Yazılım ve Programlama için GNU/Linux dağıtımı önerisi

Yazım editörü olarak Visual Studio CODE kullanırsınız diye tahmin ediyorum, Visual Studio Code bütün Linux sürümlerinde kullanılabiliyor. Zaten Wine ile çoğu yazı editörünü kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kubuntu deneyebilirsin. IDE olarak ise VS Code, Atom, Sublime Text kullanabilirsin.

Ama ben olsam, C/C++ ve Python için Linux ile uğraşmazdım. @The Anorak 'ini ilk sayfada dediklerine katılıyorum. Eğer keyif / hobi için programlama yapıyorsan, gözüne güzel gelen bir dağıtım kullanabilirsin. Ama bunu bir iş ya da profesyonel olarak yapacaksan, o zaman rahat edeceğin bir OS seçmen gerek.

Kubuntu deneyebilirsin. IDE olarak ise VS Code, Atom, Sublime Text kullanabilirsin.

Ama ben olsam, C/C++ ve Python için Linux ile uğraşmazdım. @The Anorak 'ini ilk sayfada dediklerine katılıyorum. Eğer keyif / hobi için programlama yapıyorsan, gözüne güzel gelen bir dağıtım kullanabilirsin. Ama bunu bir iş ya da profesyonel olarak yapacaksan, o zaman rahat edeceğin bir OS seçmen gerek.
Gıcık birisi gibi gözükmek istemem ama onların üçü de IDE değil :D Programlama yapılacaksa kod editörü yerine IDE tercih etmek çok daha mantıklı.

PyCharm, CLion gibi yazılımlar denenebilir, Linux destekleri vardır. Laravel (PHP Framework) için geliştirme yaparken PhpStorm kullanırım, VSCode gibi kod editörlerine kıyasla çok daha kolay oluyor.

Gıcık birisi gibi gözükmek istemem ama onların üçü de IDE değil :D Programlama yapılacaksa kod editörü yerine IDE tercih etmek çok daha mantıklı.

PyCharm, CLion gibi yazılımlar denenebilir, Linux destekleri vardır. Laravel (PHP Framework) için geliştirme yaparken PhpStorm kullanırım, VSCode gibi kod editörlerine kıyasla çok daha kolay oluyor.

Evet değil, kod editörü. Ama her durumda da IDE şart değil. PyCharm, Python için hep önerdiğim ve kendim de kullandığım bir IDE. Ama Python için.

Her mesajımda dediğim tek şey var: Bunlar kişiden kişiye değişir. Nerede, hangi IDE/kod editörü daha rahat çalışıyorsa, nerede daha rahat ediyorsa onu kullanmalı. Ben mesela, CUDA ve TensorFlow için Ubuntu kullanıyorum, çünkü Windows'ta CUDA ve TensorFlow ile uğraşmak işkence, tam anlamıyla işkence... Ama Node.js ya da C++ kullanarak yaptığım çalışmalar içinse Windows kullanıyorum. Çünkü Windows daha rahat geliyor. Bazısı başka dağıtımlar kullanır, bazısı macOS kullanır...

Bunun kesin bir kaidesi ya da kuralı yok. Bazı baştan sona Notepad++ kullanarak yapar işini...

Konuyu açan sadece yazılım / programlama demiş, ayrıntı vermemiş...

Hocam Debian ile Devuan'ın arasındaki fark nedir? Hangisi daha avantajlı?

Sorduğun kişinin görüşü nedir bilemem ama avantaj deyince avantaj denen kavram da kişiden kişiye değişir. Örneğin siz neyi avantaj sayıyorsunuz?.
Devuan, Debian 8 üzerine oturtulmuş Systemd kullanmayan bir melez dağıtım. Zaten çatallanmasının ana nedeni de Systemd'ye karşı olmasındandır.
Debian'a göre 2 ila 4 yıl arasında geriden gelir, pek sık güncelleme almaz, Systemd'ye alışık olan komutlarda veya sorunlarda zorlanabilir. Bir sorun olduğunda kaynak bulamazsın, öylece baka kalırsın. Şahsen ben bir yeniden başlatma komutunu gördüğümde bir makale uzunluğundaki o komutun yeniden başlatma komutu olduğuna inanamamıştım. Hatta Devuan tabanlı dağıtım yapmayı düşünüyordum, bu bahsettiğim özelliklerinden (bana göre eksisinden) dolayı vazgeçmiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı