Yazılıma hangi dil ile devam edilmeli?

Merhaba,

@walter wick ilk aşamada HTML, CSS ve JS öğren. Bu senin tam zamanlı olarak yaklaşık olarak 3-6 ay arasında bir zamanını alır.

Daha sonra web geliştirmeyi PHP ile mi, React'la mı veya Python'la (Django ile) mi yapacaksın buna daha sonra karar veririsin. :) her birinin avantajlı olduğu yönler var.

Hele bir ilk teker dönsün. Sonrası daha kolay oluyor.

Saygılarımla.

Hocam bence PHP eskidi. Öğrenmesine gerek yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bunları kullanmıştım.

Çok teşekkür ederim hocam mutlaka bugün başlayacağım. Peki hocam bu nasıldır?

Merhaba,

@walter wick ilk aşamada HTML, CSS ve JS öğren. Bu senin tam zamanlı olarak yaklaşık olarak 3-6 ay arasında bir zamanını alır.

Daha sonra web geliştirmeyi PHP ile mi, React'la mı veya Python'la (Django ile) mi yapacaksın buna daha sonra karar veririsin. :) her birinin avantajlı olduğu yönler var.

Hele bir ilk teker dönsün. Sonrası daha kolay oluyor.

Saygılarımla.

Aynen hocam. Önce bir başlayayım sonra gerisi kolay.

Son düzenleyen: Moderatör:

Web programlama için PHP eski bir dil olabilir ama hala düzenli olarak geliştiriliyor. Dünyadaki sunucuların %77,4'ünde PHP script dili kullanılıyor. Yani bu haliyle hala daha çok kişiye ekmek yedirir. ☺️

Ama geleceği düşürerek React veya TypeScript'a da başlanabilir. Bu arada Ruby programlama dili ile kullanılan Ruby on Rails framework'ü de yükselişte.

php_market_position.png

interest-usage-and-awareness.png

Kaynak: W3Techs.com PHP Kullanım istatistiği

Saygılarımla.

Web için önce HTML ve CSS temellerini öğren, backend üzerinde çalışacaksan Ruby on Rails'e göz at. JS Frontend için Svelte veya Vue'a bakabilirsin.

Masaüstü uygulaması yapacaksan C++ ile Qt kullanabilirsin. Qt çoğu işletim sistemi ile uyumlu.

PHP eskimedi, Web alanına baktığında hâlâ en iyilerinden. Laravel ile daha da güçlendirebilirsin.

Merhaba,

Masaüstü uygulamlar için C, C++ yerine Rust'a da bakabilirsiniz. Yeni bir programlama dili; lakin C kadar hızlı, stabil ve daha iyi güvenlik kontrolleri sunuyor. Çok yakın bir zaman içerisinde C'nin yerini alacağını düşünüyorum.

Örneğin, Linux çekirdeği geliştirilmesi, Linus Towards'ın açıklamasına göre, 2023 yılından itibaren Rust ile yapılmaya başlanacak.

Saygılarımla.

Kaynak: Linus Torvalds: Rust will go into Linux 6.1

Web programlama için PHP eski bir dil olabilir ama hala düzenli olarak geliştiriliyor. Dünyadaki sunucuların %77,4'ünde PHP script dili kullanılıyor. Yani bu haliyle hala daha çok kişiye ekmek yedirir. ☺️

Ama geleceği düşürerek React veya TypeScript'a da başlanabilir. Bu arada Ruby programlama dili ile kullanılan Ruby on Rails framework'ü de yükselişte.

Eki Görüntüle 1528571

Eki Görüntüle 1528581

Kaynak: W3Techs.com PHP Kullanım istatistiği

Saygılarımla.
Her ne kadar rakiplerine göre low level bir dil olsa da sunucu işlerinde stabil bir dil PHP.

Merhaba,

Masaüstü uygulamlar için C, C++ yerine Rust'a da bakabilirsiniz. Yeni bir programlama dili; lakin C kadar hızlı, stabil ve daha iyi güvenlik kontrolleri sunuyor. Çok yakın bir zaman içerisinde C'nin yerini alacağını düşünüyorum.

Örneğin, Linux çekirdeği geliştirilmesi, Linus Towards'ın açıklamasına göre, 2023 yılından itibaren Rust ile yapılmaya başlanacak.

Saygılarımla.

Kaynak: Linus Torvalds: Rust will go into Linux 6.1
Rust iyi bir dil ancak direkt olarak C/C++'ın yerini alamaz bence. Gelişmesi zaman alacaktır.
C/C++ yerine Carbon da denebilir. Çıktığında önü açık olabilecek bir dil.
Ancak Carbon'un ilerideki gelişim süreci Rust ile aynı olur bence.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı