Yazılıma giriş hakkında sorular

• Konuyu başlatan polS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 2B
Hayır. Fakat üniversitenin sana katacağı tek şey diploma olmayacak. Çalışma ortamlarını göreceksin, ekip çalışmaları öğreneceksin ve kaliteli hocaların olacak.

Özellikle Türk kurslarında temel amaç genel olarak sana syntax öğretmek ibaret. O yüzden bu kurslardan çok katkı sağlayamayabilirsin. Yabancıların ileri seviye kursları oluyor, şu ana kadar almadım ama iyi olduklarına dair duyum aldım.

Eğer amacın temel atmaksa kurs almana gerek yok. Milyonlarca olan herhangi bir kursu dinleyebilir, YouTube üzerinden bulabilirsin. Bence en basit yolu web sitelerindeki dokümantasyonları okumak. Web sitesinde videolardaki zaman kaybın olmaz. Anlamadığın yerlerin videolarını izlersin. Her şeyden önce ingilizceyi okuyabilmen ve anlayabilmen lazım ilk başta. Konuşman çok önemli değil, şimdilik.

Evet, olabilirsin. Bu sektörde çoğu şeyi kendi çalışmanla elde ediyorsun. Sürekli kendini geliştirip tecrübe kazanarak bir yerlere geliyorsun. Durduğun yerde sayarsan hiçbir şey olmaz.

Hocam peki ben web kodlamak ve PC yazılımları geliştirmek istiyorum. Biraz daha açayım, basitinden antivirüs yapmak gibi. Bunlar için hangi dile yönelmeliyim?

Hocam peki ben web kodlamak ve PC yazılımları geliştirmek istiyorum. Biraz daha açayım, basitinden antivirüs yapmak gibi. Bunlar için hangi dile yönelmeliyim?
Öncelikle web alanıyla masaüstü uygulama geliştirme alanı farklı kulvarlar. Öncelikle nereye yönelmek istediğini seçersen daha rahat olur.

Masaüstü uygulamaları geliştirmeye başlamak için benim tavsiyem C#. Bu farklı kişilere göre değişebilir. Kolay bir syntax'a sahip ve kaynağı bol olan bir dil. Kolayca proje örneği bulabileceğin bir dil.

1-Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak gerekli mi?
Gerekli desem eleştirilirim, gerekmez desem yine eleştirilirim. Ağzı olan konuşuyor biraz. Ben yazılım okuyorum ve açık konuşayım babamın hayrına okumuyorum yani. Yarın bir gün işe girmek istediğim zaman işveren illaki diplomamı görmek isteyecek. Sen istediğin kadar kendini yazılım alanında geliştirmiş ol. Farklı üniversitelerden mezun olan iki kişinin bile diploması eşit görünmezken diplomaya gerek yok gibi bir şey kolaylıkla söylenemez bence. Ancak şu unutulmamalı ki diploma kesin iş garantisi demek değil. Diplomanın yanında kendine kattığın diğer her şey de önemli.
2-Udemy üzerinden kurs alsam, iyi yerlere gelebilir miyim?
Hiç almadım, kursların kalitesi ve içeriği hakkında fikrim yok.
3-Kendi halime öğrenmeye çalışsam başarılı olabilir miyim?
Olamaman için bir neden yok. Üniversitede de her şeyi en ince ayrıntısına kadar göstermeyebiliyorlar. Sen bir konuyu öğreniyorsun belki ama o konuyla neler yapabilirsin, onu nerelerde kullanabilirsin gibi bilgiyi değerli kılacak detayların hepsini okulda öğrenemiyorsun. Burada senin isteğin ve hevesin işin içine giriyor. Seçtiğin bir programlama dilinde her öğrendiğin konudan sonra o konuyu pekiştireceğin programlar yapmaya çalışmanı, en sonunda bütün öğrendiklerini tek programda toplamanı öneririm. Örneğin pazartesi "while" öğrendin diyelim. Salı günü "struct" öğrendiysen salı gününün sonunda son kez "struct" hakkında öğrendiklerini somut hale getirebilecek programlar yaptıktan sonra "while" ve "struct" kullanarak programlar yap. En sonunda bir bakacaksın ki öğrendiğin her şeyi tek programda kullanmışsın ve aslında ortaya oldukça işlevsel ve yazması karmaşık bir program çıkmış.

Gerekli desem eleştirilirim, gerekmez desem yine eleştirilirim. Ağzı olan konuşuyor biraz. Ben yazılım okuyorum ve açık konuşayım babamın hayrına okumuyorum yani. Yarın bir gün işe girmek istediğim zaman işveren illaki diplomamı görmek isteyecek. Sen istediğin kadar kendini yazılım alanında geliştirmiş ol. Farklı üniversitelerden mezun olan iki kişinin bile diploması eşit görünmezken diplomaya gerek yok gibi bir şey kolaylıkla söylenemez bence. Ancak şu unutulmamalı ki diploma kesin iş garantisi demek değil. Diplomanın yanında kendine kattığın diğer her şey de önemli.
"Diploma, iş kapısı açar" bu konuda herkes hem fikri zaten. Sadece diplomanın tek başına yeterli olmadığını ve belli bir şeyde şart olmadığını söylüyoruz. Bunu da laf olsun torba dolsun diye değil, örnekleri olduğu için söylüyoruz.

Diploma, her zaman işe yarar. İş görüşmesine gitmene fayda sağlar, şirketin senin hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve işe girmeni de sağlar çoğu durumda. Fakat işe girdikten sonrası senin de söylediğin gibi sana bağlı. İşini iyi yapamayanı, istediği diplomaya sahip olsun tutmazlar.

Alaylı olup çok iyi yerlerde çalışanlar da var. Fakat sayıları az. Bu yüzden mümkünse üniversite kesinlikle okunmalı, sadece diploma için değil. Üniversite birçok şey katar insana.

Bu arada "eleştirilim" diye korkmana gerek yok forumda. Herkes kendi düşüncesini ifade ediyor. Çekinmeden, kurallar çerçevesinde konuşabilirsin. :)

"Diploma, iş kapısı açar" bu konuda herkes hem fikri zaten. Sadece diplomanın tek başına yeterli olmadığını ve belli bir şeyde şart olmadığını söylüyoruz. Bunu da laf olsun torba dolsun diye değil, örnekleri olduğu için söylüyoruz.

Diploma, her zaman işe yarar. İş görüşmesine gitmene fayda sağlar, şirketin senin hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve işe girmeni de sağlar çoğu durumda. Fakat işe girdikten sonrası senin de söylediğin gibi sana bağlı. İşini iyi yapamayanı, istediği diplomaya sahip olsun tutmazlar.

Alaylı olup çok iyi yerlerde çalışanlar da var. Fakat sayıları az. Bu yüzden mümkünse üniversite kesinlikle okunmalı, sadece diploma için değil. Üniversite birçok şey katar insana.

Bu arada "eleştirilim" diye korkmana gerek yok forumda. Herkes kendi düşüncesini ifade ediyor. Çekinmeden, kurallar çerçevesinde konuşabilirsin. :)
Eleştirilirim diye korkmuyorum zaten. Üslubuna dikkat ederek mantıklı bir açıklaması olduğu sürece isteyen istediğini söyleyebilir sizin gibi. Ben sadece hiçbir bilgisi olmadan klavyeyi eline alıp sallayanlarla muhatap olmak istemedim. :)

"Diplomanın yanında kendine kattığın diğer her şey de önemli" cümlemde tam olarak sizin demek istediğiniz şeyi söyledim zaten. Her üniversitenin diploması aynı güçte görülmüyor, bunu hepimiz biliyoruz. Bu noktada da kendimize kattıklarımız işin içine giriyor ancak ben bu sistemin de ne kadar sağlıklı olduğundan emin değilim. CV dolu dolu gözüksün diye bu sefer de kendilerine bir şey katsın veya katmasın sağdan soldan sertifika toplamaya başlıyorlar. Sertifika var, sertifikanın sana sağlaması gereken bilgi birikimi yok. Bilgi birikimi olsa bile kullanmayı bilmiyorsun. Sonuç ne? İşe girdikten sonra işverenin beklentilerini karşılayamadığın için işini kaybetme veya ömür boyu daha iyi yerlere gelme hayaliyle olduğun yerde sayacağın bir iş hayatına sahip olma. Zaten bu yüzden sürekli üniversite mezunu olmayan milyarderler örnek veriliyor. Adamın bilgili olduğunu gösteren bir belgesi yok ama yaptıkları öyle seviyelerde ki milyonlara örnek olmuşlar. Onları örnek alırken bakmamız gereken şey ise üniversite bitirmemiş olmaları değil. Bir yerlere gelebilmek adına sarf ettikleri çaba, öğrenmek için izledikleri yol ve vizyonlarını örnek almalıyız.

O yüzden diplomalar ve sertifikalar bize öncelik tanınmasını sağlayan belgeler. Senin yeteneklerini, başardıklarını ve vizyonunu gören işveren zaten senin aldığın diplomaya sertifikaya bakmaz.

1-Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak gerekli mi?

Değil fakat çok büyük bir avantaj sağlar. Önceki kuşaklarda piyasadaki yazılımcı açığı dolayısıyla diplomaya gerek duyulmadan iş bulunabiliyordu fakat şu anda piyasaya talep çok fazla. Rakiplerinizin üniversite bitirip üzerine master yapmış tecrübeli coderlar olduğunu düşünün.

2-Udemy üzerinden kurs alsam, iyi yerlere gelebilir miyim?

Kurslar size sadece yol gösterir, hiçbir yere getirmez. İyi İngilizce seviyesine sahip, araştırmayı seven ve düzenli çalışan biriyseniz size pek tabi katkı sağlayacaktır.

3-Kendi halime öğrenmeye çalışsam başarılı olabilir miyim?

Önceki soruya benzer; yeterli çabayı gösterirseniz neden olmasın?

Anladığım kadarıyla üniversite okumak istemiyorsun dostum, lütfen bu kararından vazgeç. Eğer orta okul - lise dönemlerindeysen kodlama öğrenmek yerine derslerine odaklan. İstediğin birçok şeyi temelleriyle üniversitede öğreneceksin zaten. Üniversite öncesinde kodlama biliyor olmana da gerek yok, ilgi duyman ve sonrasında okurken kendini geliştirmen yeterli.

Elon Musk ve Bill Gates kendileri birer şirket sahibi ve sizin gibi bir yerde çalışmak zorunda değiller. Üstelik gösterilen birer programcı da değiller. Onların başarısı, birer yönetim dehası olmalarından kaynaklanıyor. Yazılım konusundaki bilgilerinden değil.

Siz ne bir dehasınız, ne de sermaye sahibi. Diplomanız da yoksa, birer hiçsiniz.

Onların başarısı, birer yönetim dehası olmalarından kaynaklanıyor. Yazılım konusundaki bilgilerinden değil.
Aynen, sirketlerini de yazilim bilgileri olmadan kurdular zaten.
Screenshot_20220108_005109.png

Screenshot_20220108_005126.png

İş imkanı yaratmak istiyorsanız eğer proje geliştirmeniz gerekir. Geliştirdiğiniz projelerin algoritmalarından tutun kod düzenine kadar her şeyi titizlikle yaptığınız zaman o işi bildiğinizi kanıtlayabilirsiniz. İlla ki diploma gerekli değildir. Diploma sadece artı puan katar. Yani CV'nizi güzelleştirir diyebiliriz.

Elon Musk ve Bill Gates kendileri birer şirket sahibi ve sizin gibi bir yerde çalışmak zorunda değiller. Üstelik gösterilen birer programcı da değiller. Onların başarısı, birer yönetim dehası olmalarından kaynaklanıyor. Yazılım konusundaki bilgilerinden değil.

Siz ne bir dehasınız, ne de sermaye sahibi. Diplomanız da yoksa, birer hiçsiniz.
Kısmen doğru. Elon Musk ve Bill Gates aslında birer girişimciler. İkisinin de bu kadar büyük kişiler olmasının sebebi girişimlerinde başarılı veya başarısız (uzay çalışmalarında başarısızlıklar normaldir) olmalarından kaynaklanıyor.

Fakat ikisi de bu işe programlama alanından başladı. Elon Musk'ın ilk sattığı şey kendi yazdığı bir oyundu. Ondan sonra Zip2 falan gidiyor öyle. Bill Gates ise herkesin bildiği gibi Microsoft'un kurucusu ve ilk başlarda mühendislerinden birisi. O yüzden programlama alanından geçmiş, bu alan üzerinden sermeye oluşturmuş kişiler.

Geri
Yukarı