Yazılıma hangi dil ile başlamalıyım?

MertEren94

Hectopat
15 yaşındayım, hiç kodlama bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum, amacım oyun geliştirmek (önce 2D oyun geliştirmek istiyorum) kodlama gerektirmeyen motorlardan 1 küçük oyun yaptım ama bunlar hiçbir şey ifade etmediği için hazır şu karantina döneminde kodlama öğrenip sonrasında küçük oyunlar geliştirmek istiyorum.

Birkaç konuya göz attım ve genelde herkes Python öneriyor ama nadiren C önerenler de var hangisi ile başlamam benim için iyi olur?
(Kodlama namına hiçbir bilgim yok, İngilizcem iyi (yaşıtlarımla kıyaslandığında çok daha iyi sayılır), sistemim RX 570, R5 2600, 8 GB RAM, Windows 10 Home.

Son düzenleyen: Moderatör:
15 yaşındayım, hiç kodlama bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum, amacım oyun geliştirmek (önce 2D oyun geliştirmek istiyorum) kodlama gerektirmeyen motorlardan 1 küçük oyun yaptım ama bunlar hiçbir şey ifade etmediği için hazır şu karantina döneminde kodlama öğrenip sonrasında küçük oyunlar geliştirmek istiyorum.

Birkaç konuya göz attım ve genelde herkes Python öneriyor ama nadiren C önerenler de var hangisi ile başlamam benim için iyi olur?
(Kodlama namına hiçbir bilgim yok, İngilizcem iyi (yaşıtlarımla kıyaslandığında çok daha iyi sayılır), sistemim RX 570, R5 2600, 8 GB RAM, Windows 10 Home.

İstediğiniz bir programlama dili ile öğrenmeye başlayabilirsiniz.

C/C++ öğrenebilirsen diğer diller çok basit gelmeye başlar ama eğer zor gelir ve hevesin kaçarsa birşey öğrenemedende programı kapatabilirsin. C# öneriyorum, ayrıca bilgisayarının bir etkisi olmuyor bence sadece daha hızlı programı açmaktan başka bir işime yaramadı şuan ki güncel sistemim.

Moderatör gerekli cevabı vermiş ama bende kendi fikrimi belirteyim. Oyun yapmak istediğin için C# gerekiyor sana fakat C# dili Python'a göre bir nebze daha karmaşık olduğu için bu işe başlarken en başında zevk alman için kolaydan başlaman daha mantıklı olabilir. İlk başta Youtube üzerinden Python programlama dilini giriş seviyesinde öğrenmeni ve ardından C# için Udemy üzerinden kurs almanızı öneririm. Bu sayede programlama hakkında temel bilginiz olur C# dilini daha kolay kavrarsınız ardından oyun yapmak için kullanacağınız programlarda daha yüksek verim alırsınız. Büyük ihtimalle oyun için Unity kullanacaksınız en azından Unity ile başlamanız bana göre en doğrusu. Sonunda baktığınızda giriş seviyesi Python bilgisi, ortalama düzeyde C# bilginiz ve Unity kullanımı hakkında bilginiz olacak.

C# veya python ile başlayabilirsin.

Moderatör gerekli cevabı vermiş ama bende kendi fikrimi belirteyim. Oyun yapmak istediğin için C# gerekiyor sana fakat C# dili Python'a göre bir nebze daha karmaşık olduğu için bu işe başlarken en başında zevk alman için kolaydan başlaman daha mantıklı olabilir. İlk başta YouTube üzerinden python programlama dilini giriş seviyesinde öğrenmeni ve ardından C# için Udemy üzerinden kurs almanızı öneririm. Bu sayede programlama hakkında temel bilginiz olur C# dilini daha kolay kavrarsınız ardından oyun yapmak için kullanacağınız programlarda daha yüksek verim alırsınız. Büyük ihtimalle oyun için Unity kullanacaksınız en azından Unity ile başlamanız bana göre en doğrusu. Sonunda baktığınızda giriş seviyesi python bilgisi, ortalama düzeyde C# bilginiz ve Unity kullanımı hakkında bilginiz olacak.

Galiba önce biraz python öğrenmeye çalışacağım, nereden izleyebilirim önerebileceğiniz Türkçe bir YouTube kanalı veya video serisi var mı? (Hem python hem C# için önerirseniz sevinirim)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı