksel ne de ışık sızması gibi bir problemle karşılaştım. Ancak ben aldığımda 1.100 TL idi. 😄

Konuda bahsettiğim 2. pivot monitörü de eski monitörümü söküp pivot olacak şekilde modifikasyon yaptım, onu kullanıyorum.

2 sene önce bilgisayar toplarken monitör bütçesinden biraz kısmak zorunda kalmıştım, 1080p IPS bir monitör seçtim.

2 senedir bu monitörü kullanıyorum çok memnunum ne ölü piksel ne de ışık sızması gibi bir problemle karşılaştım. Ancak ben aldığımda 1.100 TL idi. 😄

Konuda bahsettiğim 2. pivot monitörü de eski monitörümü söküp pivot olacak şekilde modifikasyon yaptım, onu kullanıyorum.
Teşekkürler cevap için... Bende şu monitörü almayı planlıyorum. HP X27i QHD Gaming Monitör (8GC08AA) : Amazon.com.tr

Geri
Yukarı