Java Yazılıma Java ile başladım doğru mu yaptım?

Kerius

Picopat
Merhaba, 14 yaşıma yeni girdim ve zamanımı iyi değerlendirmek istiyorum. Bir hafta önce yazılıma Java ile başladım ve birçok bilgi öğrendim. Sonra Python, C#,C++ gibi dilleri gördüm ve bu dilleri araştırınca Java'nın bu dillere göre kullanımında düşüşler yaşandığı, daha az geleceği olan bir dil olduğunu düşündüm ve bu düşünce beni Java'dan soğutmaya başladı. Sizce Java'yı bırakıp başka dillere yönelmeli miyim?
Benim amacım daha çok Android üzerine uygulama ve oyun yapmak (şimdilik böyle ileride PC için oyun yapabilirim belki).
Yanlış bilmiyorsam:
Java Android'e uygulama yapar.
C# Unity ile oyun yapar.
Ben hem uygulama hemde oyun yapmak istiyorum ancak bazı kişiler kariyerini Java ile C# ile eşit gidemeyeceğimi söyle ve bu beni kararsızlığa boğdu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daldan dala atlama. Yaşın genç daha. Programlamanın mantığını öğrendikten ve olayın dil olmadığını anladıktan sonra soğumanın ne kadar yersiz olduğunu anlayacaksın. Olay kullandığın dil değil, programlamanın mantığını anlayıp anlamamış olman. Bunu hangi dille öğrendiğinse hiç önemli değil.

Bu işlerden pek anlayan biri değilim fakat bu yaşınızda yazılım öğrenmeniz güzel. Ayrıca benim bildiğim Python en kolay ve sade olanı ama Java ise en kompleks, zor olanı. Tabii tercih sizindir, hedefinize yönelik tercih yapmanız sizin için doğru olacaktır.

öğrenene kadar 16 olur
16 olsun ne fark eder? Küçüksün daha. Aşağılamak ve küçümsemek için söylemiyorum bunu. Şunu anlaman lazım, şuan gereksiz endişeleniyorsun. Bir alanda kariyer yapılır, dilde değil. Sistem programlama, oyun, web, yapay zeka, blockchain, end-user programları...

Alana yönelirsin, dile değil. Dil o alanda kullanılan bir şey. Bugün Android'de Java ve Kotlin kullanılıyor. Yarın daha uygun bir şey çıkar Android'e geliştirme yapan kişiler bunu kullanır. Linux kernel'i mesela yavaş yavaş Rust'a geçiyor. Yıllardır C ile geliştiriliyordu.

Dilden ziyade alan önemli bunu anlarsan ve dil yerine programlamayı öğrenirsen, hemen hemen bir kaç ayda alanına uygun herhangi bir dilde çat pat kod yazabilecek, biraz daha vakit harcayıp ortalamanın üstünde kod yazabilecek seviyeye gelirsin.

Java'nın arkasında Oracle olduğu için gelecekte kullanım oranı azalsa bile her zaman kullanılan bir dil olarak kalır.

16 olsun ne fark eder? Küçüksün daha. Aşağılamak ve küçümsemek için söylemiyorum bunu. Şunu anlaman lazım, şu an gereksiz endişeleniyorsun. Bir alanda kariyer yapılır, dilde değil. Sistem programlama, oyun, web, yapay zeka, blockchain, end-user programları...

Alana yönelirsin, dile değil. Dil o alanda kullanılan bir şey. Bugün Android'de Java ve Kotlin kullanılıyor. Yarın daha uygun bir şey çıkar Android'e geliştirme yapan kişiler bunu kullanır. Linux Kernel'i mesela yavaş yavaş Rust'a geçiyor. Yıllardır C ile geliştiriliyordu.

Dilden ziyade alan önemli bunu anlarsan ve dil yerine programlamayı öğrenirsen, hemen hemen birkaç ayda alanına uygun herhangi bir dilde çat pat kod yazabilecek, biraz daha vakit harcayıp ortalamanın üstünde kod yazabilecek seviyeye gelirsin.

Tamamdır.

@Kerius bende 14 yasindayim backend icin Java ile JavaScript arasında kaldım. Ama JavaScript seçeceğim gibi.
Bencede JavaScript öğrenirsek ekmeği baya yenir

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı