Yazılıma giriş için hangi dil öğrenilmeli?

Biz yazılıma pascal ile başlamıştık. Sonra Delphi ve yanında Mysql ile devam etmiştik. Şimdi millet Delphi'ye öcü gibi bakıyor. Varsa yoksa c, c++, c# vs. Daha bir kişinin delphi tavsiye ettiğini görmedim.

Hangi alana ilgi duyuyorsan ona göre seç. Yoksa bence Java. Ama bir kaç yazı vs oku hangisine ilgi duyarsan ona göre seç bence. Sonra pişman olma ya da gereksiz uğraşma. Ama tabi önce kararlı olmalısın ve yeteri kadar İngilizce yapmalısın.

Delphi'ye öcü gibi bakıyor.
Güncel olarak kullanım alanı yok. Eski sistemlerin maintenance'ı için öğrenilebilir.
Ona kalırsa ben Commodore BASIC biliyorum az biraz. Ne işime yarıyor derseniz. Tek kelime ile "hiç".
Sırf Basic esprileri yapmak için birazcık bakıyım dedim. Döngüler, değişkenler derken vasat üstü işleri yapabilecek kadar öğrenmiş bulundum.

Güncel olarak kullanım alanı yok. Eski sistemlerin maintenance'ı için öğrenilebilir.
Ona kalırsa ben Commodore BASIC biliyorum az biraz. Ne işime yarıyor derseniz. Tek kelime ile "hiç".
Sırf Basic esprileri yapmak için birazcık bakıyım dedim. Döngüler, değişkenler derken vasat üstü işleri yapabilecek kadar öğrenmiş bulundum.
Hocam Java ile işletim sistemi yapılır mı? Hani yazdığımız kodlar her platformda çalışır oluyor ya. Yapsak her platformda çalışan işletim sistemi mi olur?

Hocam Java ile işletim sistemi yapılır mı? Hani yazdığımız kodlar her platformda çalışır oluyor ya. Yapsak her platformda çalışan işletim sistemi mi olur?
Java yapısı gereği bir JVM(Java Virtual Machine)'e ihtiyaç duyuyor. Bir ara katmak kullanarak işletim sistemi yazılır ancak. Ara katman'ın yine Assembly, C veya C++ gibi dillerle yazılması gerektiği için boş yere performans kaybı yaşanır. Onun yerine her işletim sistemi için JRE'ler yayınlanıyor.

Yanlış bilgilendirme. Delphi ile masaüstü, mobil, web ve konsol yazılımları için tümleşik geliştirme yapılabiliyor.

Java yapısı gereği bir JVM(Java Virtual Machine)'e ihtiyaç duyuyor. Bir ara katmak kullanarak işletim sistemi yazılır ancak. Ara katman'ın yine Assembly, C veya C++ gibi dillerle yazılması gerektiği için boş yere performans kaybı yaşanır. Onun yerine her işletim sistemi için JRE'ler yayınlanıyor.
Hocam zaten onlar halihazırda değil mi? Hazır olmasa bile bir defa yazarsın bir daha uğraşmassın. Değil mi?

Basit kodlamalar yapmak istiyorsan hobi niyetine > Python ve Html

Basit uygulamalar yapayım hatta amatör olarak oyun yapayım diyorsan > C# ve Java

İşletim sistemi veya veritabanı ile ilgilenmek istiyorsan > C ve SQL

En başından başlayıp sonra ciddi çalışacağım diyorsan sırayla : Python > C# > C++ > Swift

Bence kodlama mantığını kapmak için Python çok hoş oluyor. Ben de Python ile başladım, imza kısmımdan yazdığım yazıya bakabilirsiniz. Algoritma mantığını kavrattığını düşünüyorum. Bir arkadaş "sakatlıyor" demiş ama katılmıyorum. Bence Python gayet güzel bir dil, başlangıç için. Yazmak ve okumak çok kolay. Kodlama mantığını kavrayıp başka dillere göz gezdirebilirsiniz. Yeni dillerde sıkıntı yaşamazsınız. Bu süreçte İngilizcenizi de geliştirmeye çalışın, çok önemli.

Aşırı beğendiğim bir kaynak:

Çok beğendim ben, hocanın anlatımı çok hoştu. İndirim ile 28 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz. Her gün indirim geliyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı