Yazılıma hangi dille başlanmalı?

Oyun programlama için C ve C++ çok kullanılıyor. Buna ek olarak Unreal Engine, CryEngine ve Unity 3D oyun motorları C# programalama diline de olanak tanıyor. Oyun geliştirmek için TR de iş bulmak biraz zor. Çünkü elle tutulur bir oyun firması yok.

Web tarafında ise ekosistem daha önemli. Dotnet Core, PHP Laravel, Java Spring, Python Django, Nodejs Express gibi bir çok seçenek bulunuyor. Türkiye'de anında iş bulabilirsin. Ayrıca web geliştirici çok fazla olduğundan (biri de benim) bir daha düşün derim.
GameLAB var Türkiye'de. Bir de Mount and Blade yapımcıları.

C# bence başlangıç için ideal. Birazcık karışık geliyor başlarda ancak çok zor değil. Python da tercih edilebilir tabi. Python daha modern ve basit olduğu kadar da kullanışlı bir dil. Ayrıca başlangıçta basit matematik işlemleriyle başlaman daha sağlıklı olur. Kurs alırsan kesin onlarla başlarsın zaten. Sıkılma hemen.
Kodlamak sanıldığı kadar eğlenceli değil arkadaşlar. Çevrenizde o kadar fazla güzel meslekler var ki hiçbirini görmüyorsunuz.
Hiç katılmıyorum. Kişiye göre değişebilen bir şey. Şahsen ben sandığımdan daha çok eğleniyorum kodlama yaparken veya öğrenirken.

Yahoo'da çalışan bir arkadaşım HTML+CSS+JS ile başlamış ve bunlar üzerinde uzmanlaşmış. Bunlardan başlamanı veya Python ile başlamanı tavsiye ederim.

Şundan başla demek çok doğru olmayabilir, fakat şu yolları izleyebilirsin:

Web: HTML + CSS + JS
Masaüstü: C#/C++/Java vs.
Android: Java/Kotlin + Android Studio(Java'da daha çok kaynak bulunuyor ve daha çok tercih ediliyor. Bir sorun olduğunda çözümüne ulaşmak daha kolay. Kotlin daha yeni bir dil.)/C# + Unity.
iOS: Objective C/Swift + Xcode.(Android/Kotlin meselesi burada da var. Objective C, Swift'ten daha eski olduğu için, daha çok kaynak bulunuyor.)

Kaynak olarak; YouTube'da İngilizce olarak binlerce çok güzel videolar var. İngilizce bizde ne gezer dersen, Udemy'de çok ucuza, Türkçe olarak güzel kurslar satın alabiliyorsun. İngilizce olarak da çok güzel kaynaklar var tabi ki Udemy'de. Bunların dışında kitaplardan faydalabilirsin.

Bir sorun yaşadığında genelde o sorunu stackoverflow.com'da veya github.com'da bulabiliyorsun.

Bu arada yazılım firmalarında veya bir firmanın yazılım ile ilgili alanında staj yapmanı öneririm.

Gibi gibi.

Oyun programlama için C ve C++ çok kullanılıyor. Buna ek olarak Unreal Engine, CryEngine ve Unity 3D oyun motorları C# programalama diline de olanak tanıyor. Oyun geliştirmek için TR de iş bulmak biraz zor. Çünkü elle tutulur bir oyun firması yok.

Web tarafında ise ekosistem daha önemli. Dotnet Core, PHP Laravel, Java Spring, Python Django, Nodejs Express gibi bir çok seçenek bulunuyor. Türkiye'de anında iş bulabilirsin. Ayrıca web geliştirici çok fazla olduğundan (biri de benim) bir daha düşün derim.

İnternet üzerinden dil öğrenebileceğim bir site var mı ?

Düzenleme : Tamam yukarıda arkadaş yazmış.

GameLAB var Türkiye'de. Bir de Mount and Blade yapımcıları.

GramGames, PeakGames de var. Asıl söylemek istediğim ülkemizde oyun sektörü pek evrensel düzeyde değil. Uncharted, last of us gibi oyunlar gelmediği sürece de asla olmayacak. AAA oyunları pek çıkmıyor. Sadece Crytek yapabildi o da Alman firması.
Web tabanlı yazılım geliştirmek yerine mobil uygulama geliştirmek senin için daha kazançlı olacaktır.

Aslında bu sorunun cevaplanabilmesi için sorulması gereken soru "Hangi dilden başlamalıyım?" değil, "Ben ne yapmak istiyorum?" olmalı. Çünkü günümüze baktığımız zaman milyonlarca programlama dili bulmanız mümkündür, fakat asıl önemli olan her bir programlama dilinin farklı kullanım alanları olmasıdır. O yüzden benim önerim önceden ne yapmak istediğinizi belirlemeniz olacaktır. Örnek olarak ben son iki yıldır kendimi hem bilgisayar, hem de Android uygulamaları geliştirme alanında geliştiriyorum, ve bunları yaparken çoğunlukla ikisi içinde Java kullanıyorum.(Bu aralar Android için biraz Flutter'a kaydım ama yinede Java'nın yeri benim için farklı.) Onun dışında da son bir senedir okuldaki programlama dersinde yapay zeka üzerinde çalıştığımız için Python üzerinde yoğunlaşmaya başladım.

Bana kalırsa C'den başla. C'yi öğrenirsen önce, daha kolaylık çekersin. Python'dan falan başlama kolay diye.

Bu kanıya katılmıyorum, çünkü kolay veya zordan ziyade kişi önce kodlamanın mantığını öğrenmeli. Zaten önce mantığı öğrenince dili öğrenme kısmı çok kolay geliyor.

Web ve oyun programlama öğrenmek istiyorum. Özellikle Java ve JavaScript dilleri çok eğlenceli geliyor. Ama nereden öğreneceğimi bulamadım, güzel bir kaynak varsa verebilir misiniz?

Oyun programlama için başlayabileceğiniz en iyi dillerden bir tanesi C# ve onun yanında da Unity olacaktır kanımca. Kaynak olarakta internette CodeAcademy'den tut, edX, Coursera ve Kaggle gibi bir sürü sitenin farklı programlama dilleri için dersleri var bedavaya, onlardan yararlanabilirsin. Hatta Harvard, Stanford, Carnegie Mellon ve University of Waterloo gibi bazı bilindik yurtdışı üniversitelerinin programlama dersleri bulunabiliyor internet üzerinden, onları kullanabilirsin.

Geri
Yukarı