Yazılım ve Tıp bölümlerinden hangisi seçilmeli?

Doktora kontrol için gittiğimde sormuştum. Eğer içinde insan sevgisi yoksa bu işten uzak dur demişti. Yazılımcı biriyle hiç konuşmadım.
Ben bildiğim kadarıyla çok kısa konuya değineyim, arkadaşlardan ve akrabalardan bildiğim kadarı ile: tıp eğitimi çok zor, geceni gündüzüne katman gerekiyor cidden tüm öğrencilik boyunca, ayrıca normal lisans sonrası uzmanlık yapman gerekiyor yoksa pratisyen hekim olarak kalıyorsun. Eğitimde de çok hiyerarşi var, profundan doçentine asistanına kıdemline vb. diye giden bir hiyerarşi içindesin, sen bu kast sisteminin en altında yer alıyorsun uzun yıllar boyunca. İnsanları sevmek de tek başına yetmiyor, abuk sabuk insanlarla uğraşman gerekiyor, hastalar saçma sebeplerle seni bir yerlere ya da üstlerine şikayet edebiliyorlar. Zorunlu hizmete gitmen gerekiyor. Ülkemizde de malum, dayak yiyorsun, öldürülüyorsun. Devlette çalışmazsan özel hastanelerde çalışıyorsun o da çok kaliteli bir çalışma ortamı değil, para için saçma sapan kaprisler çekmen gerekebiliyor vs vs diye gider tıbbın negatif yanları.

Ben bunları düşünüp (zaten kan vermeyi falan da hiç sevmem, siz insan kesip biçeceksiniz doktor olursanız) bilgisayar yazmıştım, memnunum.

Ben bildiğim kadarıyla çok kısa konuya değineyim, arkadaşlardan ve akrabalardan bildiğim kadarı ile: tıp eğitimi çok zor, geceni gündüzüne katman gerekiyor cidden tüm öğrencilik boyunca, ayrıca normal lisans sonrası uzmanlık yapman gerekiyor yoksa pratisyen hekim olarak kalıyorsun. Eğitimde de çok hiyerarşi var, profundan doçentine asistanına kıdemline vb. diye giden bir hiyerarşi içindesin, sen bu kast sisteminin en altında yer alıyorsun uzun yıllar boyunca. İnsanları sevmek de tek başına yetmiyor, abuk sabuk insanlarla uğraşman gerekiyor, hastalar saçma sebeplerle seni bir yerlere ya da üstlerine şikayet edebiliyorlar. Zorunlu hizmete gitmen gerekiyor. Ülkemizde de malum, dayak yiyorsun, öldürülüyorsun. Devlette çalışmazsan özel hastanelerde çalışıyorsun o da çok kaliteli bir çalışma ortamı değil, para için saçma sapan kaprisler çekmen gerekebiliyor vs vs diye gider tıbbın negatif yanları.

Ben bunları düşünüp (zaten kan vermeyi falan da hiç sevmem, siz insan kesip biçeceksiniz doktor olursanız) bilgisayar yazmıştım, memnunum.
Peki Yazılım ile ilgili bilgileriniz var mı ? Gerçekten çok güzel yazmışsınız daha çok düşünmeye başladım üzerinde.

Tıp düşünecek kadar iyi sıralama yapacaksan bence Tıp.

Tıp ile Yazılım/Bilgisayar Mühendisliği aşağı yukarı aynı. Şırnak Üniversite'sine gitmeyeceğine göre puanları yakın olacaktır.
Yazılım en kötü 40-50 Bin'den başlıyor.
Ben kesinlikle Yazılım derim. Yazılımın önü her zaman açıktır ve işsiz kalma olasılığın sıfır.
Doktor olup Sağlık Ocağında çalışmaktansa bilgisayar Mühendisi olup bir şirkette iyi bir maaşla çalışmayı yeğlerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki Yazılım ile ilgili bilgileriniz var mı ? Gerçekten çok güzel yazmışsınız daha çok düşünmeye başladım üzerinde.
Yazılım çok ucu açık bir alan, ben şu anda trde kurumsal bir firmada çalışıyorum, benim dönemimdeki arkadaşlardan herkes farklı bir şey yapıyor, kurumsal firmalarda (yazıılm firmaları, bankalar, Turkcell vb. operatörler, Aselsan, Tübitak vb. vb. ) çalışan var, kendi şirketini kuran var, akademisyen olan var, çoğu yurtdışına gitti google, amazon vb. firmalarda çalışıyorlar. Bak doktor olursan böyle bir özgürlük alanın olmuyor, şak diye yurtdışına da gidemiyorsun çalışmak için onu eklemeyi unutmuşum.

Tıp aşırı zor ama severek yapacaksan değer. Hocalar ayrı dert, hastalar ayrı dert, geçimi ayrı dert ama bir kere başarınca bir daha düşemez, kolay kolay işsiz de kalamazsın. İmkanın da çok bol olacak. Günümüzde sağlık hizmetlerine erişim imkanları belli ama sen hep erişebilir olacaksın. Bence imkanları her şekilde çok güzel ama vakit alacak ve zor olacak.

Yazılım ise artık az çok bilen herkesin, liselilerin bile yaptığı bir meslek haline gelmeye başladı. Yani artık yazılım için üniversite okumanın bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum. Herkes yazılımcı olabiliyor ama herkes o kadar iyi paralar kazanacak kadar yükselemiyor. Aynı şekilde gece gündüz çalışmak zorunda kalınan zamanlar da az mı? Değil. Bence tıpta 5 dakikada bir hasta bakmak kadar tüm gün bilgisayar başında oturmak ve hayattan aynı şekilde kopmak da kolay değil. Geceye kadar proje yetiştireceğim diye uğraşırsın, bir mesai saatin bile olmaz.

Çok iyi bir sıralama yaptın diyelim. Tıp kazanabiliyorsun. Kazan ve gir. Sonra? Sonra, AÖF'ten bilgisayar programcılığına sınavsız şekilde direkt kaydolabiliyorsun. Eğer fikrin değişir ve tıpı bırakırsan bilgisayar programcılığında ortalaman da iyi olursa DGS sınavı ile sadece Türkçe ve matematik çözerek iyi bir üniversiteye muhtemelen üçüncü sınıftan başlayabilirsin. Önce sıralamanı yap, zaten gerisi daha kolay çözülür...

Tıp'a ilgin varsa ve seviyorsan yazılıma hiç bulaşma. Yazılım için uzun deneyimler gerekiyor ve gerçek hayatta para kazanması zor. Ustası olup doğru kanalları bulman gerekiyor. Kariyer için tıp daha iyi.

Yazılıma sadece ilgi yetmiyor. Aşırı derece düşkünlük ve yoğun istek gerektiriyor. Seviyorum demekle olmuyor.
Evet herkes tıp zor diyor ama yazılım 10 kat daha zor.

Evet herkes tıp zor diyor ama yazılım 10 kat daha zor.
Yazılım zorluktan çok, sabır ve araştırma duygusu istiyor. Yani tıpta bir konuda uzmansın diyelim, yazılımda yıllardır uzman olduğun kısımda bile ertesi gün yeni bir şey öğrenebiliyorsun. Bazen içinden çıkılması güç durumlar oluyor yabancı kaynaklarda saatlerini harcıyorsun. Hepsi sabra ve vakte mal oluyor.
Kaldı ki yazılımda ortalama üstü olarak eğitimini tamamladı ne yapacak? Asgari ücretle bir firmada çalışacak o da şanslıysa. Tıp alanında ortalama üstü bile bitirse geleceği açısından maddi olarak daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı