Yazılıma giriş hakkında sorular

• Konuyu başlatan polS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 2B
ABD'de yazılımcılık yaparsa.

ABD diplomasız alır mı? Google mesela yarısı hint mühendis bu insanlar diplomasız olarak mı gittler. YouTube üzerinde anlatıyorlar. Peki nasıl yaptı, nasıl kendini geliştirdi, kimlerden yardım aldı, bunlar açıklanmıyor. Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı okudum. 4 yıllık ile bilgisayar mühendisi ile eşit tutabilir misiniz?

1- evet 2- Microsoft.

Nasıl oluyor peki. En ufak vize alırken bile senden bir sürü şart istiyor. Microsoft uzmanlık testi mct mcps sınavları için bile 1-2 yıl sırf ona hazırlanıyorsun ve geçerliliği az 1-2 yıl geçerli başarılı olduğun dönem . Böyle kurum diplomasız nasıl alır?

1) evet gerekli. İşveren daima diploma görmek ister.
2) kesin bilgi veremem.
3) kişiden kişiye değişebilir.
1'e katilmiyorum, cok bastan savma.

1) Gerekmez ama ulkemizdeki sektorde maalesef diploma algisi var.
2) Kurs alirsan bilgin iyi yerlere gelir ama ulkemiz icin universite sart (self-taught olayi gayet iyi olmasina karsin ulkemizde yine diploma isteniyor)
3) Olabilirsin bence, 2 yildir falan ogreniyorum farkli seyleri kendime belirli bir sey kattim diyebilirim. Universitede okuyacagin bolumun temelini olusturuyormus gibi dusunursen hem calisma motivasyonun da artar.

1'e katilmiyorum, cok bastan savma.

1) Gerekmez ama ulkemizdeki sektorde maalesef diploma algisi var.
2) Kurs alirsan bilgin iyi yerlere gelir ama ulkemiz icin universite sart (self-taught olayi gayet iyi olmasina karsin ulkemizde yine diploma isteniyor)
3) Olabilirsin bence, 2 yildir falan ogreniyorum farkli seyleri kendime belirli bir sey kattim diyebilirim. Universitede okuyacagin bolumun temelini olusturuyormus gibi dusunursen hem calisma motivasyonun da artar.

1) Maalesef gerçek. Bu zamanda hala tanınmış üniversite mezunu ile normal üniversite mezunu karşılaştırması yapılınca hangisi işe alınma mevzusu var. O zaman doktor olmak için 6 yıl tıp okumaya gerek yok. Dikiş konusunda eli yaktın olan dikiş diker. 6 yıl tıp sonrası TUS ondan sonra YDUS sonrası doktora, doçent, prof gerek yok. Hayatının 30 yılı diploma almak ve eğitim ile geçiyor. Eğitimsiz doktor olunabilir. Diploma sizin o alanda eğitim aldığınızı gösteren belge. Içi boş diploma tabii ki işe yaramaz. Orası ayrı. Diplomayı gerçekten almak için çaba verilmişse staj görebilme imkanı, sektördeki uzmanlaşmış kisiler ile temas kurma şansı mevcut. Bilgisayar Programcılığı okurken kendimi geliştirmek için Web sitesi yaparken keyfi kendi estetik tatmini yapıyordum. Gözüme güzel gözüküyor diye bunun yanlış olduğunu öğrendim. Diploma olmadan yazılım öğrenirsin tabii ki ama diplomalı ile diplomasız aynı olamaz.

2) Bazı kurslar içerik bakımından yeterli bilgi içermeyen içerik bakımdan dikkatli kurs önerisi verilmeli.

3) Örnek olarak ben video izleyerek anlayamam sen anlarsın o bakımdan düşündüm. Herkesin algılama durumu ve çalışma planı farklı

1-Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak gerekli mi?

2-Udemy üzerinden kurs alsam, iyi yerlere gelebilir miyim?

3-Kendi halime öğrenmeye çalışsam başarılı olabilir miyim?
Çoğu koşula göre değişir.

1- ODTÜ - Boğaziçi gibi üniversitelerde okumayacaksan, pek anlamı yok ama elinde bir diplomanın olması senin açından + olur. Bu nedenle seni çok zorlamayacak bir üniversiteye gir ve bitir ama sakın üniversiteye güvenme! Kendini sen geliştireceksin.

2- Hayır iyi yerlere gelemezsin. Udemy'deki kurslar size her şeyi öğretmez. Sadece bir yol çizer ve kafanızda belirli başlı şeylerin belirmesini sağlar.

3- Yazılım işi tamamiyle seninle alakalı bir durum. Elbette kendi başına bir şeyler öğrenebilirsin ama önüne çıkacak en büyük sorun dil olacaktır. Her konuda Türkçe içerik bulunmuyor. Yaşınız nedir bilmiyorum ama henüz 14-16 yaşları civarındaysanız, yazılım ile uğraşmak yerine vaktinizi ingilizceye ayırın.

İngilizceni 1 sene içerisinde, en azından okuduğunu ve dinlediğini anlayacak seviyeye getirirsen yazılımı öğrenme sürecin de daha hızlı olur.

Ayrıca yurtdışı odaklı bakarsak, kimse Türkiye'deki üniversiteleri bilmiyor. Kendini geliştirdiğinde okuduğun okula bakılmaksınız, yurtdışına çok rahat gidebilirsin.

Aynen, sirketlerini de yazilim bilgileri olmadan kurdular zaten.
Eki Görüntüle 1263808
Eki Görüntüle 1263809

Bu adamları standart bir insana indirgersek günümüzde asgari ücreti anca alır. Günümüz yazılım dünyası ve dinamikleriyle bu örneklerin herhangi bir alakası yok. Son yıllarda özellikle çocuklara yönelik bilmem ne bilişim, yazılım, kodlama, robotik okulları ve hatta liseleri açıldıda ne oldu? Bunca yatırıma rağmen ilerleme arpa boyu kadar çoğu alanda. Başlangıç kadar nitelikli eğitim ve çağa ayak uydurabilmekte önemli.

1-Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak gerekli mi?
Yazılımcılık için hayır. Yazılım Mühendisliği için evet.
2-Udemy üzerinden kurs alsam, iyi yerlere gelebilir miyim?
İyi yerlere gelme kriterin nedir? İyi yerlere gelmekten kastın sektöre girmek ise evet, iyi bir CS eğitimi görmüş birisi ile aynı düzeyde olmak ise hayır.
3-Kendi halime öğrenmeye çalışsam başarılı olabilir miyim?
Başarı kriterin nedir? Başarıdan kastın sektöre girmek ise evet, iyi bir CS eğitimi görmüş birisi ile aynı düzeyde olmak ise hayır.

Geri
Yukarı