Yazılıma giriş için hangi dil öğrenilmeli?

Yanlış bilgilendirme. Delphi ile masaüstü, mobil, web ve konsol yazılımları için tümleşik geliştirme yapılabiliyor.
Şimdi rasyonel düşünelim. Android uygulama geliştirmek için 100 kişiden kaçı 0'dan Delphi öğreniyor. Kaçı 0'dan Java veya Kotlin öğreniyor?

Olay Web'e geldiği zaman artık C++, Java bile ağır kalıyor. Artık JS, TS, PHP, Ruby, Go gibi diller isteniyor.

Şimdi rasyonel düşünelim. Android uygulama geliştirmek için 100 kişiden kaçı 0'dan Delphi öğreniyor. Kaçı 0'dan Java veya Kotlin öğreniyor?

Olay Web'e geldiği zaman artık C++, Java bile ağır kalıyor. Artık JS, TS, PHP, Ruby, Go gibi diller isteniyor.
Kaç kişinin yaptığı değil, güncel olup yapılabildiği önemli. Basit projeleri demiyorum(onlar zaten çok rahat yapılır), diğer dillerle yapılan çoğu dev projeler, Delphi ile de yapılabilir.

Kaç kişinin yaptığı değil, güncel olup yapılabildiği önemli. Basit projeleri demiyorum(onlar zaten çok rahat yapılır), diğer dillerle yapılan çoğu dev projeler, Delphi ile de yapılabilir.
Tek kişi geliştiriyorsa isterse Holy C ile yazsın sorun yok ancak yazılım bir ekip işi.
Ekip ile yapmaya başladığınız zaman sizin gibi Delphi ile program geliştirebilen birisini daha bulmanız veya yetiştirmeniz gerekiyor. Bu yüzden hali hazırdan kullanım oranı yüksek olan dilleri biliyor olmak daha büyük avantaj.

İlgilendiğiniz için herkese teşekkür ederim. Genel öneri C# ve Python üzerine... Bende Python başlayıp C# geçme niyetindeyim.(Sebebi Python bilen bir arkadaşım var, bir sorunla karşılaştığımda ulaşılabilir bilgi kaynağım olmuş oluyor kendileri)

Bence Python başlaman doğru karar hem kütüphanesi geniş hem kaynağı fazla hemde dil diğerlerine göre daha kolay istediğini yazabilirsin programlama diliyle.

Peki konunun pek rağbet görmeyen kısmına dikkat çekerek şunu sormak istiyorum ; hangi linux dağıtımı? Ve linux için kaç gb ayrılmalı?

Yazi tura at, sec birini. Uzun vadede programlamaya basladigin dilin bir onemi yok. Basarili bir yazilim muhendisi yazilim ogrenmeye A diliyle degil B diliyle baslamis olsaydi yine ayni miktarda basarili olurdu, basladigin dilin onemi neredeyse sifir.

Linux'e girmene gerek yok, Windows'da her sey var (neredeyse). 2 yeni seyi hayatina sokarak yavaslatirsin kendini yalnizca.

Geri
Yukarı